Більше 40% українців вважають, що Україна на офіційному рівні має відзначати обидві історичні дати, пов’язані із Другою світовою війною: як День пам'яті та примирення 8 травня, так і День перемоги над нацизмом 9 травня.
Як повідомляє Україна молода, про це свідчать дані опитування фонду "Демократичні ініціативи" та Центру Разумкова.
Згідно даними, 41% громадян України вважає, що Україна має відзначати обидві дати – і День пам'яті та примирення 8 травня, і День перемоги над нацизмом 9 травня.
Ще 31% вважає, що Україна має відзначати лише День перемоги над нацизмом 9 травня.
Близько 9%, навпаки, підтримують ідею відзначати лише День пам’яті та примирення 8 травня, ще 10% респондентів до цього байдуже.
Цікаво, що 25% українців вважають, що День перемоги – це передусім відзначення перемоги Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, а 37% називають цей день відзначенням перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні, 25% не поділяють жодне з наведених формулювань.
Зауважується, що відзначення лише 8 травня найбільше підтримують у західному регіоні (22%). На сході та півдні більше тих, хто вважає, що відзначати треба лише 9 травня (42% та 48% відповідно).
Відзначається, що ідея відзначати обидві дати переважає серед усіх вікових груп, окрім групи старше 60 років, а також серед електоратів усіх партій, окрім ОПЗЖ.
Ідея відзначення обох дат також є більш популярною серед прихильників вступу України до ЄС, натомість серед противників європейської інтеграції – більшість вважає доречним відзначати лише 9 травня.
Зазначається, що радянська інтерпретація історії Другої світової війни досі поширена у центральному, південному та східному регіонах. Майже половина мешканців півдня та сходу (41% та 46% відповідно) не обрали жодного із цих варіантів.
Загальноукраїнське опитування провів фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 22 по 29 квітня 2021 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей.
Опитаний 2021 респондент віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.
Фінансування опитування здійснене в рамках проекту МАТРА посольства Нідерландів.
Як повідомляла «УМ», відносна більшість опитаних українців (48%) погоджуються, що Друга світова війна була розв’язана внаслідок змови Гітлера та Сталіна про поділ сфер впливу у Європі та укладення пакту "Молотова-Ріббентропа".