Суд остаточно поставив крапку в численних намаганнях колишнього Предстоятеля УПЦ КП оскаржити рішення Помісного Собору УПЦ КП від 15 грудня 2018 р., який було скликано ним особисто разом з Архієрейським Собором УПЦ КП у Малій Софії.
Саме на цьому Соборі патріарх Філарет головував, рішення якого разом з Президією Собору першим підписав. А потім вирішив, що це все, тобто створення ПЦУ і обрання її предстоятелем Епіфанія, «було ситуативно».
Як інформує УМ, про це 8 червня у Фейсбуці повідомив Євстратій Зоря, член Президії Помісного Собору.
Верховний Суд визначив, що рішення Помісного Собору не можуть бути оскаржені у будь-якому світському суді, адже це було би порушенням норми про розділення Церкви і держави та неприпустимим втручанням держави у втурішні церковні справи.
«Прикметно, що опосередковано Верховний Суд у такий спосіб показав, що протягом двох років Почесний Патріарх намагався спонукати державу втрутитися у церковні справи - зробити саме те, від чого Церква страждала у радянські часи», - написав, зокрема, Зоря.
Також, Євстратій Зоря вважає, що важливим узагальненим рішенням є те, що внутрішні притання життя релігійних організацій, які за їхніми власними статутами і нормами регулюються статутними органами управління - не можуть бути оскаржені у будь-якому світському суді. Світський суд не може давати оцінки рішенням статутних органів релігійних організацій з внутрішніх питань, бо це стало би неприпустимим втручанням держави.
«Як один з тих, до кого було подано позов (адже як член Президії Помісного Собору я підписував його рішення) - ухвалою Верховного Суду задоволений», - резюмував церковнослужитель.
Голова УПЦ КП Філарет спершу виступав активно за створення ПЦУ. Проте невдовзі після створення церкви Філарет раптово не погодився з уставами ПЦУ та звинуватив митрополита Епіфанія у порушенні домовленостей.
У грудні 2019 року Філарет заявив, що Епіфаній підпорядкувався Константинопольському патріарху, нібито розділивши єдину велику церкву – зокрема, Київський патріархат.