Довкілля «в законі»: як запобігти техногенним аваріям?

16:08, 05.07.2016

Кілька тижнів тому виповнився рік від часу трагедії під Васильковом, коли сталася пожежа на складах пального. Тоді загинуло 5 людей, було багато постраждалих як від самого вибуху пального, так і від забруднення повітря, води, ґрунтів. Який стан екологічної ситуації був тоді, і як це вплинуло на довкілля і життя людей впродовж цього року, досі залишається загадкою…

 

Як повідомлялося тоді у ЗМІ, власники мали усю необхідну документацію на цей об’єкт. Сьогодні згідно з Законом «Про екологічну експертизу» під час будівництва об’єктів, які становлять підвищену екологічну небезпеку, здійснюється державна екологічна експертиза. І за її рішенням видається спеціальний документ – висновок державної екологічної експертизи.

 

Проте зараз процедура екологічної експертизи є непублічною. Про появу нових небезпечних об’єктів мешканці тих чи інших регіонів дізнаються вже після початку (або навіть закінчення) будівництва, та, як правило, не можуть уже вплинути на ситуацію.

 

У травні ц. р. у парламенті розглядався законопроект №2009а-д«Про оцінку впливу на довкілля», розроблений у відповідності до директив та міжнародних зобовязань, узятих Україною з підписанням Угоди про асоціацію з ЄС.Цим документом пропонується європейська система оцінки впливу на довкілля у процесі прийняття рішень зведення чи будівництво об’єкту, що може мати суттєвий вплив на довкілля. Однак тоді, на жаль, депутатам забракло буквально кілька голосів, аби рішення було прийнято.

 

Під час обговорення законопроекту більшість депутатів виступили з пропозицією підтримати його. Але голосів не вистачило під тим «соусом», мовляв, у нас відбувається дерегуляція, а нові правила значно забюрократизують процес виділення земельної ділянки. Але насправді це – міф!

 

Замість діючої «закритої» екологічної експертизи і появи не менш таємничого висновку пропонується запровадити чітку й прозору процедуру оцінки впливу на довкілля, яка включатиме обов’язкові етапи: підготовки звіту з оцінки впливу за результатами проведених досліджень та розрахунків, проведення громадського обговорення звіту, аналіз усієї інформації уповноваженим органом та надання ним рішення з оцінки впливу на довкілля.

 

Без отримання такого рішення підприємцям забороняється розпочинати здійснення планованої діяльності.

 

Тобто, законопроектом не додається зайвого регулювання, зайвого документа дозвільного характеру, а лише встановлюються європейські «правила гри» для компаній, які планують будувати нафтопереробні або хімічні заводи, теплові електростанції, склади для зберігання палива і оброблення небезпечних відходів, великі птахо- та свиноферми тощо.

 

Потрібно створювати систему розумної регуляції, враховуючи інтереси громадян, бізнесу і держави. Але це тема для окремого обговорення і не однієї статті…

 

Найближчим часом парламент знову розглядатиме законопроект №2009а-д «Про оцінку впливу на довкілля». Можливо, цього разу депутати приймуть потрібне і прагматичне рішення?