Президент України Володимир Зеленський відчув, що президент Франції Еммануель Макрон підтримує надання Україні Плану дій щодо членства у НАТО.
Як повідомляє Україна молода, таке враження у Зеленського склалося під час переговорів з Макроном у Елисейскому палаці у Парижі у п’ятницю. До перегорів долучилася в режимі онлайн і канцлерка ФРН Ангела Меркель.
Відтак, український лідер вже розраховує почути на саміті НАТО підтримку надання Україні Плану дій щодо членства.
«Щодо Франції і президента Макрона, ми відчуваємо підтримку України в питанні ПДЧ. Я хотів би чути конкретику, коли це може бути, але це залежить не тільки від Франції. Хоча я вважаю, що Франція грає велику роль у цьому. У червні буде саміт НАТО, і там обов’язково будемо чути, чи є такий сигнал, і від яких конкретно країн ми чуємо підтримку в питанні ПДЧ», - сказав Зеленський під час брифінгу в Парижі після переговорів.
За його словами, він не обговорював з Меркель питання членства України в НАТО, тому що конференція була форматом обговорення саме питання безпеки на Сході України.
«А з паном Макроном ми обговорювали це питання», - додав глава держави.
Зеленський також запропонував Франції підписати декларацію про підтримку майбутнього членства України у ЄС, яка вже підписана з Литвою під час нещодавнього візиту президента Литви Гітанаса Науседи до Києва.
«Ми розробили декларацію, яку укладаємо з партнерами - країнами-членами ЄС, про те, що та чи інша країна підтримує прагнення України до членства у ЄС… Я запропонував Франції також підтримати Україну. Я думаю, що президент Макрон ознайомиться з декларацією і надасть свою відповідь», - зазначив президент України.
І додав, що з такою пропозицією ознайомлюються ще декілька країн - але не уточнив, які саме.
Щодо самих переговорів, за словами Зеленського, основною темою з лідерами Франції та Німеччини була безпекова ситуація на Донбасі та проведення "нормандського саміту".
"Ми проговорили безпекову ситуацію на Сході Україні, яка діяла з 20 липня і діяла дуже непогано, але десь із другої половини грудня ми побачили ускладнення ситуації на контактній лінії та тимчасово окупованій території. Усі ці випадки я розповів детально пану Макрону, а потім і пані Меркель", - сказав президент.
Журналістка запитала Зеленського, що б він сказав російському президенту Владіміру Путіну, якби він приєднався до розмови.
"Підключення пана Путіна не було, тому мені складно відповісти, що б я йому сказав, якби було підключення. Хоча я налаштований на те, щоб ми всі вчотирьох підключилися з питання безпекової ситуації на Сході України і деокупації наших територій", - відповів глава держави.
Він також вважає можливим проведення саміту лідерів "нормандської четвірки".
"Ми наближаємося до наступного засідання "нормандської четвірки", я вважаю, що воно можливе. 19 квітня буде засідання радників, будуть обговорюватися кластери. Це те, про що ми говорили декілька місяців тому, що будуть зроблені кластери французькою та німецькою стороною, з українськими доповненнями. Всі чотири країни підготують додатки, з чим згодні, з чим не згодні. Це – покрокове виконання Мінських домовленостей. Радники будуть узгоджувати ці позиції", - сказав Зеленський.
Він також наголосив, що позитивно ставиться до ідеї двосторонніх перемовин президентів США Джо Байдена і Росії Володимира Путіна в третій країні:
«Я вважаю, що це правильно. Це дуже вчасно і це дуже важливо в будь-якому питанні, коли є такий діалог, як кажуть, гармати мовчать. І тому це могло б вирішити деякі питання, тому що діалог між цими країнами повинен бути. Тому що, іноді, коли такі великі держави не розмовляють, то страждають інші і повірте нам, ми це розуміємо».
Зеленський також додав, що якщо на цій зустрічі буде підніматися питання України, то таке обговорення не буде предметним: "Це ще раз буде показувати, що великим країнам за розміром здається, що все обертається навколо них, але світ набагато більший".
Як повідомляла «УМ», президенти Байден і Путін провели телефонну розмову у вівторок, під час якої на перший план вийшла ідея проведення саміту.
Чехія і Фінляндія вже наголосили, що готові прийняти лідерів США і РФ і організувати їм зустріч на своїй території