«Це не Тернопіль, а якийсь Дурнопіль!»

«Це не Тернопіль, а якийсь... Дурнопіль!» — так роздратовано висловився один з учасників засідання тернопільської міської територіальної виборчої комісії, яке відбулося позавчора ввечері і ще раз підтвердило абсурдність ситуації, яка склалася в обласному центрі після виборів до міської ради.

А дві голови — краще...

У нормальні робочі будні після «серіалу» святкових днів Тернопіль увійшов у такій самій непевній ситуації щодо місцевої влади, в якій опинився ще перед Першотравнем. Про місцеві післявиборчі колізії, в результаті яких в обласному центрі настало чи то безвладдя, чи то двовладдя, «УМ» минулого тижня писала. Так от, під час відзначення Дня Перемоги ситуація схилилася більше до другого варіанта, адже тернопільських ветеранів вітали... одразу два мери. Один із них, начебто екс-голова Богдан Левків (який, проте, юридично залишається чинним), традиційно взяв участь у покладанні квітів полеглим воїнам та супроводжуючих урочинах. А начебто новообраний мер Роман Заставний задля уникнення можливих інцидентів обмежився знову ж таки традиційним офіційним привітанням у місцевих засобах масової інформації.

Тернопільська інтелігенція боїться «трунаря»

В очікуванні першої сесії новообраної обласної ради, яка відбудеться наступного тижня і на якій має бути обрано її голову, група відомих на Тернопільщині людей, в основному представників інтелігенції, вирішила випередити можливий розвиток соціально-політичної ситуації. Вони підготували звернення до ще неіснуючого керівника облради, в якому висловили занепокоєння тим, що впродовж останнього десятиріччя регіон відчутно втратив свій фінансово-економічний потенціал, потрапив під вплив сусідніх областей, через що Тернопільщині серйозно загрожує адміністративно-територіальне розформування.

Любій Любі

Любій Любі

Шанс потрапити до Книги рекордів Гіннесса має тернопільський літератор, член Національної спілки письменників України Іван Демчишин. Принаймні у Книзі рекордів України, за словами пана Івана, його досягнення попередньо вже визнали, а для офіційного визнання залишилося лише залагодити певні формальності. Суть рекорду полягає в тому, що тернополянин написав для своєї дружини привітання на склеєних у сувій аркушах завдовжки аж 67,5 метра.

«Недодепутати» проти аутсайдерів і суду

Безпрецедентна ситуація склалася в результаті виборчих перипетій у Тернополі. Ще 18 квітня в обласному центрі відбулася перша сесія новообраного складу міської ради, на якій депутати офіційно приступили до виконання обов'язків, а новий мер Роман Заставний прийняв присягу. Всі всіх успішно привітали, все «обмили» і вже б узялися до поділу портфелів, та дзуськи. Через кілька днів тернопільський міськрайонний суд визнав недійсним рішення міської територіальної виборчої комісії, а новообраних голову й депутатів — нелегітимними.

У Чистий четвер владика обмиває священикам ноги

У Чистий четвер владика обмиває священикам ноги

В очікуванні одного з найбільших християнських свят, Воскресіння Христового, переважна більшість із нас звично наводить лад у домі, на подвір'ях та цвинтарях , купує обновки, готує ритуальні страви та різну смакоту. Лише впоравшись з усіма тими клопотами, ми із спокійною душею прямуємо до церкви. А що ж там? Чи й у храмах є якісь обов'язкові приготування до Великодня? Поцікавитись цим власний кореспондент «УМ» вирішила в одному із найкрасивіших і найстаріших храмів Тернополя — Катедральному соборі Непорочного зачаття Пресвятої Богородиці, завітавши туди вранці Чистого четверга.

