Лампа замість сонечка

Лампа замість сонечка

Зима, мороз, за вікном кружляє сніжок, а виходити з дому так не хочеться... Дивишся на себе у дзеркало і не розумієш, куди ж поділася чудова кримська (одеська, єгипетська, турецька) засмага, якою так пишалася ще кілька місяців тому. Напевно, змилася водою з хлоркою... А чим ближче до весни, тим блідішим і навіть синюшнішим стає обличчя, тим яскравіше проступають мальовничі кола під очима, і все частіше виникає бажання повіятись хоча б на кілька днів до спекотного закордону і повалятися під пекучим промінням улюбленого світила. Але після бурхливого святкування Нового року у більшості з нас фінанси, як-то кажуть, співають романси, тому сонячна поїздка переноситься на невизначений термін. Прогулянки на свіжому повітрі під рідним українським небом теж мало чим допомагають «голодному» на вітамін D організмові. Тому-то останнім часом все більшої популярності в нас набуває солярій (від латинського sol — сонце) — майданчик, обладнаний для прийому сонячних ванн. «УМ» вирішила дізнатись, чи багато користі від солярію, де можна отримати свою дозу ультрафіолету, скільки коштує таке задоволення, кому варто навідуватись до солярію частенько, а кому дорога туди закрита. Отже, про все по-порядку.

Дай лапу, друже!

Увесь наступний рік нас оберігатиме Собака — вірний друг, який ніколи не зрадить, який захистить і подасть «лапу» допомоги в складній ситуації. Історія ж бо знає безліч таких випадків. Недарма саме собакам людство поставило найбільше пам'ятників серед братів менших. Наприклад, у Парижі завмер у бронзі сербернар Баррі — знаменитий рятувальник, який за 12 років свого життя врятував у швейцарських Альпах 40 людей. Баррі був помилково застрелений 41-м чоловіком, який переплутав свого рятівника з ведмедем. А подвиг собаки Болто вшанували відразу двічі — один пам'ятник псу стоїть у Нью-Йорку, а інший — у місті Норм, що на Алясці. Болто п'ять діб вів упряжку з протидифтерійною вакциною до охопленого епідемією Норма, а коли інші собаки загинули, його господар прив'язав коробки з вакциною до ошийника пса і велів бігти додому. Болто добіг до міста, а потім у неймовірну хуртовину повів людей до свого господаря, який замерзав у снігу. В Японії, на острові Хокайдо, встановили скульптуру Хачіко — собаки, яка 11 років ходила на вокзал зустрічати з поїзда свого померлого хазяїна. А італійці вшанували у бронзі пса Фідо, який 14 років приходив на автобусну зупинку виглядати свого загиблого під час бомбардувань господаря.
Українські собачі історії не менш захоплюючі. А ще, складаючи умовний рейтинг найкращих собак України, журналісти «УМ» переконалися, що цього року нас охоронятиме і захищатиме не тільки «собачий» гороскоп, а надійні та вірні друзі.

Тьху на ваше «Таміфлу»!

Швейцарський антигрипозний препарат, який досі вважали єдиним ефективним засобом лікування людей від пташиного грипу, не захищає хворих. Стратегічні запаси «чудодійних пігулок», які останнім часом робили Штати й низка інших країн, не врятують людей від зарази, оскільки небезпечний штам вірусу H5N1 зумів адаптуватися до впливу препарату, стверджують співробітники Оксфордского університету.

Не стріляй!

Не стріляй!

Останнім часом у людей, нажаханих грізним наступом високопатогенного пташиного грипу, все частіше з'являється бажання «повбивати отих клятих качок», які принесли до Криму болячку з Азії. У деяких областях України вже розпочався «контрольний відстріл» диких птахів для того, аби виявити H5N1 на території нашої країни. А президія Верховної Ради Криму дозволила знищувати мартинів на морському узбережжі, щоб зупинити поширення пташиного грипу... Орнітологи тільки за голову хапаються, коли чують про такі рішення, і річ тут не лише в безмежній любові науковців до всього живого. Адже огульне знищення птахів не тільки не вирішить проблеми, а навпаки, збільшить її масштаби, стверджують активісти Українського товариства охорони птахів. І для того щоб узяти проби у птахів, зовсім не обов'язково їх убивати, цілком достатньо зловити гусака, набрати трохи крові й відпустити на волю. Дзьобатий нічим перед нами не завинив...

