Є наказ: трубам — на Захід

У період становлення нової влади час не лікує, а виконує, швидше, функцію рентгенометра, у промінні якого дедалі чіткіше діагностуються хронічні захворювання колишнього режиму. Одне з найпоширеніших — синдром «злодія в законі» — нещодавно у великої групи держслужбовців встановила прокуратура Запорізької області. Всі вони донедавна працювали в державних адміністраціях Василівського, Запорізького, Кам'янка-Дніпровського, Вільнянського і Якимівського районів.

Лак під літак

Заграву цієї великої пожежі, що спалахнула на летовищі села Широке біля Запоріжжя, було видно за кількадесят кілометрів. Горів орендований підприємцем склад лако-фарбувальних матеріалів. Тож на місці пригоди вогнеборцям довелося діяти в умовах імовірного вибуху легкозаймистих речовин. Водночас існувала загроза займання двох десятків літаків Ан-2 і гелікоптерів Мі-2, що належать Центру льотної підготовки, а також для сотні навчальних літаків.

Острів невезіння

Президент України Віктор Ющенко підписав Указ «Про невідкладні заходи щодо розвитку Національного заповідника «Хортиця». Глава держави зреагував на численні сигнали запорізької інтелігенції, передовсім нового керівника «Хортиці» Костянтина Сушка, про катастрофічний стан справ на легендарному острові.

«Цейлон»-рятувальник

Шквал дзвінків з усіх куточків України викликала публікація «України молодої» від 17 березня поточного року «До Апеннін киянка не доїхала. Унікальну для України операцію жінці зробили у Запоріжжі». Що й підтвердило актуальність освоєного запорізькими медиками способу лікування онкохворих.

Прапор над Рейхстагом

Прапор над Рейхстагом

Уродженець села Нобель Зарічненського району Рівненщини 78-річний Павло Савич ще два роки тому розповів мені цю історію: «До нашого взводу розвідки Єгоров і Кантарія приєдналися вже в Польщі. Росіянин мав одну медаль, грузин пройшов усю війну без нагород. А сталінська пропаганда трубила, начебто прапор було доручено піднімати кращим воякам! При мені Єгоров і Кантарія навіть відмовлялися виконувати наказ командира розвідвзводу! Але в них не було вибору: або лізуть на дах Рейхстагу, або — трибунал! Коли ж повернулися, то зізналися, що над Рейхстагом уже лопотіли прапори!». Про це саме оповів мені днями і мешканець села Скельки Василівського району, що на Запоріжжі, Станіслав Іванісов. Додавши, що підняття прапора над склепiнням прикривало відділення під командуванням його земляка Петра Щербини.

Хто розтринькав кошти спецфонду?

Тієї ж миті, коли лунали вибухи на артскладі біля хмельницького села Цвітоха, мешканці Новобогданівки, що під Мелітополем, проводили мітинг-реквієм з нагоди роковин артобстрілу. Минулої п'ятниці, як і 6 травня 2004 року, на Запоріжжі знову дощило. Як і рік тому, сільчани багато чого не розуміли. Питання номер один: чому така величезна дистанція між обіцянками влади і реальною допомогою постраждалому населеному пункту? Руйнуються хати, хворіють люди. Логічні клопотання наштовхуються на традиційне: бракує коштів! «По барабану» таке пояснення родинам Кириченків, Антонових та ще сотні-півтори родин, чиї будинки дочекалися у кращому випадку косметичного ремонту: протікають дахи, свистить вітер через тріщини у стінах. А діти? Малюки не відійшли від вибухів, досі здригаються вiд першого-лiпшого гуркоту.

Новобогданівка: роковини артобстрілу

Смертоносний «металобрухт» на військових складах у районі Новобогданівки, що на Запоріжжі, транспортуванню не підлягає, його необхідно знищувати на місці, робить висновок заступник міністра оборони Володимир Терещенко. Досі, на його думку, роботи з утилізації вели незадовільно, бо було задіяно недостатньо відомств і служб. Надалі всі роботи координуватиме МінНС, а термін «утилізація» треба забути: об'єкт треба ліквідувати. Отже, знову вибухи?

Скарби на смітнику

Шок від почутого днями підспудно витиснув з пам'яті згадку про період суто совдепівської книгоманії — коли модно було якомога більше видань не читати, а просто мати. Попит перевищував пропозицію: черги, талони, списки, записки... Директриса однієї запорізької книгарні тоді з обуренням прохопилася, що керівник «відомого комбінату» замовив зібрання творів «якого-небудь класика, щоб томи стали на полицi на метр у довжину бажано з червоною палітуркою»! До повного «престижу», вірогідно, чиновникові бракувало заповнити останню полицю... Інший керівник-«книгофіл» «посадив» на арматурні стрижні свою бібліотеку, бо «якусь книжку вкрали».

«Диригент» для електронного дзвона

Під час відвідин Запоріжжя у серпні лідер «Нашої України» запевнив журналістів, що місто козацької слави незабаром матиме унікальний храм Пресвятої Матері Покрови: досі жоден інший в Україні не облаштовувався електронними дзвонами. Комп'ютерні технології переберуть на себе функції традиційних дзвонарів. Символічно, вважає Віктор Ющенко, що новий храм буде важливою складовою історико-культурного комплексу «700-річний запорізький дуб».

Генерали згадали про Новобогданівку, аби вона не нагадала про себе?

Міністр оборони Олександр Кузьмук здійснив свою першу робочу поїздку. Об'єктом уваги «нового старого» керівника оборонного відомства стала військова частина А-2985, склади боєприпасів якої 6 травня злетіли у повітря. Упродовж тижня над головами переляканих людей свистіли снаряди і навіть ракети. Осколки від них нашпигували місцеві чорноземи в радіусі 15 кілометрів. Було зруйновано чи пошкоджено сотні будинків у Новобогданівці та ще принаймні п'яти селах Мелітопольського району.