Справа Фірташа: арештовано 7 млрд грн активів олігарха

14:18, 15.08.2023
Справа Фірташа: арештовано 7 млрд грн активів олігарха

Дмитро Фірташ втрачає незаконно набуті активи. (esbu.gov.ua)

Правоохоронці арештували активи бізнесмена Дмитра Фірташа, який перебуває під санкціями, на суму 7,4 млрд грн.

 

Водночас ще троє очільників облгазів підконтрольної йому групи РГК отримали повідомлення про підозру.

 

Як інформує Україна молода, про це повідомляють Бюро економічної безпеки, а також СБУ у вівторок.

 

Зокрема, арештовано наступних підозрюваних:

 

голову правління АТ "Криворіжгаз", якого підозрюють у завданні збитків державі у понад 202 млн грн,

голову правління АТ "Волиньгаз" , якого підозрюють у завданні збитків у понад 130 млн,

та голову правління АТ "Чернігівгаз" – майже 220 млн грн.

 

Їх підозрюють у привласненні, розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах та легалізації майна, одержаного злочинним шляхом.

 

За даними слідства, фактичний керівник групи компаній РГК Дмитро Фірташ організував схему несанкціонованого відбору газу з ГТС України. ТОВ "Регіональна газова компанія" (РГК) загалом управляє 20 міськ- та облгазами, що становить 70% всіх газорозподільних мереж України.

 

Для покриття витрат компанії за відібраний газ облгази перераховували кошти на підконтрольне Фірташу підприємство в значно більшому обсязі, ніж було поставлено газу. Таким чином посадовці облгазів "виводили" кошти держави, які передбачалися на закупівлю палива для потреб українців, кажуть в БЕБ. Далі ці кошти виводилися на підконтрольні компанії та привласнювались.

 

Правоохоронці стверджують, що отримали докази того, як Фірташ надавав вказівки керівникам облгазів, докази зв’язку між ними, механізмів виведення коштів та спроб приховати схему.

 

Наразі у справі щодо розкрадання газу з української газотранспортної системи (ГТС) облгазами РГК повідомлення про підозру отримали вже 15 осіб. Зокрема –самому Фірташу, 11 керівникам облгазів та двом керівникам РГК, а також директору товариства. Під вартою знаходяться 6 очільників облгазів. Фігурантам загрожує до 12 років ув'язнення.

 

Для забезпечення відшкодування завданих державі збитків, на рухоме та нерухоме майно цих 15 підозрюваних було накладено арешт.

 

Загальна сума арештованого майна – 246 млн грн. Також накладено арешт на корпоративні права Фірташа на загальну суму понад 7,4 млрд грн.

 

За даними судово-економічної експертизи, пише СБУ, лише протягом 2021 року діяльність фігурантів завдала державі збитків на понад 4,2 млрд грн. А загальна сума шкоди протягом 2016-2022 років може становити понад 18 млрд грн.

 

 

При цьому, під державне управління перейшли Групи Нафтогаз перевели АТ "Івано-Франківськгаз", АТ "Хмельницькгаз" і АТ "Миколаївгаз",, які раніше входили до "Регіональної газової компанії" (РГК) олігарха-втікача Дмитра Фірташа.

 

Компанія "Газмережі", яка у складі "Групи Нафтогаз" координує новоприєднані команди, наразі займається оптимізацією їх роботи, формує стратегію розвитку.

 

"Інтеграція підприємств є першим кроком у вирішенні ключової мети – забезпечити ще в трьох областях стійке та ефективне функціонування кожного метра газорозподільної системи", - йдеться в повідомленні.

 

"Газмережі" обіцяють, що робота АТ "Івано-Франківськгаз", АТ "Хмельницькгаз" і АТ "Миколаївгаз" відтепер грунтуватиметься на трьох фундаментальних стандартах.

 

Перший: раціоналізація технічної сфери. Це гарантія стабільного газопостачання в усіх сферах – від побутової до критичної.

 

Друге: фінансова дисципліна. Це побудова надійних договірних відносин з партнерами та відповідальність перед країною за експлуатацію державних газорозподільних систем.

 

Третє: прозора комунікація. Це створення максимального комфорту для клієнтів і забезпечення варіативного сервісу.

 

Наразі вони впроваджуються на підприємствах, інтегрованих в "Нафтогаз" раніше.

 

Раніше за таким принципом до складу групи увійшли "Київоблгаз", "Житомиргаз" і "Львівгаз". А місяць тому до "Нафтогазу" приєднали АТ "Сумигаз", АТ "Вінницягаз" і АТ "Дніпропетровськгаз".

 

Таким же чином під егідою держави вже запрацювали Кропивницька, Дніпровська та Харківська філії, які надають послуги розподілу газу 1,2 млн родин, промислових і бюджетних установ.

 

Як повідомляла «УМ», детективи БЕБ та СБУ продовжують розслідування розкрадання газу з української ГТС - двом керівникам облгазів повідомили про підозру, ще п’ятьом обрали запобіжний захід - тримання під вартою.

 

У травні Служба безпека України та Бюро економічної безпеки оголосили підозру бізнесмену Дмитру Фірташу.