Світло зі сходу

Світло зі сходу

Не Санта-Клаусом єдиним живе світ напередодні Різдва — за кілька днів до цього свята земляни зможуть запалити у своїх домівках справжнє світло Вифлеєму, в буквальному сенсі слова. Вогонь миру й дружби, народжений у храмі Різдва Христового, мандрує світом у масляній лампі — його несуть до різних країн чисті дитячі руки.

Україна: туберкульоз прогресує

Епідемія туберкульозу в нашій державі, за критеріями ВООЗ, оголошена з 1995 року, і з того ж часу в Україні зареєстровано початок епідемії ВІЛ-інфекції. За ці десять років середній рівень захворюваності на туберкульоз збільшився майже вдвічі і досяг показника 80,9 на 100 тисяч населення, а смертність виросла в півтора раза і становить 22,6 на 100 тисяч населення. Щороку на туберкульоз захворюють майже 40 тисяч українців, а з 1994 року від цієї недуги померло більше сотні тисяч наших співгромадян. У ситуації, що склалася, деякі громадські організаці та представники Рахункової палати України вбачають провину вітчизняного МОЗу: вони звинувачують міністерство у нецільовому використанні бюджетних коштів, виділених на Національну програму боротьби з епідемією.

З поганої вівці хоч вовни жмут

З поганої вівці хоч вовни жмут

Метушня навколо пташиного грипу, який може колись візьме й почне морити людей, певним чином навіть допомогла медикам — останні чекають на зниження захворюваності на «простий» грип та ГРВІ в цьому сезоні. Причина проста: люди, які зазвичай не дуже береглись від застуди й «iшли в зиму», сподіваючись на власний імунітет, у паніці почали робити щеплення проти звичайного грипу, приймати імуномодулятори та противірусні препарати, наїдатися цибулею і ковтати «часникові перлини». А про регіони, які потерпають від пташиної пошесті, годі й казати — там населення захистилося від традиційних зимових хвороб на всі сто відсотків. Епідеміологи припускають, що в тих регіонах, де активно проводиться профілактика грипу, рівень захворюваності буде меншим від сезонних показників, а куряча болячка на людей може й не перекинутись. Хоч якась користь...

Російська допомога

Якщо, не дай Боже, хтось із українців таки «підхопить» пташиний грип від хворої чубатурки, медики зможуть визначити, що в організмі пацієнта «хазяйнує» саме зловредний H5N1, а не якийсь інший штам вірусу. Російські дослідники, які розробили спеціальні тести для знаходження пташиної зарази в людей, подарували кілька таких тест-систем нашим медикам для роботи у Криму. Днями туди приїздили спеціалісти із Санкт-Петербурга, які вчили наших фахівців правильно користуватися цими тест-ситемами. Як розповіла «УМ» заступник головного санітарного лікаря України Людмила Мухарська, системи поки не зареєстровані в Україні, але цей процес триває. Сьогодні такі препарати вже є в Києві, МОЗ домовляється про закупку партії для Криму, бо «там більше треба». Швидше за все, місцевим центром для проведення таких досліджень стане Кримська протичумна станція.

Світло в кінці тунелю для Світайло

Шестирічна мешканка Харківщини, яка сильно обгоріла, рятуючи від полум'я рідну хату в селі Пархомівка Краснокутського району, ось уже місяць лежить в опіковому відділенні міської лікарні. Як раніше писала «УМ», Діана Світайло потрапила на лікарняне ліжко з ураженням 35 відсотків шкіри після того, як намагалася загасити палаючий холодильник. На поверхні тіла, рук і ніжок були глибокі опіки 3-4 ступеня, особливо ж постраждало обличчя, яке нагадувало страшну маску... І хоча стан малої досі залишається важким (високий тиск, температура тіла 37,3 градуса, пульс 122 удари на хвилину), та й потреба в крапельниці відпаде неcкоро, медики переконані — загрози життю пацієнтки вже немає.