Сходознавець і українофіл: 154-та річниця від народження Агатангела Кримського

17:15, 15.01.2025

Агатангел Кримський перекладав Омара Хайяма, Гафіза, Сааді, Фірдоусі. Робив переклади Шевченка турецькою. (Коллаж НУМО)

Саме 154 роки тому - 15 січня 1871 року у Володимирі-Волинському народився Агатангел Кримський - видатний український сходознавець, історик та один із засновників Української академії наук (1918 р.), поліглот кримськотатарського походження.

 

Про це нагадує Україна молода у середу.

 

Мовознавець Кримський володів понад 60 мовами, досліджував староукраїнську мову, культуру Сходу та перекладав світову літературу. Походив із литовсько-татарського роду, що прийняв православ’я. 

 

Агатангел не був українцем за походженням. Його батько — кримський татарин із білоруським корінням, мати походила з польсько-литовського роду. У сім’ї розмовляли російською.

Але науковець був українофілом, він принципово обрав українську мову і для спілкування, і для наукової роботи, і для творчості.

Приятелював із Лесею Українкою.

 

«…Українство вросло в мене органічно, без мого відома…, — писав Кримський у листі до О.Огоновського. - Воно вкоренилося глибоко й міцно».

 

Людина-унікум, людина-космос. Так відгукуються про Агатангела Кримського дослідники його творчості.

Один із творців, учений секретар Української академії наук. Автор понад 1000 наукових праць. Він заперечував офіційну радянську теорію про «колиску трьох братніх народів» і обстоював думку про те, що українська мова існувала вже в XI ст. «як цілком рельєфна, певно означена, яскраво індивідуальна одиниця».

 

Знав близько 60 мов. Арабську вивчав у Сирії та Лівані.

Творець українського та радянського сходознавства. Перекладав Омара Хайяма, Гафіза, Сааді, Фірдоусі. Робив переклади Шевченка турецькою.

 

Видав збірку поезій «Пальмове гілля», оповідання та роман «Андрій Лаговський». Іван Франко високо оцінював його творчість.

 

Особисте життя було заповнене клопотами про брата й сестру, а пізнє одруження не принесло щастя.

 

1941 року заарештований НКВС за звинуваченням у «антирадянській націоналістичній діяльності». За офіційною версією помер 25 січня 1942 року в кустанайській в’язниці.

 

Як і багатьох інших наших інтелектуалів, його жорстоко знищила тоталітарна радянська система. Однак вирвати коріння палкої любові до українського ці потвори так і не змогли.

Його називають найбільш недооціненим письменником в українській літературі кінця 19-го — початку 20-го століття.

 

«Я зрозумів, що мушу бути українофілом – це я зрозумів цілком свідомо. І от я жадібно ухопився за українство. Кожнісіньку вільну від «офіційних занять» часину я присвячував Україні. Перша ознака національності є мова – я й нею найперше заклопотався», - писав Агатангел Кримський.

 

Як повідомляла «УМ», монографію «Нізамі і його сучасники» українського сходознавця, вченого, орієнталіста Агатангела Кримського видали в Азербайджані.