Кінець року — час підбиття підсумків, у тому числі й у галузі кіно. Першою головною подією «призового» сезону стало оголошення Європейською кіноакадемією цьогорічних лауреатів своєї премії, яку ще називають європейським «Оскаром». Через пандемічні обмеження, що діють у Німеччині, 33-тя церемонія вручення призів Європейської кіноакадемії проходила в режимі онлайн. Потенційні учасники зекономили на фраках та вишуканих сукнях, а організатори — на оренді приміщення та червоному килимі.
Експеримент, що вийшов з-під контролю
Цьогорічна церемонія вручення призів Європейської кіноакадемії ознаменувалася тріумфом фільму данського режисера Томаса Вінтерберга «Ще по одній». Стрічка була спочатку відібрана для головного конкурсу Каннського фестивалю, який не відбувся через пандемію коронавірусу. Фільм отримав чотири призи — за кращу гру актора (Мадс Міккельсен), кращий сценарій Томас Вінтерберг і Тобіас Ліндхольм), кращу режисуру (Томас Вінтерберг) і головний приз кращому фільму року.
У фільмі Вінтерберга «Ще по одній» Мадс Міккельсен виконує роль одного з чотирьох шкільних друзів-учителів, які переживають життєву кризу. Якість їхнього життя (а також і їхніх учнів) стрімко поліпшується, коли нудьгуючі викладачі відкривають принцип Хемінгуея: нормальній людині в крові бракує певної частки алкоголю. Причому випивати потрібно вдень, а не ввечері і вихідні. І поки друзі з’ясовують, як щоденна випивка впливає на людину, експеримент виходить з-під контролю. Це трагікомедія про те, як ми втрачаємо смак до життя, а потім знаходимо в ньому новий сенс.
«Крім того, що цей фільм чудово знятий, прекрасно написаний і прекрасно зіграний, він несе в собі дивовижну тягу до життя», — сказав, вручаючи приз, співголова Європейської кіноакадемії режисер Вім Вендерс.
Фільм присвячений Іді Вінтерберг, дочці режисера, яка повинна була виконати одну з ролей, але загинула в автокатастрофі. «Моя дочка загинула під час виробництва цього фільму, вона була закохана в цей проєкт, була його частиною, мала в ньому зніматися. Єдине, що залишалося робити після її смерті — продовжувати роботу заради неї. Ваша нагорода — данина її пам’яті, я і дякую вам від усього серця», — сказав розчулений режисер. Фільм Вінтерберга «Ще по одній» також представлений Данією як кандидат на «Оскар» у номінації кращий іноземний фільм.
Приз як краща акторка отримала 25-річна зірка німецького кіно Паула Бер за головну роль у фільмі Крістіана Петцольда «Ундіна» — кінопритчі про сучасну русалку, яка вбиває тих, хто її зрадив, але, одночасно, сама бореться за любов і життя.
Кращою європейською комедією року був названий французький фільм режисера Емманюеля Куроля «Тріумф», у якій головну роль зіграв популярний комедійний актор Кад Мерад. Сюжет «Тріумфу» заснований на реальній історії. Не надто вдалий і безробітний актор Етьєн береться керувати театральним гуртком у французькій в’язниці. Для постановки він обирає знамениту п’єсу-абсурд «В очікуванні Годо» ірландського драматурга Семюеля Беккета. В акторів і режисера складаються унікальні відносини. У Етьєна з’являється шанс досягти успіху.
Фільм румунського режисера Александра Нанеу «Колектив» про корупцію в системі охорони здоров’я, що призвела до загибелі людей, був відзначений призом як краща документальна стрічка року. Стрічка Нанеу розповідає про пожежу в бухарестському нічному клубі. Її жертвами в жовтні 2015 року стали понад 60 людей — причому багато з них померли вже потім, у лікарнях, від травм, які спочатку вважали такими, що не загрожують життю.
Режисерка Аґнешка Холланд.
«Ціна правди» і нова посада
І важливий організаційний момент. Польська режисера Аґнєшка Холланд стала новою президенткою Європейської кіноакадемії (EFA). Як повідомляє Академія у соцмережах, пані Холланд замінить на цій посаді Віма Вендерса, котрий керував Європейською кіноакадемією від 1996 року. Польська режисерка була головою Ради EFA у 2014—2019 роках. Європейську кіноакадемію засновано 1988 року (тоді вона мала назву Європейська кіноасоціація). Ініціатором створення академії був шведський режисер Інгмар Берґман.
72-річна Холланд мешкає у Франції. Окрім Польщі, знімала фільми у Франції, Німеччині та США. Має численні кінонагороди, зокрема й одну українську. 23 листопада президент Володимир Зеленський нагородив її та американську публіцистку Енн Епплбаум орденом княгині Ольги III ступеня за зусилля з популяризації у світі пам’яті про Голодомор в Україні. Аґнєшка Холланд зняла історичний біографічний фільм «Містер Джонс» (польська назва — «Громадянин Джонс», українська — «Ціна правди», французька — «Тінь Сталіна»), який базується на житті британського журналіста Гарета Джонса, який 1933 року відвідав СРСР і першим розповів світу правду про організований більшовиками великий голод в Україні. Цей фільм був представлений у головній конкурсній програмі Берлінського кінофестивалю 2019 року. Цього ж року фільм став переможцем 44-го Гдинського кінофестивалю, головного кінофоруму Польщі.