Суто італійське вбивство

Чергова заробітчанська трагедія сколихнула Тернопіль — в Італії, в лісовому масиві неподалік міста Неаполь, знайшли тіла вбитих пострілами у потилицю двох тернопільських водіїв — 32-річного Михайла Стецишина та 26-річного Петра Гринчука. До того, що час від часу з-за кордону привозять труни з тілами загиблих за різних обставин земляків, тернополяни за роки закордонного заробітчанства уже майже звикли. Проте вбивство саме перевізників, чиї буси для українців, які працюють за кордоном, є своєрідним живим місточком з батьківщиною, сталося вперше. Такого не траплялося навіть тоді, коли заробітчани ще не довіряли банкам, тож скромні бусики нерідко за раз перевозили десятки тисяч євро. Цього разу забризканий кров'ю «Мерседес-Спринтер» з українськими номерами виявили приблизно в трьох кілометрах від рівчака, в якому було прикопано трупи водіїв. Пакунки й сумки із заробітчанськими передачами залишились у машині, а от документів при водіях, за попередньою інформацією, поліція не знайшла.

Христос у вишиванці

Христос у вишиванці

Реалізацію оригінального проекту з порятунку творів сакрального мистецтва розпочала на Тернопільщині під егідою Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ група ентузіастів, серед яких — служителі церкви, мистецтвознавці та митці. Як розповів кореспондентові «УМ» секретар комісії iз сакрального мистецтва цієї єпархії Роман Зілінко, ідея порятунку художніх творів, що вже вийшли з церковного вжитку, виникла ще три роки тому. Перші експонати надзвичайно цікавої виставки, організованої у Тернопільському краєзнавчому музеї в передвеликодній час, було одержано від приватних осіб, здебільшого місцевих художників, до рук яких вони потрапили за різних обставин. Відтак вирішено було спорядити першу міні-експедицію містечками та селами регіону, а згодом такі поїздки стали традиційними.

ЩоДЕННА варта,

ЩоДЕННА варта,

«Газова війна» з боку Росії помітно оголила ахіллесову п'яту в економіці нашої держави. Причому надзвичайно гостро постало питання не лише про те, у кого і за якою ціною купувати енергоносії, а й про те, як з максимальною ефективністю використовувати усі наявні енергоресурси. Сьогодні думки з цього приводу висловлює людина, яка займається проблемами енергозабезпечення та енергозбереження ось уже двадцять п'ять років. Валерій Федорейко — доктор технічних наук, професор кафедри систем електроспоживання Тернопільського державного технічного університету та завідувач кафедри машинознавства та комп'ютерної інженерії Тернопільського національного педуніверситету. У співавторстві з відомим українським вченим Миколою Корчемним він написав першу в Україні системну монографію «Енергозбереження в АПК». Крім того, Валерій Степанович очолює в Тернополі науково-дослідну лабораторію, яка займається енергетичним менеджментом. Минулоріч, під час Помаранчевої революції, він був польовим командиром тернопільського Майдану. Нині не менш завзято ратує за необхідність енергетичної революції в народному господарстві України.

Продається замок

Продається замок

У старовинному Збаразькому замку, що є пам'яткою архітектури національного значення і прикладом того, наскільки успішно можна повертати життя подібним спорудам, відбулася нарада під керівництвом Президента Віктора Ющенка під час його робочої поїздки на Тернопільщину. І місце, і регіон були обрані не випадково, адже нарада присвячувалася відродженню пам'яток історії та культури і розвитку туристичної галузі, а саме Тернопільська область має всі підстави стати пілотною в цьому плані. На порівняно невеликій території тут сконцентрована велика кількість унікальних природних, культурних та історичних об'єктів. Як от, наприклад, горизонтальні гіпсові печери довжиною у сотні кілометрів, аналогів яких нема в усій Європі, чи третина всіх замків та фортець України, чи такі всесвітньо відомі християнські святині, як Почаївська Свято-Успенська лавра та Маріїнський духовний центр у Зарваниці. Водночас до більшості цікавих об'єктів нема нормальних доріг, а поряд — облаштованих автостоянок, комфортних готелів, закладів харчування, самі ж об'єкти часто знаходяться у плачевному стані.