Програма підтримки читання: молодь отримуватиме кошти на книги – Мінкультури
Усі громадяни України, які досягли 18 років у 2024 році, з 18 грудня отримають 908 гривень для придбання книг українською мовою. >>
До 300-річчю від дня народження Григорія Сковороди Нацбанк вслід за срібною монетою випускаю 500-гривенну купюру. (Фото: сайт НБУ)
Національний банк України 29 грудня 2022 року вводить в обіг нову пам’ятну банкноту номіналом 500 гривень, присвячену 300-річчю від дня народження видатного українського філософа, богослова, поета, музиканта, педагога – Григорія Сковороди.
Як інформує УМ, про це повідомили на сайті Національного банку України.
«Ця пам’ятна банкнота відтворює дизайн банкноти номіналом 500 гривень і водночас має важливу відмінність – на її лицьовому боці нанесена символіка до святкування 300-річчя Григорія Сковороди. Уведенням в обіг нової пам’ятної банкноти Національний банк продовжує відзначати ювілей Григорія Сковороди», - сказано, зокрема, в повідомлені.
Нагадаємо, що 22 листопада цього року Національний банк вже відкарбував срібну пам’ятну монету "Сад божественних пісень", присвячену творам цього видатного українського мислителя.
"Григорій Сковорода – унікальна, неординарна, яскрава особистість, а його творчість залишається актуальною впродовж століть. Він вважав, що головне в житті – свобода, яка сьогодні – безцінний скарб для кожного українця! Святкування його ювілею – одна з ключових культурно-мистецьких подій 2022 року. І не лише в Україні, адже ЮНЕСКО визнало Григорія Сковороду одним із п'яти найвидатніших мудреців людства”, – прокоментував заступник Голови Національного банку Олексій Шабан.
Пам’ятна банкнота номіналом 500 гривень зразка 2015 року має серію ГС із номерами 0000001–0050000. Розмір банкноти – 75 x 154 мм; тираж – 50 000 штук. Основний малюнок лицьового боку – портрет Григорія Сковороди; основний малюнок зворотного боку – зображення будівлі Києво-Могилянської академії, вихованцем якої був цей видатний український філософ.
Пам’ятна банкнота містить усі елементи захисту банкноти номіналом 500 гривень зразка 2015 року. Додатково на її лицьовому боці на місці водяного знака нанесено трафаретним друком спеціальною оптично-змінною фарбою офіційну символіку до святкування 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди – “Світ Сковороди”. Цей напис поступово змінює колір під час зміни кута нахилу банкноти (від світло-зеленого до темно-зеленого).
Про реалізацію пам’ятних банкнот
Пам’ятні банкноти реалізовуватимуться через банки-дистриб’ютори (АТ АБ "УКРГАЗБАНК", АТ "АБ "РАДАБАНК", АТ "ТАСКОМБАНК", АТ КБ "ПриватБанк"). Відповідно детальну інформацію щодо старту продажів краще уточнювати безпосередньо в цих банків. Ціна пам’ятної банкноти в конверті – 541 грн, у сувенірній упаковці – 554 грн.
Додамо, що в 2011 році на честь відзначення 20-ї річниці створення Національного банку України була випущена перша пам’ятна банкнота номіналом 50 гривень, а у 2016 році до 160-річчя від дня народження видатного українського письменника Івана Франка – наступна пам’ятна банкнота номіналом 20 гривень.
У 2021 році до 30-річчя відновлення Незалежності України було введено в обіг пам’ятні банкноти номіналами 20, 50, 100, 200, 500, 1000 гривень – з додатковою святковою символікою “30 років Незалежності України”.
Як повідомляла УМ, Національний банк України 5 грудня випустив пам’ятну медаль "Київщина. Міста героїв: Буча, Гостомель, Ірпінь" присвячену стійкості, витримці та героїзму мешканців Київщини і вшануванню пам’яті загиблих.
Усі громадяни України, які досягли 18 років у 2024 році, з 18 грудня отримають 908 гривень для придбання книг українською мовою. >>
Ще на двох престижних кінофестивалях здобула нагороди українська стрічка «Ти — Космос» режисера Павла Острікова. >>
Південнокорейській письменниці Хан Канг присудили Нобелівську премію з літератури — за її «насичену поетичну прозу, яка протистоїть історичним травмам і викриває крихкість людського життя». >>
Впродовж вересня відбувся масштабний американський тур «Культура vs війна. Антитіла». >>
Короткий список книжок, що претендують на найвищу нагороду в 2024 році, оголосило жюрі Букерівської премії. >>
До переліку номінацій додали декоративно-прикладне мистецтво. Раніше визначали лавреатів у літературі, літературознавстві і мистецтвознавстві, публіцистиці і журналістиці, музиці, театрі, кіно та візуальному мистецтві. >>