Не сходяться «п'ятнашки»...

Робоча група завершила роботу над проектом угоди майбутньої коаліції. Але відкорковувати шампанське ще зарано: хоча основний пласт документів уже узгоджений, залишилося кілька спекотних пунктів, в яких майбутні коаліціанти не можуть дійти згоди. «Текстові формулювання проекту приблизно на 95 відсотків погоджені, - каже з цього приводу переговорник від «Нашої України» Роман Зварич, - натомість залишаються непогодженими деякі принципові позиції».

Голова вже в кріслі, проблеми теж на місці

Учора Президент України Віктор Ющенко відвідав Донецьк, щоб представити там нового голову облдержадміністрації — Володимира Логвиненка. Традиційно для цього краю, главу держави зустрічали його противники, а також група відчайдушних симпатиків. Попри місцеві настрої, Президент не полишає нагоди відвідувати Донбас. Він їздив представляти Логвиненка особисто, так само, до речі, як і його попередника Вадима Чупруна.

Відчуття «першого дзвоника»

Відчуття «першого дзвоника»

Хвилювалися всі, хоча деякі «старожили» й намагалися зробити вигляд, що їм ця Верховна Рада вже приїлася не менше, ніж манна каша в дитсадку. «Перший дзвоник», «перший клас» — з огляду на те, як часто у святкових парламентських кулуарах лунали ці слова, у випадкового перехожого могло скластися враження, що ніяке це не 25 травня, а 1 вересня, і вже точно не у вищому законодавчому органі, а в кращому випадку — в якомусь університеті. Жертвою хвилювання став навіть уже досвідчений-навчений Володимир Литвин. Востаннє відкриваючи сесію з крісла спікера, Володимир Михайлович розпочав, було, як завжди піднесено, говорити «Доброго ранку», аж тут з'ясувалося, що народна артистка України Ніла Крюкова, як і було заплановано депутатською групою з підготовки роботи ВР, уже розпочала натхненно («аж сльози на очах виступили!» — зізналася потім Ольга Герасим'юк) читати вірш Володимира Сосюри «Любіть Україну».

Кнопку — В РУки

Кнопку — В РУки

У цi днi у школярів «останні дзвоники». Потім у дітей почнуться канікули — в кого одразу, в кого після складання іспитів. У нардепів все навпаки: сьогодні пролунає дзвоник, який сповістить про початок роботи Верховної Ради, а на зміну ейфорії від депутатського призову прийдуть політичні будні — час «коаліціади», «спікеріади», «прем'єріади», «комітетіади» та інших важких епосів.
Учора нардепи-новачки знайомилися з роботою в сесійній залі та вчилися натискати на кнопки. Разом iз ними напередодні відкриття сесії в парламенті побували кореспонденти «УМ» — перевірили готовність зали засiдань i навіть «випробували на собі» спікерське крісло та робоче місце голови найбільшої фракції.

Справа принципу

Попри те, що рішення політради «Нашої України» про створення коаліції з БЮТ та Соцпартією, і тільки з ними, ніхто не скасовував, частина керівництва НСНУ продовжує лобіювати союз із Партією регіонів. Скажімо, перший номер списку «Нашої України» Юрій Єхануров минулого четверга в ефірі каналу «Інтер» заявив, що він виступає за так звану «широку коаліцію». Проти рішення власного блоку Юрій Іванович виступає нібито через те, що «помаранчево-синя» спілка дозволить отримати в парламенті не просту, а конституційну більшість, і така більшість дозволить провести будь-які реформи. Нехитрі арифметичні вправи показують, що для здобуття конституційної більшості (понад 300 депутатів) «наші», в разі прогнозованої відмови Блоку Тимошенко, мають об'єднатися і з «Регіонами», і з Соцпартією, та ще й із комуністами. Адже БЮТ провів до парламенту 129 депутатів, і якщо до керівної коаліції в купі з «тимошенківцями» не пристане ще принаймні одна фракція (хай навіть КПУ з її 21 мандатом), конституційної більшості не вийде.

