Росія не має права заважати вступу України і Грузії в НАТО – Столтенберг

18:27, 18.01.2021
Росія не має права заважати вступу України і Грузії в НАТО – Столтенберг

Єнс Столтенберг під час онлайн-виступу: Великі країни не повинні диктувати свою волю маленьким.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг наголошує, що у Росії немає права вирішувати, бути чи не бути суверенним державам Україні і Грузії членами організації Північноатлантичного договору.

 

Як повідомляє Україна молода, про це Столтенберг заявив під час онлайн-виступу перед учасниками конференції Паризької наукової школи з питань закордонних справ.

 

«У Росії немає права навіть намагатися втручатися, блокувати або зупиняти членство суверенної держави в НАТО», - сказав генсек НАТО і для прикладу навів свою власну країну – Норвегію.

 

За його словами, на той час Радянському Союзу не подобалося, що Норвегія хоче стати членом НАТО.

 

«Сталін чітко заявив, що він хоче, щоб Норвегія стояла осторонь від НАТО, але, на щастя, лідери НАТО в Парижі, Лондоні, Вашингтоні і скрізь сказали "ні ". Норвегія, сусідка Росії, має суверенне право вирішувати свій власний шлях, вони хочуть бути членами, вони відповідають стандартам НАТО, і ми їх вітаємо", - зауважив Єнс Столтенберг.

 

Генсек Альянсу підкреслив, що для нього особисто ставити під сумнів право суверенної держави вирішувати своє власне майбутнє, це "майже провокація":

 

"Це як би знову прийняти (поділ світу на – Ред.) сфери впливу, це прийняти, що великі країни мають свого роду вплив над сусідами. Я не хочу жити в такому світі, тому що я родом з маленької країни, яка межує з великою країною . Якщо ми приймемо, що великі країни можуть вирішувати, що можуть або не можуть робити малі сусіди, тоді ми повернемося в старі часи. Ми не хочемо такого світу, ми хочемо такий світ, який будується на правилах, на повазі для націй, незалежно від розміру збройних сил, економік або чого завгодно. Це - фундаментально, і якщо ми почнемо щодо цього шукати компроміси, то ми будемо на дуже небезпечному шляху до місця, в якому ми не хочемо опинитися ".

 

У зв'язку з цим генсек заявив, що, якщо Грузія хоче бути членом НАТО, "не Росії це зупинити".

 

"Буде чи ні Грузія членом - це вирішувати Грузії і союзникам, і тільки їм. Тому що все інше буде посяганням на суверенні права суверенної незалежної держави». Те, що вони (РФ) зробили, порушуючи територіальну цілісність і незалежність Грузії - неприйнятно. Те ж саме стосується, звичайно, і України: незаконна анексія Криму, дестабілізація Донбасу на сході України порушує фундаментальні принципи, завдяки яким ми створюємо мирний і стабільний мир ", - констатував пан Єнс.

 

І зазначив, що роль НАТО полягає в підтримці цих країн, допомагаючи їм у розвитку можливостей, в проведенні реформ, надаючи навчання, коли вони присутні "в різних формах", як в Грузії, так і в Україні.

 

"Звичайно, ми повинні знайти політичне рішення різних конфліктів - Молдова, Нагірний Карабах. Конфлікти різні, але головний меседж полягає в тому, що ми повинні поважати суверенітет і шукати політичне рішення, і НАТО підтримує різні зусилля по їх пошуку", - сказав пан Столтенберг.

 

Як повідомляла «УМ», днями пан Столтенберг заявив, що НАТО уважно відслідковує і має «велике занепокоєння» через  масштабне нарощування військової присутності Росії в різних частинах світу.