Російські ординці понівечили в Україні щонайменше 1255 памʼяток культурної спадщини - Мінкульт
Станом на грудень 2024 року зафіксовано пошкодження російськими варварами 1255 об'єктів культурної спадщини, з яких 125 – національного значення. >>
Любов Панченко (Фото: Фейсбук Liubov Krupnyk)
2 лютого далекого 1938 року народилася Любов Панченко – неперевершена талановита українська мисткиня, художниця.
Про це у четвер нагадує Україна молода.
З дитинства вона захоплювалася малюванням.
Попри батьківське несхвалення, художниця розкрила свій талант в дизайні одягу Любов Панченко створювала декоративний розпис, аплікації з тканини, графіку, живопис, ескізи одягу.
Схеми розроблених Любов'ю вишивок друкував головний жіночий журнал тодішньої України «Радянська жінка» і ці візерунки копіювали майстрині по всій республіці.
Вона завжди обстоювала українську мову і культуру. Панченко малювала писанки, вишивала національні строї для хорів, збирала гроші для допомоги політв'язням, що відбували покарання «за антирадянську агітацію та пропаганду». За її участі в Києві відродилася традиція різдвяного колядування та вертепу.
В усіх творах Панченко, незалежно від техніки виконання, є українські мотиви. Вона добре знала народне мистецтво і спиралася на нього у власній роботі. Зокрема, вплітала національні орнаменти в малюнки і в дизайн одягу.
У радянські часи її твори не виставляли і не друкували. Сьогодні роботи мисткині можна побачити у приватних колекціях її друзів, а також у фондах українського Музею шістдесятництва.
Альбом її творчості під назвою «Любов Панченко: повернення» — перше і поки що єдине видання її творів. Український інститут національної пам'яті, Музей Києва. Museum of Kyiv та Музей шістдесятництва працювали над альбомом, з яким можна ознайомитися українською та англійською мовами.
Але наразі цей альбом лише в електронному вигляді і його творці шукають кошти, аби світ побачив цю чудову працю про життя й творчий спадок художниці «в живу».
Дізнавайтеся більше про життя шістдесятниць у проєкті Українського інституту 60s. The Lost Treasures ➡️https://treasures.ui.org.ua/ua.
Художницю в день народження у її оселі в Лісовій Бучі відвідали Любов Крупник, яка працює в Українському інституті національної пам'яті (кандидат історичних наук, доцент), депутат Бучанської міської ради Ольга Продан та її помічниця Наталя Кухельна, а також соцпрацівниця Олена Єфремова, яка дуже турботливо доглядає за Любою Панченко.
У Фейсбуці пані Любов Крупник написала: «Сьогодні (2 лютого – УМ.) виповнюється 84 роки художниці-шістдесятниці Любові Панченко, яку ми відвідали, привітали і показали поки що на планшеті перший альбом її робіт: https://uinp.gov.ua/.../albom-lyubovi-panchenko-povernennya.
Це було дуже зворушливо спостерігати, як вона розглядала і дякувала. Також довкола художниці ми відфотографували її роботи, одягнула вона стилізований одяг, який сама створила. Детальніше про Любов Панченко я ще сьогодні напишу».
Як повідомляла УМ, рівно 125 років тому, у цей день 1 лютого, народився воїн УНР, що став відомим поетом і істориком української діаспори – Євген Маланюк.
Станом на грудень 2024 року зафіксовано пошкодження російськими варварами 1255 об'єктів культурної спадщини, з яких 125 – національного значення. >>
До Литви для реставрації, від початку повномасштабного російського вторгнення, були переміщені понад 1500 культурних і мистецьких цінностей із України. >>
Експертно-фондова комісія Міністерства культури та стратегічних комунікацій України на засіданні 30 грудня внесла 11 унікальних музейних предметів з чотирьох музеїв до Державного реєстру національного культурного надбання. >>
Пам'ятник російському співаку та актору Володимиру Висоцькому, що був розташований біля Одеської кіностудії, демонтували. >>
«Україна молода» склала топ-12 достойників та проєктів, які найпомітніше допомагають утверджувати суб’єктність нашої держави, й присутність Незалежної України на мапі світу. >>
«Душевні муки звичайних людей часто губляться серед історій про війну. >>