Кому фортецю? Налітай!

Кому фортецю? Налітай!

Близько року тому, перебуваючи на Тернопільщині (тут, до речі, розміщено третину усіх замків України), Президент Віктор Ющенко вперше офіційно визнав доцільність передачі старовинних споруд у приватну власність із метою їх збереження. І ось — перша така спроба у Тернопільській області, правда, навряд чи їй можна радiти. Ягільницький замок, розташований поблизу одноіменного села в Чортківському районі, виставлено на продаж однією з потужних місцевих агенцій нерухомості за ціною майже мільйон доларів. Таку ціну начебто встановив власник, ім'я якого розголошувати не хочуть. І якихось вимог (наприклад, обов'язкового використання об'єкта для туристично-рекреаційних цілей) до потенційного покупця нема, тобто той, хто купить споруду, зможе робити з нею все, що заманеться.

Екскурсія з ризиком для життя

Шістнадцять сімей, чиї діти навчаються в Олишківецькій школі Збаразького району Тернопільщини, у ці дні були за крок від найгіршого. А ще люди кажуть, що то тільки Бог їхніх дітей врятував, адже їхали вони на екскурсію до найбільшої православної святині краю. ДТП сталaся на трасі Луцьк—Тернопіль близько о пів на дев'яту ранку позавчора. Як повідомив кореспонденту «УМ» головний спеціаліст Центру громадських зв'язків обласної міліції Петро Колісник, у мікроавтобусі «Мерседес-Бенц» було 16 школярів віком від семи до 15 років, п'ятеро їхніх батьків та двоє вчителів. Унаслідок зіткнення з «Волгою», яка раптово вилетіла на зустрічну смугу, «бус» перекинувся.

«Етот танєц» Могилевської забруднили яйцями

«Етот танєц» Могилевської забруднили яйцями

Ще тижнів за три до виступу Наталі Могилевської у Тернополі, як тільки на вулицях міста з'явилися рекламні афіші, більшість із них була заклеєна листівками з попередженнями, що «у нас українські артисти або співають українською, або взагалі не співають». Відповідно, організатори мали час подбати про охорону та попереджувальні заходи. Однак, незважаючи на це і посилений фейс-контроль перед концертом, члени відомої націоналістичної організації «Тризуб» із прихованими курячими яйцями таки потрапили в ущерть заповнений зал, та ще й у ближні ряди, де квитки коштували по 170 гривень.

Радянський літачок «у прольоті»

Радянський літачок «у прольоті»

Зподачі депутатів від партії «Свобода» та традиційно навздогін львівським колегам сесія Тернопільської міської ради (53-ма голосами з 55-ти присутніх) позавчора прийняла рішення «Про створення комісії з проведення інвентаризації пам'ятників та пам'ятних знаків у Тернополі». Ця комісія, до якої мають увійти депутати та фахівці з питань історії та архітектури, проведе своєрідну ревізію на вулицях обласного центру з метою виявлення там «залишків символіки комуністично-тоталітарного режиму», які повинні остаточно зникнути з Тернополя. «...Символи тоталітарної епохи є принизливими для українців, вони возвеличують іноземну владу та пропагують подальшу ідею радянської окупації...» — говориться у заяві «свободівців». Знайти цю символіку, правда, буде непросто — хіба якийсь малопомітний «серп-молот» на фасаді старих будівель у центральній частині. Річ у тім, що де-де, а в Тернополі порядок у цій справі почали наводити відразу після проголошення незалежності України.

На добраніч, діти!

Виконком Тернопільської міської ради прийняв рішення, за яке його відразу незлюбила переважна більшість місцевих підлітків, зате стали щиро вдячними їхні батьки. Цим рішенням усім, хто ще не досяг повноліття, заборонено перебувати на дискотеках, в барах та інших розважальних закладах після 22-ї години у весняно-літній період та після 21-ї — у осінньо-зимовий. Що ж стосується весіль та інших подібних заходів, то хлопці та дівчата, яким ще не виповнилося 18, можуть «гуляти» там, лише якщо присутні й їхні батьки.

Яма для подруги

Яма для подруги

Майже півроку розшукували тернопільські правоохоронці 16-річну Яну Перегінець із містечка Хоростків на Тернопільщині. Ще третього грудня вона раптом зникла невідомо куди, повертаючись із дня народження знайомої. Довгий час не вдавалося вийти на жодний слід дівчини, хоч і трапилося це в населеному пункті, де всі всіх знають. А приблизно місяць тому в міліцію з'явився 27-річний мешканець цього ж містечка і зізнався, що це він «через виникнення неприязних стосунків» задушив дівчину і втопив тіло у ставку. Водолази не один день шукали там нещасну Яну, але так і не знайшли.

Дослідник і хоронитель чудес,

Дослідник і хоронитель чудес,

Пов'язати своє життя з дивами — тими, що від Всевишнього, — йому, мабуть, на роду було написано. Судіть самі. Народився Зиновій Колісник якраз на Спаса у селі з унікальною (принаймні в Україні таких більше точно нема) назвою Божиків, що у Бережанському районі Тернопільщини. Кілька століть тому назвали його так на честь майстрів, які тут проживали і виготовляли з каменю та дерева чудернацькі фігури, що їх місцевий люд називав богами. По три таких, що зображали величних чоловіків без головних уборів і в строях, схожих на нинішні архієрейські, висотою майже у два людських зрости, стояли колись на кожному з чотирьох в'їздів до села, наче охороняючи його. В ранньому дитинстві Зиновій бачив їхні залишки, до сьогодні ж, на жаль, не збереглося вже нічого.
А на світ малий Зиновій теж не без допомоги дива з'явився — мама босоніж ходила на прощу до святих місць, і, вимолюючи там дитя, обіцяла, що віддасть його на службу Богові.

Таксі «під каблуком»

Таксі «під каблуком»

«Леді еталон» — так називається жіноче таксі, яке нещодавно з'явилося в обласному центрі й відразу привернуло до себе увагу не тільки великою рожевою туфелькою з височезним каблуком на борту. Тернопіль узагалі-то місто невелике, досить компактне і водночас перенасичене таксівками. Однак підприємці фірми «Таксі еталон» вирішили, що кількості час переходити в якість, причому оригінально. А суть ідеї полягає в тому, що в жіночому таксі представниці слабкої статі повинні почуватися набагато комфортніше, ніж у звичайному.

Жертва посівної

І в страшному сні не могло приснитися подружжю Овечкіних із села Велика Плавуча Козівського району, якою трагедією обернуться для них цьогорічні весняно-польові роботи . Як і кожної весни, подружжя поспішало з оранкою поля, яке було серйозною фінансовою підтримкою для небагатої сім'ї. Того фатального дня на лан за півтора кілометра від села взяли з собою і другокласника Степанка, одного з трьох своїх дітей. Як на зло, очікуваного трактора все не було, а не по-квітневому льодяний вітер тільки посилювався. Стурбовані тим, що дитина може застудитися, батьки наказали малому швиденько бігти додому, до теплої хати. Якби то вони знали...

Автоприбиральник

Автоприбиральник

Нарешті Тернопіль має шанс повернути собі славу одного з найчистіших обласних центрів, яким він був ще за Союзу та антиподом якого став упродовж останнього десятиліття, коли все більше загострювалася проблема «прибиральних» кадрів. На сьогодні в обласному центрі є більше ста вакансій двірників, і наслідки цього дефіциту дуже неприємно споглядати навіть у центрі міста. Однак влада, схоже, знайшла вихід.