Три найпоширеніші варіанти фальсифікацій на дільничних комісіях

15:23, 30.03.2019

В українському суспільстві окремі політичні сили постійно намагаються знаходити нові шляхи для спотворення народного волевиявлення. 

 

Саме тому питання “чи будуть сфальсифіковані вибори” так турбує українське суспільство останні півроку. На щастя, масштабних фальсифікацій із застосуванням адмінресурсу та силовиків в межах країни, як це було наприклад у 2004 році, на цих виборах однозначно не буде. Тим паче станом на сьогодні за порушення виборчого законодавства передбачається досить серйозна кримінальна й адміністративна відповідальність, яка містить 14 складів адміністративних правопорушень (ст. 2127 – 21220КпАП) і 7 складів кримінальних злочинів (ст. 157, 158, 1581, 1582, 159, 1591, 160 КК).

 

Однак це зовсім не означає, що такі спроби не будуть робитися на дільничних комісіях її членами.

 

Виокремлю три головні способи фальсифікації, які на мою думку, застосовуватимуться у неділю.

 

1) Коригування результатів голосів шляхом псування бюлетенів кандидата суперника. Для цього члени комісії можуть, наприклад, ховати під нігті грифи олівця або використовувати специфічні ґаджети, наприклад “перстні.” І під час підрахунку бюлетенів такий член комісії непомітно робить цим грифелем зайву позначку - і все, бюлетень за "неправильного" кандидата визнавався недійсним. До речі, за повідомленням громадських організацій, у Тернопільській області подібні перстні-обманки із вбудованими стержнями виявили у членів ДВК однієї з кандидаток у Президенти.

 

Відповідальність:

 

· незаконне знищення або пошкодження виборчої документації – покарання за наявності кваліфікуючих ознак – до 5 років позбавлення волі (ст. 1582 КК);

 

2) Підміна бюлетенів під час підрахунку голосів. Це може відбутися, коли особа, яка підраховує голоси, може покласти в пачку одного з кандидатів бюлетені іншого кандидата з метою покращення результату свого кандидата.

 

Відповідальність:

 

Санкції за такі дії передбачають від 3 до 10 років позбавлення волі (ст. 158 КК);

 

3) У разі, якщо якогось представників кандидата не будуть влаштовувати результати виборів члени комісії, які його репрезентують, можуть спробувати штучно зірвати засідання, організовано покинувши засідання. Таким чином, за умови відсутності кворуму це унеможливить підписання фінального протоколу, а отже і встановити фінальні результати виборів.

 

Відповідальність:

 

Санкції за такі дії передбачає від 3 до 5 років позбавлення волі (ст. 1572 КК);

 

Підсумовуючи. Вищеозначені фальсифікації можуть здійснюватися виключно членами дільничних комісій. І кожний із них, перед тим як розпочинати протиправні дії, повинен пам’ятати дві речі. По перше, у разі, якщо ці порушення зафіксують офіційні спостерігачі, ви будете негайно заарештовані співробітниками національної поліції, які перебуватимуть у цей час на дільниці. По друге, ваші кандидати дуже швидко про вас забудуть і відмежуються, а ви залишитесь з кримінальною справою сам на сам перед правоохоронною системою. 

 

Віктор Таран, політолог. PRпортал