Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження за участь у терористичній організації стосовно звільненого влітку 2016 року з полону бойовиків полковника ЗСУ Івана Без'язикова, якого бойовики називали «Дядя Ваня».
Зраднику оголошено про підозру в понеділок, суд має обрати йому міру запобіжного заходу у вівторок.
Про це повідомили начальник Головного апарату СБУ Олександр Ткачук і заступник начальника Головного слідчого управління СБУ Віталій Маяков на брифінгу.
За словами пана Ткачука, в матеріалах кримінального провадження є достатньо доказів, свідчень очевидців та оперативно-технічних матеріалів, які підтверджують, що колишній начальник розвідки одного з армійських корпусів Без'язиков активно співпрацював з російськими спецслужбами.
«Влітку цього року він був звільнений з полону, де перебував доволі тривалий час. Після звільнення з полону ми завжди спілкуємося з нашими хлопцями та дівчатами, які там перебували, щоб отримувати від них певну важливу інформацію. Багато з них почали вказувати, що поведінка Без'язикова у полоні була підозрілою, а саме: він був одягнений у військову форму Збройних сил Російської Федерації, мав при собі зброю (красувався зі «Стєчкіним» – марка пістолета), вільно пересувався і спокійно спілкувався з представниками російських спецслужб на окупованих територіях. Також він мав у користуванні видане та підписане Захарченком посвідчення», - зазначив пан Ткачук.
"Дядя Ваня" під час обміну позував перед картою держави, яку він зрадив.
Зокрема, слідчі СБУ зібрали свідчення офіцерів розвідки 8-го армійського корпусу сухопутних військ ЗСУ, військовослужбовців 30 ОМБр, представників ДУК «Правий сектор», які, перебуваючи у полоні, бачили співпрацю зрадника з терористами ДНР та спецслужбами Росії.
Тому, після того, як полковника Без’язикова обміняли на бойовиків, українські спецслужби спостерігали за ним і збирали докази щодо цього «полоненого». Тим більше, що оперативники мали дізнатися, чим буде займатися зрадник після визволення.
«Зрештою з'ясувалося, що він перебував на зв'язку з керівництвом Розвідувального управління так званої республіканської гвардії ДНР і неодноразово виїжджав до Ростова-на-Дону, де проводив додаткові зустрічі з куратором з вищої ланки російських спецслужб», - йдеться у повідомленні СБУ.
Зустріч зрадника із дружиною, одразу після звільнення з "полону".
За словами пана Маякова, полковник Без’язиков був відомий серед терористів під прізвиськами «Луїз», «Дядя Ваня», «Полковник», «Іван Ніколаєвич». Мало цього, бойовики навіть надали йому авто з водієм.
Вже в Україні, після зустрічі з Президентом Порошенком у статусі звільненого з полону, Без’язиков намагався влаштуватися не за своїм фахом до іншого військового закладу, де «багато інформації, яка цікавить російські спецслужби». Утім, пошпигувати на російські спецслужби йому не вдалося, бо СБУ «тримала його у полі зору».
Без'язиков із дружиною зустрічалися із Президентом і головою СБУ.
Нагадаємо, що Без’язиков потрапив до полону в серпні 2014 року під час перемовин щодо можливого обміну пораненими і тілами загиблих. Незабаром зрадник погодився на пропозицію співпраці від кадрового співробітника російських спецслужб.
Після його звільнення преса писала про нього, як про «героїчного полковника», про долю якого у полоні тривалий час було нічого не відомо. Тоді як дружина «Дяді Вані» відкидала закиди його однополчан про ймовірну зраду в полоні.
Загалом СБУ задокументувала 27 випадків переходу українських вояків, які потрапили у полон, на бік терористів, водночас, у 76 випадках вербуванню вдалося запобігти.
Водночас, 63 військовослужбовці ЗСУ, які через катування погодилися на співпрацю з російськими спецслужбами, після повернення в Україну, добровільно повідомили про факт вербування і були звільнені від кримінальної відповідальності.