Україна і ООН вимагають від Росії виконувати обов’язки країни-окупанта в Криму

11:32, 20.12.2016

Україна продовжуватиме докладати зусиль для того, щоб змусити Росію виконувати обов'язки як країни-окупанта в Криму відповідно до норм міжнародного права, та закликає всі держави ООН підтримати цю позицію.

 

На цьому наголосив заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця на засіданні Генасамблеї ООН у понеділок ввечері.

 

Відповідну заяву пан Кислиця зробив перед тим, як Генасамблея ООН затвердила Резолюцію про ситуацію з правами людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополь (Україна), проект якої був прийнятий 15 листопада в Третьому комітеті Організації.

 

Результат голосування наступний: «за» - 70, «проти» – 26, ще 77 – утрималися.

 

Документ засуджує серйозні порушення і зловживання по відношенню до жителів Криму, включаючи позасудові вбивства, викрадення людей, насильницькі зникнення, політично мотивовані кримінальні переслідування, дискримінацію, залякування, насильство, тортури та інші порушення прав людини в Криму.

 

Резолюція закликає Росію як державу-окупанта дотримуватися своїх зобов'язань відповідно до міжнародного права та звільнити негайно українських громадян, які були незаконно затримані та осуджені без урахування елементарних норм правосуддя.

 

Документ також містить звернення до Управління Верховного комісара ООН з прав людини щодо підготовки звіту по ситуації на Кримському півострові. Серед іншого, в резолюції йдеться про необхідність забезпечення з боку окупаційної влади Росії безперешкодного доступу міжнародним правозахисникам, у тому числі, які діють під егідою ООН.

 

За словами Сергія Кислиці, стан з правами людини на півострові різко погіршився.

 

Зокрема, остання доповідь Офісу верховного комісара ООН з прав людини від 8 грудня 2016 року описує ситуацію у Криму як «атмосферу репресій проти тих, чиї погляди не збігаються з позицією влади». Це було відображено в усіх, крім російської, заявах під час інтерактивного діалогу 12 грудня цього року в Раді з прав людини в Женеві.

 

Пан Кислиця підкреслив, що порушення прав людини, військові злочини, військова агресія, вторгнення підривають основи глобальної системи миру і безпеки, де ООН і Рада Безпеки мають посідати центральне місце з моменту окупації Автономної Республіки Крим і міста Севастополя (Україна).