У США занепокоєні найманням Юлією Тимошенко сумнівних компаній для лобіювання у країні

15:50, 26.03.2019
У США занепокоєні найманням Юлією Тимошенко сумнівних компаній для лобіювання у країні

Юлія Тимошенко (фото: Уніан)

Використання майбутньою кандидаткою в президенти України Юлією Тимошенко сумнівних товариств із обмеженою відповідальністю (ТОВ) для фінансування її лобістської діяльності в США викликає все більше занепокоєння в адміністрації Трампа й розвідувальній спільноті США.
 
 
Як повідомив "Kyiv Post" за підсумками нещодавнього ненасиченого візиту Тимошенко до Вашингтону, "зустріч Тимошенко з представниками Міжнародного республіканського інституту (МРІ), зокрема з його президентом Деніелом Твінніґом і регіональним директором євразійської програми Стівеном Ніксом, що відбулася 5 грудня, було організовано компанією "Livingston Group".
 
 
Згідно з липневим розслідуванням "New Eastern Europe", "Livingston Group" від імені Тимошенко підписала угоду з "Innovative Technology and Business Consulting" ("ITBC") - невідомим, щойно зареєстрованим у штаті Мериленд ТОВ - на надання лобістських послуг.
 
Тимошенко користувалася послугами сторонніх компаній, аби оплачувати лобістську діяльність на свою користь у Вашингтоні, й раніше.
 
У лютому цього року компанія "Two Paths", зареєстрована в штаті Делавер, найняла фірму "Avenue Strategies" для лобіювання інтересів Тимошенко за 65 тис. доларів щомісяця.
 
Коли інформація про те, що юрист із російськими зв’язками Марлен Кружков найняв вашингтонських лобістів на користь Тимошенко, вона вдала, що шокована цією інформацію й нічого про це не знає.
 
Зрештою, контракт було розірвано за два місяці після його підписання, проте лобістська компанія однаково отримала винагороду в розмірі 130 тисяч доларів.
 
У травні Тимошенко повторила спробу найняти лобістів, оплачуючи їхні послуги не із власної кишені. Тоді "ITBC" з реєстрацією в Мериленді уклала контракт із "Livingston Group" щодо надання послуг лобіювання на суму 50 тис. доларів щомісяця.
 
Спочатку клієнтом "Livingston Group" була саме "ITBC", яка 6 липня об 11:46 подала реєстраційні документи до відділу реєстрації іноземних агентів (Foreign Agents Registration Unit, FARA) Міністерства юстиції США.
 
Однак, як було виявлено в розслідуванні "New Eastern Europe", десять хвилин потому - об 11:56 - "Livingston Group" подала до Міністерства юстиції ще один документ, з якого стало зрозуміло, що ця компанія представлятиме інтереси Тимошенко під час її запланованої подорожі до Вашингтону.
 
Як ідеться у статті, "протягом якихось 10 хвилин "Livingston Group" змінила свою діяльність із обстоювання незрозумілих інтересів невідомої компанії з Мериленду на лобіювання на користь лідерки української опозиції Юлії Тимошенко".
 
За цікавим збігом обставин раніше "Livingston Group" лобіювала інтереси співвітчизника Тимошенко з Дніпропетровська й директора групи компаній "Укрметалургпром"  Олександра Каленкова, який розірвав угоду з лобістською фірмою всього за два дні після того, як вона подала вищезгаданий документ про візит Тимошенко до Міністерства юстиції.
 
У вересні загадкова "ITBC" надіслала до відділу FARA Міністерства юстиції ще один реєстраційний додаток, у якому повідомила, що найняла рекламну агентку з нерухомості Наомі Дектер Мансон - родичку відомого неоконсерватора Нормана Подгореца.
 
Відповідно до реєстраційних документі FARA, керівник "ITBC" Сергій Красніцький, який також є веб-дизайнером компанії "Blue Cross Blue Shield", платить Мансон 15 тис. доларів щомісяця, аби та домовлялася про інтерв’ю в ЗМІ та зустрічі з аналітичними центрами для Юлії Тимошенко.
 
Варто зазначити, що під час грудневого візиту Тимошенко до Вашингтону вона зустрілася із президентом Фонду захисту демократій - неоконсервативного аналітичного центру - Кліффордом Меєм.
 
У зв’язку з цим американські посадовці й експерти в питаннях України не можуть зрозуміти одного: чому Тимошенко намагається тримати все в таємниці?
 
Чому вона не може наймати лобістів і платити їм самостійно? Тепер ми знаємо відповідь: бо так вона намагається уникнути відповідальності перед українським правосуддям.
 
