«Гоніння гадюк»: рідкісний обряд з Донбасу внесли до нематеріальної культурної спадщини

18:10, 23.11.2023
«Гоніння гадюк»: рідкісний обряд з Донбасу внесли до нематеріальної культурної спадщини

Відтепер обряд «Гоніння гадюк» у Національному переліку елементів. (Фото МКІП)

Обряд «Гоніння гадюк» було внесено в Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України.

 

Відповідне рішення ухвалило Міністерство культури та інформаційної політики.

 

Як інформує УМ, про це йдеться в Наказі Міністерства № 650.

 

Такий обряд зафіксований у селі Іскра Великоновосілківського району Донецької області та Нижньодуванській громаді Сватівського району Луганської області. Знання та вміння передаються від покоління до покоління.

 

«Обряд присвячений початку Великого Посту. Адже піст — це час покаяння в усіх поганих вчинках. Хоча обряд, скоріш за все, походить з дохристиянських вірувань, але з прийняттям християнства він набув нових рис. Учасники обряду виключно чоловіки. Вони повинні очистити оселю від злих духів, злиднів, лиха, всіляких хвороб та напастей, які називають „гадюками, гадами“. Адже у народних уявленнях гади мали тільки негативне сприйняття. Це можна побачити в народних казках, прикметах та прислів’ях», — повідомляють у Мінкульті.

 

У селі перший день Великого Посту іменують «жилавим понеділком». Тоді жінкам категорично заборонено ходити по сусідах. Існує повір’я, що в цей день жінка, коли зайде до чужої оселі, приносить в хату лихо, нещастя.

 

Проте ходять хлопці та чоловіки, вітають господарів із початком Великого Посту і пропонують «прогнати гадюк» з хати та подвір’я. Потім господарі дякують за проведений ритуал, за те, що не минули їхньої хати, і дають гостинці. Дітям горіхи, цукерки, пиріжки, яблука, а дорослим чоловікам підносять чарку.

 

Завершується дійство за селом в степу спаленням паличок, за допомогою яких виганяли з обійстя змій та загальною вечерею з того, чим пригощали господарі.

 

Нещодавно Міністерство культури та інформаційної політики України додало до списку об’єктів 5 нових елементів: бджільництво з Луганщини, гуцульська техніка дереворізьблення, святкування Маланки з Франківщини, прикраси з бісеру з Прикарпаття та традиційна вишивка з Гадяча.

 

Крім того цими днями до переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України внесено також обряд заплітання весільної коси в селищі.

 

Як повідомляла УМ, кременецькі гречані вареники поповнили перелік нематеріальної культурної спадщини України.