Олександр Лукашенко помилував ще 30 політв'язнів
Самопроголошений «президент» Білорусі Олександр Лукашенко підписав указ про помилування ще 30 білоруських політв'язнів. >>
Темою традиційного “Вечора різдвяних Василів”, що пройшов 12 січня в Колонній залі Київської міської ради, стало: “Від “шістдесятників” до бранців Кремля”.
Про це повідомляє "Новинарня".
У заході пам’яті та солідарності в неділю взяли участь зокрема колишні політв’язні Олег Сенцов, Олександр Кольченко та Володимир Балух, звільнені у вересні 2019 року.
“Дуже приємно кожного року брати участь у цьому святі… Коли говоримо про Вечір різдвяних Василів, то маємо дві традиції. Одну – велику національну традицію – коли згадуємо Різдво, чуємо коляду, й іншу традицію – згадування політв’язнів”, – сказав народний депутат від партії “Європейська солідарність”, колишній директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Він прочитав на заході свою нову новелу “Пісня” про видатного українського композитора і громадського діяча Миколу Леонтовича, повідомляє “Укрінформ”.
Свою чергою Олег Сенцов наголосив, що потрібно пам’ятати про політв’язнів і боротися за них.
“Ми боремося з Росією, яка є державою тьми, і кожен бореться як може. Хтось на фронті, хтось словом, хтось із плакатами… Всі ті хлопці, які ще за ґратами в Росії, ми повинні пам’ятати про них і боротися”, – сказав Сенцов.
Олександр Кольченко зазначив, що у силах кожного підтримати політв’язнів – чи переслати гроші, чи надіслати листа, чи поширити інформацію про таких людей.
На нинішньому Вечорі різдвяних Василів звучала поезія Стуса, Сверстюка і Симоненка, музичні номери, було показано відеоролики, присвячені політв’язням, представлені книги про український рух опору 1960-80-х років.
Під час заходу можна написати листи та підписати листівки політв’язням, які утримуються в Росії.
Організаторами заходу виступили Київська міська рада, видавництво “Кліо”, громадська організація “Центр громадянських свобод”.
Вечір різдвяних Василів традиційно проходить у січні. Він був започаткований у 1989 році українським дисидентом Євгеном Сверстюком у пам’ять про видатних українських поетів Василя Стуса, Василя Симоненка, Василя Чумака та українського письменника Василя Еллана-Блакитного, які народилися в січні.
Нинішній Вечір різдвяних Василів відбувся 12 січня – в неформальний День українського політв’язня 12 січня, що відзначається з 1975 року з ініціативи українського дисидента й політика В’ячеслава Чорновола, який закликав протистояти репресіям і жорстокості режиму.
Саме цього дня 1972 року в Україні розпочався “генеральний погром” українського шістдесятництва: упродовж кількох днів заарештували цілу плеяду відомих представників національно-демократичного руху.
Самопроголошений «президент» Білорусі Олександр Лукашенко підписав указ про помилування ще 30 білоруських політв'язнів. >>
Громадянка України, кримська татарка Леніє Умерова, яку росія звинувачує у шпигунстві, у листі повідомила, що росіяни планують судити її восени у Москві. >>
Міжнародні переговори про обмін російського політика Олексія Навального на офіцера ФСБ рф Вадима Красікова, який відбуває довічне увʼязнення в Німеччині за вбивство чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі, лобіювала в Білому домі екс-держсекретар США Гілларі Клінтон. >>
Існувала домовленість про обмін опозиційного російського політика Олексія Навального напередодні його смерті у колонії заявила Голова Міжнародного Фонду боротьби з корупцією Марія Пєвчіх. >>
У морзі окружної клінічної лікарні Салехарда перебуває тіло російського опозиціонера Олексія Навального. Місцеві патологоанатоми поки не проводили розтин, оскільки, ймовірно, чекають на фахівців з Москви. >>
Представниця російського опозиціонера Олексія Навального Кіра Ярмиш заявляє про його вбивство, а не про випадкову смерть під час прогулянки в колонії, як стверджує влада. >>