Вашингтонський лобіст, який добре освідомлений про контракти Тимошенко, зазначив, що "намагаючись зберегти свій популістський образ серед її старших і менш заможних виборців, вона вирішила не показувати всіх своїх статків у деклараціях, які вона зобов’язана оприлюднювати як депутатка Верховної Ради".
 
Він додав: "Її задекларований дохід як депутатки у 2017 році становив приблизно 20 тис. доларів, а заощадження склали 32 тис. доларів. Якщо вірити цим цифрам, вона аж ніяк не могла оплачувати шестизначні суми за лобістські послуги із власної кишені".
 
Однак тут криється ще одна проблема. Як повідомив "Kyiv Post", "[лобістські] послуги вартістю в сотні тисяч доларів, оплачені третьою стороною, є дуже дорогим подарунком", який Тимошенко не мала права отримувати.
 
Раніше Тимошенко заперечувала свою причетність до оплати послуг вашингтонських лобістів, а у випадку угоди між "Two Paths" і "Avenue Strategies" попросила припинити надання будь-яких послуг на її користь.
 
Однак, спілкуючись із "Kyiv Post", прес-секретарка МРІ Джулія Сіблі підтвердила, що зустріч Тимошенко з керівництвом МРІ було організовано "Livingston Group". Це свідчить, що Тимошенко порушила українське законодавство, адже прийняла коштовний подарунок від "ITBC" у вигляді оплати лобістських послуг у Вашингтоні на її користь.
 
Колишній співробітник ЦРУ з добрими зв’язками в середовищі фінансової розвідки США підтвердив мені, що американський уряд стурбований тим, як Тимошенко маніпулює американськими й українськими законами, реєструючи ТОВ тільки для того, щоби оплачувати лобістські послуги на власну користь.
 
"Для Вашингтону це свідчення того, що їй не можна довіряти", - сказав він. "Якщо вона не здатна дотримуватися простих вимог щодо обов’язкової реєстрації іноземців, на користь яких здійснюють лобістські послуги, або українського законодавства, яке забороняє народним депутатам отримувати коштовні подарунки, як уряд США може довіряти їй у серйозніших питаннях?"
 
Навіть більше Вашингтон переймається тим, звідки походять гроші, якими розраховуються за лобістські послуги для Тимошенко?
 
Колишній американський посадовець, який спеціалізується на Україні, зазначив: "У випадку делаверської компанії, яка першою уклала угоду про лобіювання на користь Тимошенко з "Avenue Strategies", за лобістські послуги заплатив юрист, який, за його власними словами, працював із російськими олігархами.
 
Звідки походять ці гроші? Чи не Москва стоїть за компаніями, які використовують посередників на користь Тимошенко?"
 
Під час останнього візиту Тимошенко до Вашингтону вона зустрілася серед інших зі спеціальним представником Державного департаменту США з питань України й колишнім послом США в НАТО Куртом Волкером, співробітниками аналітичного центру "Atlantic Council" та майбутнім головою комітету Палати представників США з питань розвідки Адамом Шиффом (демократом).
 
Протягом цих зустрічей вона поставила під сумнів неупередженість посла Волкера та закликала його зберігати нейтральну позицію протягом українських президентських виборів, обстоювала ідею залучити Китай до мирних переговорів між Україною й Росією та зробила й опублікувала світлину з радикально налаштованим демократом, який намагається відправити президента США Дональда Трампа до в’язниці.
 
"Під час своїх останніх відвідин США Тимошенко навряд чи могла завдати більше шкоди своїй репутації у Вашингтоні", - додав колишній офіцер ЦРУ. "Можна подумати, що вона навмисне намагалася зіпсувати добрі стосунки між Вашингтоном і Києвом, які зміцніли після обрання президентами Трампа й Порошенка.
 
Лише подумайте: вона обурила адміністрацію Трампа, поставивши під сумнів здатність спеціального представника США з питань України зберігати політичну неупередженість під час виборів в Україні, запропонувала залучити стратегічного опонента США - Китай - до мирних переговорів щодо врегулювання російсько-українського конфлікту та сфотографувалася з одним із найбільш затятих противників Трампа.
 
Виникають закономірні питання, чи не отримала вона вказівку від Москви поводитися деструктивно і чи гроші, якими платять за лобістські послуги на її користь, не походять із Росії". Він додав: "Я переконаний, що американський уряд уже вивчає можливе походження цих коштів".
 
Тарас Кузьо,
професор Національного університету "Києво-Могилянська академія"