День міжнаціональної злагоди та культурного розмаїття: в Україні зʼявиться нове державне свято

10:19, 28.12.2024

В Україні запроваджено День міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття.

Нове державне свято зʼявиться в Україні: йдеться про День міжнаціональної злагоди та культурного розмаїття — його щорічно святкуватимуть 21 травня.

 

Як інформує УМ, Президент України Володимир Зеленський підписав відповідний указ № 883.

 

Нове державне свято створили, щоб зміцнити єдність і злагоду українського народу, утвердити українську національну та громадянську ідентичність, сприяти вільному розвитку культурного розмаїття корінних народів і національних меншин (спільнот) України.

 

Зеленський зауважив, що цей день також є «даниною поваги» до внеску всіх спільнот України в захист державного суверенітету та незалежності, зокрема, у війні з Росією.

 

Нагадаємо, що 13 грудня 2022 року Верховна Рада ухвалила закон «Про  (спільноти) України», що є в так званому євроінтеграційному пакеті». Закон має вдосконалити реалізацію прав національних меншин і засади державної політики щодо них. Зокрема, йдеться про права на самоідентифікацію, використання мов національних меншин, на освіту, на участь у політичному, економічному, суспільному та культурному житті тощо. Приведення закону про нацменшини у відповідність до європейського законодавства — це одна з вимог для початку переговорів про членство України в Європейському Союзі.

 

У вересні 2023 року Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт № 9610 про зміни до Закону «Про національні меншини (спільноти) України».

 

У пояснювальній записці до законопроєкту метою називають вдосконалення законодавчого регулювання прав і свобод нацменшин, як це закріплено в положеннях Європейської конвенції з прав людини 1950 року, Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин 1995 року та Європейської хартії регіональних мов або мов меншин 1992 року.

 

Проєкт закону передбачає безкоштовні підручники для школярів, які належать до нацменшин, можливість використовувати мови нацменшин у рекламі, заходах, під час надання екстреної допомоги, критерії, за якими розроблять методологію використання мов нацменшин у населених пунктах тощо.

 

Як повідомляла УМ, Забуте свято: річниця відновлення Української держави.