Рідна мати моя, ти в притулок мене проводжала

Рідна мати моя, ти в притулок мене проводжала

За якими б критеріями не обирали керівника Івано-Франківського дитячого притулку, конкурсній комісії, вочевидь, важко було оминути увагою Марію Василівну: її прізвище ж бо — Серденько — якнайкраще пасує до цього благодійного будинку. Розташований у приміщенні колишнього дитсадка по вулиці Набережній в Івано-Франківську, він — єдиний такого типу заклад на Прикарпатті, але за рівнем піклування про дітей та впровадження власних методичних розробок посідає друге місце серед 96 притулків України.

Тут тимчасово, до 90 діб, перебувають юні злодії, бродяги, жертви сімейних конфліктів та інші обездолені українці віком від трьох до вісімнадцяти років. Є серед них талановиті і дуже талановиті діти, котрі за інших життєвих обставин напевне стали б і гордістю краю. Та з-поміж мешканців притулку переважають так звані важкі підлітки. Їх навряд чи коректно називати, за Максимом Горьким, живими квітами землі: дев'ять з десяти прибульців уражені вошами, майже половина — коростою, застудженi, трапляються хворі туберкульозом. Чимало юних циган, котрі прикочовують на Івано-Франківщину із сусіднього Закарпаття, у 14—15-річному віці не вміють ні читати, ні писати. На нещастя, такі дрімучі неуки в останні роки почали з'являтися і в середовищі етнічних українців. І це не єдиний негативний набуток нашої новітньої історії.

Чим сивіша голова, тим цікавіша політика

Знаній в Івано-Франківську жінці — Любомирі Білобрам, котру вважають першою українкою-провізоркою міста над двома Бистрицями, — щойно виповнилося 95 років, 60 з яких вона віддала роботі в місцевих аптеках. Фармації навчалася в Познанському університеті, а перші ліки як дипломований провізор власноруч виготовила — важко повірити — в ті часи, коли ще й Гітлер не перебрав до рук владу в Німеччині.

Пастка для СНІДу

Івано-Франківщина належить до регіонів України, найменш «уражених» СНІДом: в області зареєстровано лише 394 носії цього вірусу. Однак прикарпатські медики і влада не стали чекати, поки «ВІЛ-грім» гряне й інфікований мужик перехреститься. Щойно в Івано-Франківську при клінічній інфекційній лікарні відкрито Центр анти-СНІДу із сучасною імуноферментною лабораторією — єдиний поки що заклад такого типу в Західній Україні.

Полум'яні ревнощі

Івано-Франківський апеляційний суд визнав винною і засудив до позбавлення волі строком на 7,5 року Любов Зітинюк, мешканку присілка Грабовець, що у Верховинському районі. Про вчинений нею 4 травня цього року дикий злочин «УМ» інформувала по гарячих слідах. Тепер стали відомі подробиці трагічної розв'язки в любовному, як уявлялося гарячій гуцулці, трикутнику.

Кайф у бомбосховищі

У підвал свого офісу працівники адміністрації автомобільних доріг Івано-Франківщини тепер, вочевидь, бігтимуть із більшим ентузіазмом, ніж за часів радянської цивільної оборони.

Бісмарку, ти правий

Акції протесту проти нового возз'єднання з Росією, втягування України під крило хижака, як висловився один з учасників проведеного минулої суботи Форуму молодіжних демократичних сил Івано-Франківщини, стали найпомітнішими подіями осіннього політичного сезону на Прикарпатті.

Гендлярство — понад усе

Юний Назарій, якому лише тринадцять минуло, не пас ягнята за селом, а з головою поринув у комерцію, торгуючи в одному з кіосків Калуша продовольчими товарами, зокрема й такими специфічними, як тютюнові вироби та алкоголь.

У хаті — джерело знань

Мешканцям гірського села Чорні Ослави, що в Надвірнянському районі Івано-Франківщини, вочевидь, пощастило двічі. По-перше, вони мають такого щедрого земляка, як Петро Мельничук, а по-друге, з його допомогою несподівано вдалося-таки знайти нове приміщення для початкових класів, що в наш злиденний час — визначна подія.