Мені завжди подобалось проводити свій вільний час із вашою газетою, яка постійно привертає нас — пересічних українців, які мешкають, так би мовити, в «глибинці», цікавими темами публікацій, і хоча тепер — час розвитку різних ІТ-технологій, але, повірте, ви — команда професіоналів, робите дуже гарну справу, а ваше видання, на мою думку, є одним із кращих у країні, має свою постійну армію передплатників, які завжди з цікавістю чекають на наступний номер газети та шукають теми відповідно до своїх уподобань. Тому я б із вами хотів поділитися своєю «житейською» історією. Думаю, вона буде цікавою для багатьох і викличе дискусії.
У 2015 році, коли відбулося підвищення тарифів на електроенергію та зростання ціни на природний газ, я звернув увагу на програму уряду з кредитування заходів з енергозбереження для населення. На території нашого селища Арбузинка її реалізовували через державний «Ощадбанк», за рахунок неї і вирішив придбати твердопаливний котел. До речі, дію цієї програми продовжено і на 2016 р.
Вибираючи із сотень моделей та модифікацій ТТ котлів, вирішив придбати новий котел нашого українського виробника, модель ENERGY SF, яка сьогодні користується попитом як в Україні, так і в країнах ближнього зарубіжжя. Котел економний, обладнаний електронним пультом керування, який управляє турбіною подачі повітря та циркуляційним насосом системи опалення. Універсальний: працює на всіх видах твердого палива (вугілля, дрова, щепа тощо). Паливо не горить, а тліє в 10-15 см над колосниками, за рахунок такого низькотемпературного горіння не відбувається шлакування золи.
Деякі характеристики свідчать про те, що це — котел мрії для кожного. Так, котел розпалюється один раз у сезон, на одному завантаженні палива (скажімо, вугілля), в залежності від потужності та вмісту завантажувальної камери, у міжсезоння може працювати до 20 днів, а в люті морози — до 10. Має дуже високий ККД — 82%. Котел можна завантажувати паливом у зручний час, він має проточні водяні колосники, обладнаний автоматичним блоком керування, хоча можна використовувати і механічний регулятор. Наприклад, я придбав котел на 10 кВт, опалювання помешкання площею близько 80 кв. м почав 2 грудня 2015 р., як паливо використовував вугілля «сємечку», розтопив його один раз і закінчив аж 2 квітня 2016 р. За цей період випалив усього 1 т 100 кг вугілля, у середньому в грудні —березні котел споживав 7-8 кг на добу, а коли були водохресні морози у січні 2016 р., то споживання складало 14,5 кг на добу.
Обслуговування котла у мене багато часу не займало, тобто раз на два-три дні довантажував по кілька відер вугілля і вибирав золу раз на 3-4 дні, проте в помешканні завжди була комфортна температура на рівні 23 градусів цілодобово. От і порахуйте: за цей час витрачено було всього один оберемок дров (у подальшому дрова не використовувались). Це ж скільки зелених насаджень можна зберегти, яких і так обмаль.
Окреме спасибі хотів би висловити працівникам «Ощадбанку», які професійно і швидко обслужили мене за Державною програмою енергозбереження та повернули мені 20% від вартості котла.
Наостанок хотів би сказати, що кожен, хто зацікавився роботою котла, про який я розповів, може подивитися відео щодо функціонування на каналі «Ютуб».
Василь ПАШИНОВ
смт Арбузинка, Миколаївська область