ЄС не повинен конкурувати з НАТО в питаннях оборони – Столтенберг

19:45, 20.09.2024

Столтенберг під час виступу на заході, організованому Фондом Маршалла. (nato.int)

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг застерігає європейські країни-члени Альянсу наприкінці своєї каденції на посаді.

 

На його думку, оборонні зусилля Євросоюзу не повинні дублювали або конкурувати з НАТО, зважаючи на обмеженість фінансування і особового складу.

 

Як інформує Україна молода, свої 5 головних тез щодо успішного функціонування НАТО у майбутньому, він оголосив під час виступу на заході, організованому Фондом Маршалла, передає Financial Times.

 

Так, Столтенберг вважає, що прагнення ЄС створити окремі командні структури і заплановані сили швидкого реагування ризикує відволікти ресурси від НАТО.

 

"Я вітаю більше зусиль ЄС у сфері оборони, якщо вони здійснюються таким чином, щоб не дублювати і не конкурувати. Чого ЄС не повинен робити, так це починати будувати альтернативні оборонні структури, наприклад, інтервенційні сили", – сказав генсек Альянсу, маючи на увазі заплановане розгортання 5-тисячного військового контингенту ЄС.

 

За його словами, з огляду на те, що "нам важко укомплектувати всі посади" в командній структурі НАТО, "було б трохи дивно, якби ті ж самі країни не змогли направити стільки офіцерів, скільки повинні, бо замість цього створюють альтернативну структуру".

 

Високопосадовці Альянсу заявили Financial Times, що оборонні зусилля ЄС уже відволікають ресурси від наявних структур НАТО.

 

"Якщо Європа зазнає нападу, люди повинні негайно знати, хто відповідає за реагування. Конкуруючі структури створюють невизначеність... яка тільки допомагає ворогові", – сказав один із співрозмовників видання.

 

Зокрема, у НАТО стурбовані пропонованим розширенням Військового штабу ЄС – структури, що контролює військові місії Євросоюзу.

 

За словами офіційних осіб, цей план може ускладнити критично важливу систему командування в разі конфлікту, а також відволікти людські ресурси з власної командної структури НАТО, яка відчуває брак кадрів.

 

Представники НАТО також незадоволені прагненням ЄС створити свій власний список військових стандартів для армій країн-членів замість того, щоб використовувати списки НАТО, які існують уже кілька десятиліть.

 

 

"У країн може бути тільки один набір цілей щодо сил і засобів, у них не може бути двох. Це відповідальність НАТО. Один набір стандартів, один набір цілей щодо сил і засобів, одна командна структура. І це – НАТО", – сказав Столтенберг.

 

Посадовці також попередили, що плани ЄС щодо оборонних закупівель можуть виключити такі країни-члени НАТО, як Велика Британія, Норвегія і Туреччина, які не входять до Європейського Союзу, і тим самим послабити наявні проєкти оборонно-промислового співробітництва.

 

Нагадаємо, Єнс Столтенберг обіймає посаду генерального секретаря НАТО з 2014 року. З 1 жовтня його замінить колишній прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте.

 

Як повідомляла «УМ», нещодавно Столтенберг зізнався, що країни Альянсу могли б краще озброїти Україну, тим самим запобігши великій війні.