Конвенція про геноцид: за позовом України проти рф в Міжнародному суді ООН поновлюються слухання

11:54, 17.09.2023
Конвенція про геноцид: за позовом України проти рф в Міжнародному суді ООН поновлюються слухання

Міжнародний суд ООН у Гаазі. У суді ООН 18 вересня розпочнуться публічні слухання в справі "Україна проти Росії". (Фото: Peter Dejong/AP)

Міжнародний Суд ООН у Гаазі 18-27 вересня проведе слухання по справі України проти РФ "Щодо звинувачень у вчиненні геноциду відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього".

 

Як інформує УМ, про це повідомляє німецьке видання Deutsche Welle.

 

У цій справі Україна доводить, що саме РФ, виправдовуючи свою військову агресію безпідставними звинуваченнями України в "геноциді", порушила Конвенцію 1948 року про геноцид.

 

На майбутніх слуханнях йтиметься про юрисдикцію суду і прийнятність скарги України. Російська сторона висунула попередні заперечення і представить їх 18 вересня.

 

Одна зі сторін - традиційно це відповідь - може оскаржити юрисдикцію суду у справі або заявити, що суд не може розглядати справу з інших причин, пояснили в пресслужбі Міжнародного суду ООН. У разі такої сторони висуває заперечення проти юрисдикції суду або прийнятності скарги, а суд передбачає розгляд по суті. Інші сторони пропонуються відповісти на ці заперечення. Письмові заяви будуть опубліковані судом у перший день слухання, що допоможе краще досягти їхньої позиції, кажуть експерти. А втім, позиція України і так зрозуміла, а ось які аргументи наведе Росія - поки що невідомо.

 

Тоді суд заслухає сторони і винесе рішення. Якщо він визнає, що має юрисдикцію і що позов є повністю або частково прийнятим, розгляд по суті відновитися. В іншому випадку процес завершиться. Цей етап слухань триватиме до 27 вересня, але рішення про юрисдикцію буде винесено пізніше. Чи розглядати справу по суті - вкрай важливо ще й тому, що це вплине на забезпечувальні заходи, які хочуть і суто юридично, але є чинними. Якщо суд погодиться з РФ і визнає, що не має юрисдикції, то забезпечувальні заходи будуть скасовані.

 

Україна подала позов невдовзі після початку повномасштабного вторгнення.

 

Участь у засіданні візьмуть 26 із 27 країн Євросоюзу - всі, крім Угорщини, а також Ліхтенштейн, Норвегія, Канада, Великобританія, Нова Зеландія та Австралія. Чехія і Словаччина, Люксембург і Швеція, а також Канада й Нідерланди виступають парами.

 

Нагадаємо, що вже 32 країни долучились до позову України проти Росії в суді ООН за конвенцією про геноцид

 

Як повідомляла УМ, Геноцид — зло, укорінене в російській історії. Криваві діяння московії проти України оцінять на міжнародному рівні.