Коаліціада

Коаліціада

Формувати коаліцію — те саме, що бути наголів'ям у маятника, який безперервно хитається з одного боку на інший. Як тільки учасники переговорів сягнуть якогось прогресу в розробці документів, на поверхню піднімається ще щось, і знов відштовхує їх один від одного. Цей цикл, здається, повторився вже вчетверте. Спочатку переговори обірвалися за місяць до виборів, потім — у перший тиждень після голосування, втретє — після відмови «Нашої України» від шостого пункту протоколу про створення коаліції. Позавчора під вечір інформаційні стрічки майоріли повідомленнями: от, мовляв, документи вже готові, соціалісти тепер везуть їх до Юлії Тимошенко, потім доправлять і на вулицю Спаську, де розташувався штаб «Нашої України». Але — знову облом.

Іван Бокий: Оргпитання на старті нового парламенту можна обговорювати до посиніння

Іван Бокий: Оргпитання на старті нового парламенту можна обговорювати до посиніння

Уже під час розмови з соціалістом Іваном Боким виявилося, що саме він міг очолити робочу групу з підготовки першого засідання новообраної Верховної Ради. Такої домовленості досягли лідери БЮТ, «Нашої України» і СПУ. Однак цей намір зірвався. Відтак «час ікс» у роботі групи мав відбутися вчора, на її третьому засіданні. Інтерв'ю ж у Бокого (він разом із міністром Станіславом Ніколаєнком входять за квотою СПУ в цю групу) «УМ» брала напередодні.
Говорили ми i про підготовчу групу, i про коаліцію. Виявилося, що робота над її програмними документами ведеться у вельми цікавий спосіб: за кожним із учасників більшості закріплено якусь окрему ділянку — засади політики, регламент, кадровий розподіл...

Декрет про секрет

Декрет про секрет

Президент Віктор Ющенко позавчора підписав розпорядження, яким надав Олександрі Гонгадзе можливість ознайомитися з матеріалами кримінальної справи про вбивство її сина, редактора «Української правди» Георгія Гонгадзе. Здавалося б, це логічно, що матір Георгія Гонгадзе давно мали допустити до цих документів. Однак, хоча слідству вже й удалося вийти на виконавців убивства, Леся Теодорівна донедавна не мала такого права. Адже значна частина матеріалів справи була позначена грифом державної таємниці. Ситуацію ускладнювало й те, що пані Гонгад-зе не має українського підданства і досі є громадянкою Грузії. Тож для того, щоб допустити її до засекречених матеріалів, довелося подолати низку бюрократичних перепон.

Роман Зварич: Я не заперечую, що після ретельного вироблення програми та регламенту Прем'єром може стати Тимошенко

Роман Зварич: Я не заперечую, що після ретельного вироблення програми та регламенту Прем'єром може стати Тимошенко

Цього тижня в «літописі» майбутньої коаліції відбулося дві значимі події. По-перше, «Наша Україна» відмовилася схвалити шостий пункт протоколу, який трохи раніше був підписаний лідерами БЮТ, «НУ» та СПУ. Це положення фактично відкривало для Блоку Тимошенко як сили, що набрала на виборах найбільше голосів поміж учасниками коаліції, ворота до прем'єрства. Відмова «НУ» від цієї тези наразилася на критику з боку інших учасників переговорного процесу. Самі ж перемовини знову ввійшли в кризу.
Інша важлива подія — що «трійка» таки береться «вирулювати» з непростої політичної ситуації. Принаймні у четвер представники БЮТ, «НУ» і СПУ знову сиділи за «круглим столом» — уже після того, як «НУ» «закреслила» шостий пункт протоколу. Це коаліційне рандеву відбулося за кілька годин до інтерв'ю, яке учасник зустрічі, Роман Зварич, дав кореспонденту «УМ». Ясна річ, із керiвником юридичного штабу «НУ» ми найбільше говорили саме про коаліцію. Хоча не оминули й іншої важливої для всіх нас події — дня Воскресіння Христа.

Слiпота як аргумент

Слiпота як аргумент

З дня на день (хоча хто його знає, можливо, з години на годину) колегія суддів Вищого адміністративного суду України винесе своє рішення щодо скарги кількох аутсайдерів цьогорічних перегонів на «бездіяльність» Центральної виборчої комісії. Раніше очікувалося, що вердикт суду розставить усі крапки над «і» вже сьогодні. Хоча вчора там усе ще заслуховували пояснення всіх сторін щодо порушень, які нібито допустила ЦВК. Свідком учорашнiх судових колізій та суперечок був кореспондент «УМ».