Героями не народжуються, ними стають. Аби звершувати великі вчинки заради суспільства, Батьківщини, своїх співвітчизників, не потрібна спеціальна освіта, поважний вік чи певний соціальний статус. Для цього необхідні віра й жертовність – те, що є виявом любові, якої навчав Господь наш Ісус Христос: «Немає більше від тієї любови, як хто душу свою покладе за друзів своїх» (Ін. 15: 13).
Щороку 29 січня ми вшановуємо пам’ять Героїв Крут. Бій, що стався 103 роки тому, назавжди увійшов в історію та закарбувався в народній пам’яті як символ героїзму молодого покоління в боротьбі за незалежність України. Ті завзяті юнаки, яким тоді було переважно усього по 18-20 років і які не мали спеціальної військової підготовки, не залишились осторонь, не були байдужими, вони добровільно стали на захист України, її прав, волі, майбутнього.
Вони – зразок звитяги і завзяття, жертовності й любові, сміливості й патріотизму, наші оборонці й Герої. До сьогодні не втрачають актуальності слова, виголошені у 1918 році Михайлом Грушевським на похороні розстріляних під Крутами січовиків студентського куреня:
«Велике щастя згинути так, в боротьбі, а не дезертирами, не нейтральними, не замішаними в юрбі страхополохами, що безплатними пасажирами силкуються прослизнути в нове царство української свободи. Велике щастя окупити своєю кров'ю забезпечення цієї свободи!.. Стримайте сльози, що котяться з ваших очей, як стримую я. Бо ж ті, котрих ви ховаєте, доступили найвищого щастя – вмерти за отчизну! Їх слава і вдячна пам'ять про них житиме з нашою свободою разом, серед народу нашого однині і довіку!».
Вічна пам’ять і слава Героям!