Рідною українську мову вважають 73% жителів України

11:43, 07.11.2020
Рідною українську мову вважають 73% жителів України

У 8 областях українською навчаються 100% першокласників, а в багатьох областях (включно з Донецькою) цей показник перевищує 99%.

Переважна більшість населення України вважає українську рідною мовою. Крім того, дуже багато людей вдома спілкуються саме українською, а не російською мовою.

 

Як інформує УМ, про це свідчить моніторинг волонтерів "Простору свободи" та ініціативи "Навчай українською". Його проводили упродовж всього 2020 року. А результати оприлюднили з нагоди Дня української мови та писемності. Останній в Україні відзначають 9 листопада.

 

Спілкуються вдома переважно українською 53%, російською – 29% громадян України.


66% українців вважають, що держава має сприяти подальшому втіленню закону про мову в усіх сферах. Не поділяють таку думку 20%.

 

Підтримка закону про мову переважає в усіх регіонах України – від 88% на Заході до 53% на Півдні.

 

Громадський моніторинг зафіксував подальше зростання частки російської мови в телеефірі. Натомість української на ТБ – значно менше за передбачені законом 75%.

 

Частка школярів, що здобувають освіту з українською мовою, за рік зросла з 92 до 96%, а частка першокласників – з 96 до 97,5%.

 

У 8 областях українською навчаються 100% першокласників, а в багатьох областях (включно з Донецькою) цей показник перевищує 99%.
Mgid

 

Завдяки переходу на українську мову учнів 5 – 11 класів, що навчалися раніше російською, загальна частка школярів, що навчаються в класах з російською мовою навчання, за рік знизилася більш як удвічі – з 6,9% до 3,2%.

 

Погана ситуацію з українською – в дитячих гуртках і секціях. Так, лише 16% дитячих гуртків у Києві та 8% у Харкові ведуть усі заняття українською мовою. В 56% гуртків і секцій для дітей у 5 найбільших містах України заняття – виключно російськомовні.

 

За підсумками моніторингу кафе та ресторанів у 26 містах (усі обласні центри, крім окупованих, а також Кривий Ріг, Маріуполь, Краматорськ та Сєвєродонецьк) лише 43% закладів харчування мають українську вивіску.

 

Частка закладів із наявним меню українською стрімко зросла за рік з 75 до 88%. Зросла (до 58%) і частка персоналу, який обслуговує україномовних клієнтів українською мовою.
Попри закон про мову, в міському пасажирському транспорті в 36% випадків, а в міжміських автобусах у 31% випадків, україномовних пасажирів обслуговують російською мовою.

 

Російська мова цілковито домінує в українському інтернет-просторі. Наприклад, у Києві частка використання української мови в соцмережах становить лише 16%. Щоправда. українська мова трохи переважає російську в соціальних мережах лише в 4 областях України.