Мандат розбрату

18:10, 31.05.2016

Як відомо, 17 липня у семи виборчих округах, де з різних причин позбулися мандата діючі депутати, відбудуться проміжні вибори до Верховної Ради України. Не оминула чаша сія і Дніпропетровськ. Причому саме тут очікуються чи не найзапекліші баталії.

Битва за 27-му «висоту»

До цього спонукають кілька факторів. Перший: саме в окрузі № 27 не так давно перемагав Борис Філатов, креатура партії «УКРОП» і людина олігарха Ігоря Коломойського. По-друге, ще свіжі в пам’яті недавні баталії в обласному центрі за посаду міського голови. У запеклій боротьбі Борис Філатов тоді переміг одного з лідерів Опозиційного блоку Олександра Вілкула. Саме внаслідок цього і «оголився» виборчий округ № 27.

По-третє, саме у Дніпропетровську опозиціонери цього разу вирішили не брати участі у проміжних виборах узагалі. Таке рішення вони нещодавно ухвалили на своєму з’їзді. Що за цим стоїть — небажання ще раз оконфузитися чи якісь інші фактори? Наразі таке питання здається щонайменше дискусійним і поживою для політаналітиків.

По-четверте, саме Дніпропетровськ донедавна вважався надійно контрольованим вищезгаданим Ігорем Коломойським, єдиною серйозною противагою якому сприймався якраз Опозиційний блок. Та чи стане це вирішальним фактором нині? Адже репутація Коломойського помітно похитнулася внаслідок незрозумілої ситуації з «Дніпром» футбольним, який нині має всі шанси перестати бути грандом у виді спорту № 1 у всеукраїнському вимірі.

По-п’яте, сам Бог велів втрутитися у ці виборчі перегони пропрезидентському Блоку Петра Порошенка, для якого кожен зайвий голос у парламенті є на вагу золота.

І, зрештою, саме виборчий округ № 27 на всій Дніпропетровщині має особливу специфіку. Адже до нього входять увесь Соборний (донедавна — Жовтневий) район, частина Центрального (донедавна — Бабушкінського) та декілька дільниць iз Самарського. Саме тут традиційно голосують найпрогресивніше. Адже Соборний район ще називають студентським з огляду на те, що тут розташована левова частка дніпропетровських вишів. А молодь, як відомо, не настільки зашкорубла, щоб голосувати за старе й віджиле. Хоча цього разу доведеться серйозно зважити на те, що проміжні вибори відбудуться посеред літа, тобто у розпал канікул, що неминуче обернеться недобором студентських голосів.

Знайомі все обличчя

Серед кандидатів, які вже зареєстровані Центрвиборчкомом або ж на підході до цього, саме у Дніпропетровську чимало «з іменами». Наприклад, першим зареєструвався Загід Краснов, старожил місцевого політикуму, що протягом тривалого часу бере активну участь практично в усіх можливих виборах. На президентських виборах 2004 року він очолював штаб Віктора Ющенка у Дніпропетровську. З 2006 року — голова фракції «Блок Лазаренка» у Дніпропетровській міськраді й керівник коаліції більшості, до якої входили депутатські фракції Партії регіонів, Блоку Наталії Вітренко «Народна опозиція», Блоку Лазаренка», Комуністичної партії України, Опозиційного блоку «Не Так!». Був депутатом Дніпропетровської міської ради трьох скликань. У 2010 році брав участь у виборах міського голови. Нині Загід Краснов є лідером політичної партії «Громадська сила», яка на минулих виборах пройшла зі своїм списком до Дніпропетровської міської ради, де отримала справді «золоту акцію».

Це ж можна сказати і про епатажну Вікторію Шилову. У тому розумінні, що вона, в недалекому минулому — гендиректор Дніпропетровської обласної державної телерадіокомпанії, останнім часом теж жодних виборів не пропускає. При цьому Вікторія Віталіївна набула репутації непередбачуваної пані, здатної неабияк збурити пристрасті. Коли вона свого часу на чолі обласної держтелерадіокомпанії організовувала телемарафони на захист свободи слова насамперед від тодішнього очільника облдержадміністрації Віктора Бондаря, з яким відкрито конфронтувала, то мимоволі сприймалася за переконану демократку. Однак надалі пані Вікторію і взагалі занесло бозна-куди. Адже після захоплення нашим північним сусідом Криму і спричиненої ним же дестабілізації на Донбасі саме Шилова стала вельми популярною фігурою на російських телеканалах, де нищівно критикує «майданівську» українську владу. Отож цілком вірогідно, що на проміжних виборах саме вона може стати такою собі «темною конячкою» від Опозиційного блоку, який таким чином вирішив їй щонайменше не заважати висуненням свого кандидата.

Проте Шиловій легка доля на цих виборах може тільки снитися. Бо на них вона буде далеко не єдиною жінкою «з іменем». Уже, зокрема, відомо, що партію «УКРОП» репрезентуватиме відома правозахисниця Оксана Томчук, яка була адвокатом Геннадія Корбана на резонансних судових процесах, а також є рідною сестрою одного з чотирьох обвинувачених в організації гучних терактів у Дніпропетровську Дмитра Реви, випущеного на волю тільки після перемоги Євромайдану, хоча самому судовому процесу кінця краю поки що не видно. А виборчий штаб цієї політсили очолюватиме ніхто інший як Андрій Денисенко, нині діючий нардеп від сусіднього виборчого округу в Центральному районі Дніпропетровська, ще відомий як автор законопроекту перейменування обласного центру на Дніпро, за який нещодавно проголосував парламент. Кажуть, від «УКРОПУ» мав балотуватися сам Геннадій Корбан, але на заваді стала його судимість.

Судячи з усього, візьме участь у виборчих перегонах і ще одна відома жінка — знаменитий дніпропетровський волонтер Тетяна Ричкова, яка нині працює у Міністерстві оборони України. Два роки тому вона слідом за чоловіком пішла на фронт, зайнявшись забезпеченням 25-ї окремої Дніпропетровської повітряно-десантної бригади. Пройшла всі гарячі точки. Втратила на війні свого чоловіка. Але не зламалася. Як тепер зізнається, про участь у виборах сама не думала. Запропонували друзі, й вона сприйняла пропозицію всерйоз.

І хоч ще не всі кандидати зареєстровані Центрвиборчкомом, уже зараз можна передбачити, що на Дніпропетровськ очікує справді гаряче літо-2016. Адже лідера в цих перегонах поки що не видно, а це неабияк додає інтриги...