Джо Байден попереджає про загрозу для Європи і США від Nord Stream-2

19:05, 25.08.2016

Будівництво трансбалтійського газопроводу Nord Stream-2 - погана ідея з точки зору Європи. Таку думку висловив віце-президент США Джо Байден у Стокгольмі, про що повідомляє Reuters.

 

За його словами, проект Nord Stream-2 призведе до потенційної надмірної залежності Європи від російського постачання газу.  "Жодна країна не повинна використовувати енергетику як засіб політичного тиску. Зараз вкрай невдалий час для того, щоб посилити залежність Європи від російського газу", - зазначив він. Байден перевонаний, що Європі потрібне диференційне постачання енергоресурсів. Він також підкреслив, що жодна держава не повинна користуватися енергоресурсами для чинення тиску.


Нагадаємо, газопровід Nord Stream, або "Північний потік", довжиною в 1200 кілометрів - це спільний проект російського "Газпрому" і п'яти західноєвропейських компаній - OMV, BASF, Engie, Shell, Uniper (виділена з E.On). При цьому Росії належить 50% цього проекту, а європейським компаніям - по 10%.

 

Nord Stream-2 передбачає спорудження  третьої та четвертої ниток газопроводу через Балтику з Росії до Німеччини, і в результаті - збільшення загальної потужності маршруту до 110 млрд куб. м на рік.

 

Найактивніший критик проекту Польща стверджує, що в будівництві цього газопроводу немає ніякої необхідності, бо один трубопровід, що зв'язує газові родовища на півночі Росії з Німеччиною, - "Північний потік" - вже є. Чехія, Естонія, Угорщина, Латвія, Словаччина, Румунія і Литва також виступають проти будівництва нового газопроводу. На їхню думку, проект несе в собі ризики геополітичної дестабілізації. Глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер відправив лист керівникам восьми східноєвропейських країн, в якому піддав критиці проект "Північного потоку-2".

 

У грудні 2015 року партнери по будівництву Nord Stream-2 подавали заявку про створення спільного підприємства, яке мало займатися будівництвом газопроводу, німецькому та польському антимонопольним регуляторам. Німеччина схвалила документ, а Польща в кінці липня висловила заперечення. У серпні партнери по проекту повідомили, що вирішили відкликати подану в Польщу заяву. Кожен з партнерів має намір вивчити альтернативні варіанти участі в проекті.

Раніше США запропонували Євросоюзу "взяти паузу" в будівництві газопроводу "Північний потік-2" і оцінити його вплив на енергетичну, національну безпеку та екологію. Представник Держдепу Амос Хохштайн також звертав увагу на те, що на європейський ринок в наступні п'ять років прийде велика кількість зрідженого газу з США і Австралії, так що США не хотіли б, щоб ЄС вкладався в фізичну інфраструктуру трубопроводу.

 

У Держдепі США також висловили побоювання, що другий "Північний потік" зруйнує економіку України. Будівництво трубопроводу в обхід України призведе до того, що "хитка економіка цієї країни втратить дохід в розмірі 2 млрд доларів", вважають в держдепі.