Перші поховання під зруйнованим українським пам‘ятником воїнам УПА знайшли на кладовищі у польському селі Грушовичі поблизу Перемишля.
Про це повідомив директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В’ятрович на своїй сторінці у Facebook в п’ятницю.
За його інформацію, вдалося знайти дві труни.
"Отже, трохи більше, як рік тому відбулося не лише нищення місця пам‘яті, але й руйнування християнського поховання. Виправдане тоді державними органами", - написав Володимир В’ятрович.
Історик додав: "Ситуація складна, та це - не вирок. Вироком стане продовження такої політики. Сподіваюся на тверезу оцінку ситуації з боку польського політичного керівництва і подальші дії згідно засад добросусідства та демократичних і християнських вартостей", - додав В’ятрович.
Водночас, секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета, який зараз перебуває у Грушовичах, написав у Facebook, людські останки виявили польські археологи.
“У Грушовичах на місці зруйнованого пам'ятника УПА виявлені поховання. Поховання виявлені на глибині до 1 метра, безпосередньо під пам'ятником. Запросили священиків для молитви. Дослідження продовжуються”, - написав Шеремета.
Раніше заступник голови ІНП Польщі Швагжик заявляв, що, у випадку виявлення людських останків, їх буде досліджено і перепоховано зі встановленням надмогильного пам'ятника. Натомість, якщо в цьому місці польські спеціалісти нічого не знайдуть, то пам'ятник не встановлюватиметься. Швагжик зазначив, що у первинному вигляді пам'ятник воякам УПА, який існував до квітня 2017 року, не відновлюватиметься.
Зауважимо, що 24 травня почалися археологічні дослідження на місці зруйнованого пам'ятника УПА у польських Грушовичах, яке має на меті встановити, чи дійсно там були поховані члени українського формування.
Як повідомляла «УМ», український пам'ятник у Грушовичах був знесений 26 квітня 2017 року. Інститут національної пам’яті України ініціював мораторій на ексгумацію поляків в Україні у відповідь на вандалізм щодо українських пам’ятників на території Польщі.