А потім, у наступному житті... На що перетворюються ялинки та сосни після свят?
Понад один мільйон хвойних дерев, за даними Держлісагентства України, було вирощено на спеціальних плантаціях у 2024 році. >>
Антарктида стрімко зеленіє через зміни клімату.
Рослинний покрив на Антарктичному півострові за останні кілька десятиліть збільшився в понад 10 разів.
Це повʼязано з кліматичними змінами на Землі.
Як інформує УМ, про це йдеться в дослідженні, опублікованому в Nature Geoscience, передає The Guardian.
Дослідники аналізували супутникові знімки. У 1986 році рослинність покривала менше ніж один квадратний кілометр, а в 2021-му — майже 12 км². Причому загальна площа Антарктичного півострова — 500 тисяч км².
Учені зазначили, що особливо швидко рослини, переважно мохи, почали рости з 2016 року. Науковці вважають, що причина — глобальне потепління на континенті, який нагрівається швидше за іншу частину планети.
«В антарктичному ландшафті все ще майже повністю переважають сніг, лід і скелі, та лише невелика частина колонізована рослинним світом. Але ця крихітна частка різко зросла, показуючи, що навіть ця величезна та ізольована пустеля зазнає впливу кліматичних змін, спричинених людиною», — говорить один з учасників дослідження, доктор Томас Роланд з британського Університету Ексетера.
Також поширення рослин повʼязують із початком помітного зменшення площі морського льоду навколо крижаного континенту — тепліші відкриті води можуть створювати більш вологі умови, що сприяють їх росту.
Протягом останніх 60 років в Антарктиді спостерігалося значне підвищення температури, причому темпи потепління були найвищими в регіонах Західної Антарктики та Антарктичного півострова і набагато швидшими за середнє глобальне потепління.
Мохи, які становлять переважну кількість зелені в Антарктиді, здатні рости на оголених крижаних скелях і створювати основу для ґрунтів. У поєднанні з іншими умовами це сприятиме росту інших рослин, зокрема нетутешніх видів.
Ґрунт в Антарктиді здебільшого бідний або зовсім відсутній. Однак поширення рослинності додасть органічних речовин і полегшить його формування. А майбутні зміни клімату, спричинені викидами вуглекислого газу, можуть викликати «фундаментальні зміни в біології та ландшафті» Антарктиди.
На тлі кліматичних змін Антарктида, що майже повністю вкрита льодом, поступово змінюється. Поверх талого снігу цвітуть водорості, чий зелений колір видно навіть з космосу. У майбутньому вони можуть стати харчовою базою для інших видів і змінити екосистему континенту.
Як повідомляла УМ, вчені бідкаються: в Антарктиді бракує морського льоду площею з Аргентину.
Понад один мільйон хвойних дерев, за даними Держлісагентства України, було вирощено на спеціальних плантаціях у 2024 році. >>
Щороку в багатьох містах України з настанням холодів небайдужі громадяни починають бити на сполох: «Рятуйте, лебеді замерзають!». >>
Чи знали ви, що в нас є Українське товариство охорони птахів? >>
Глобальне дослідження провів Всесвітній фонд природи (WWF) і виявив, що популяції диких тварин скоротилися в середньому на 73% за останні 50 років. Там це назвали «катастрофічною» втратою видів. >>
На Одещині, на узбережжя Національного природного парку "Тузлівські лимани", винесло дитинча дельфіна білобокого. Також поруч із нацпарком, у Грибівці, знайшли мертвого дельфіна афаліну. >>
Натрапив на унікальну ділянку сон-трави біля села Малий В’язівок пенсіонер-переселенець із Бахмута Ігор Пишний. >>