У Києві оприлюднили нотатки Чорновола про Василя Стуса

14:25, 04.01.2018
У Києві оприлюднили нотатки Чорновола про Василя Стуса

Василю Стусу мало би виповнитися 80 років 6 січня 2018 року.

ВГО "Меморіал" вперше оприлюднила рукописні нотатки В'ячеслава Чорновола, присвячені життю і творчості Василя Стуса з нагоди 80-річчя  від дня народження поета й  борця.

 

Відповідна презентація відбулася під час прес-конференції у Києві в четвер.

 

«Є і папери, які, як кажуть, "не горять". В архівах "Меморіалу" знайшлись спогади про Василя Стуса, підписані рукою В'ячеслава Чорновола. Цей документ був досі невідомий", - заявив член правління ВГО "Меморіал" ім. Василя Стуса, історик Володимир Сергійчук.

 

На думку науковця, спогади є цікаві тим, що в листах відображена хроніка подій середини 60-х років, коли сам В'ячеслав Чорновіл познайомився з Василем Стусом.

 

Як приклад, пан Сергійчук навів епізод виступу Стуса через відмову у проведенні літературного вечора на колишньому заводі ім.Горького. Тоді Василь Стус запропонував провести зібрання у парку неподалік, де відбувся конфлікт з тодішнім головою профкому заводу через відмову останнього спілкуватись українською мовою.

 

Цей епізод зі спогадів також підтверджується і документами з партійної інституції.

 

"До речі, після цього активісти тоді, як я розумію, почали подавати різні заяви про те, що їм забороняли українською мовою говорити. Ця справа тягнулась три роки, бо доповідна чиновника датована 1968 роком. Три роки тодішні активісти вимагали від влади пояснити, чому не можна було говорити на тому зібрані у парку українською мовою", - додав Сергійчук.

 

Вперше спогади в повному обсязі планують опублікувати у календарі "Соборна пам'ять України". Крім того, документ передали до газети "Голос України" на прохання редактора видання.