«Ми з Президентом не куми»

Учора на своїй першій прес–конференції новий Генпрокурор Віктор Пшонка практично не відійшов від традицій спілкування з «акулами пера», притаманних його попереднику на посаді — Олександру Медведьку. Перш за все, пан Пшонка заявив, що не дозволить втягнути прокуратуру у політичні ігри. Мовляв, «прокуратура і Генпрокурор незалежні від кого б не було, від зовнішніх впливів політичного тиску», а от оцінку роботі керманича ГПУ, на його думку, може дати лише Президент. У цій площині Генпрокурор запевнив, що не має з главою держави жодних особистих стосунків, окрім ділових. А усілякі чутки про те, що Віктор Пшонка нібито є кумом Віктора Януковича, Генпрокурор спростовує й називає неправдою.

Юрасівські «університети»

Юрасівські «університети»

До Юрасівки, що в Ольховатському районі Воронезької області РФ, ми їхали з обласного центру. Позаду лишався Острогозьк (що в часи Костомарова був повітовим центром на два сучасних райони), а російські берізки обабіч дороги змінили українські тополі. Етнічні українські села тут вигідно вирізняються від дещо депресивних російських: ошатні будиночки, «вилизані» обійстя, на пасовиськах чимало гусей, ягнят та телят. Такою зустріла нас і Юрасівка — село, де пройшло дитинство українсько–російського історика Миколи Костомарова. «Ви перші, хто приїхав до нас iз Великої України!» — здивували нас місцеві мешканці. Ми — це голова Української всесвітньої координаційної ради, відомий поет Дмитро Павличко, його заступник, екс–депутат Михайло Ратушний та інші. Вже перші хвилини спілкування засвідчили, що селяни неабияк пишаються, що Костомаров народився саме на цій землі. Утім зберегти пам’ятки, пов’язані з видатним земляком, нащадкам практично не вдалося.

Ера «ЄДАПС» завершується?

Ще наприкінці жовтня уряд Азарова почав готуватися до відновлення державного контролю над виробництвом захисних знаків і документів суворої звітності. Про це свідчить доручення віце–прем’єр–міністра Бориса Колесникова керівникам усіх центральних органів виконавчої влади, голові СБУ, а також антикорупційному уповноваженому Кабміну, оприлюднене виданням «Дзеркало тижня».

Пшонка для Януковича

Уже на третiй день після призначення Генпрокурором Віктора Пшонки, він уже оголосив себе «генералом» Януковича. «Звичайно, я член команди Президента. Президент взяв на себе велику відповідальність і оголосив про це своїми указами, своїми рішеннями, щоб у нас дійсно була правова держава, професійні закони, і звичайно, я як Генпрокурор — член команди по виконанню всіх тих рішень, які приймає Президент», — заявив пан Пшонка в інтерв’ю телеканалу «Інтер.

Йдуть не через компенсації?

Йдуть не через компенсації?

Судді Верховного Суду України масово звільняються не через бажання отримати великі грошові компенсації, а через правову і політичну нестабільність, вважає голова ВСУ Василь Онопенко. Нагадаємо, що кілька тижнів тому Верховна Рада України задовольнила відставки 14 суддів ВСУ (нині на розгляді ще три заяви суддів). У храмі Феміди на Пилипа Орлика продовжують працювати ще приблизно 60 суддів. Тоді ж голова Вищої ради юстиції Володимир Колесниченко стверджував, що заяв про відставку від суддів почало надходити втричі більше, ніж раніше. Мовляв, судді хочуть устигнути отримати до кінця року чималу компенсацію — в розмірі десяти місячних зарплат за місцем останньої посади, як це передбачено ст. 136 Закону «Про судоустрій та статус суддів».

Феміда проти уряду

Феміда проти уряду

Історія незалежної України такого ще не знала: Верховний Суд подає позовну заяву проти Кабінету Міністрів. Як повідомив учора журналістам голова ВСУ Василь Онопенко, позов до уряду вже готовий, залишилося тільки направити його до Окружного адміністративного суду столиці. Предмет спору — дві будівлі ВСУ на столичних Липках, які позавчора Кабмін вирішив передати новоствореному Вищому спеціальному суду з розгляду цивільних і кримінальних справ.

За фальсифікації — від трьох до п’яти

За фальсифікації — від трьох до п’яти

Уже за дві доби українці обиратимуть собі місцеву владу, у зв’язку з чим міліція переходить на посилений варіант служби, а центральна влада закликає місцеву забезпечити вільне волевиявлення громадян. Утім у багатьох незалежних експертів це викликає щонайменше посмішку. Порушення виборчого законодавства мало місце під час кожної виборчої кампанії, але останні соцопитування засвідчують, що громадськість переважно не сумнівається в тому, що місцеві перегони–2010 зазнають найбільших фальсифікацій за роки незалежності саме з подачі чинної влади. Опозиція, зі свого боку, закидає владі, що саме на цих виборах «регіонали» нібито хочуть «обкатати» різні технології застосування адмінресурсу, проведуть таку собі репетицію перед майбутніми парламентськими виборами. Пам’ятаючи про те, що фальсифікації неможливі без дрібних виконавців, «УМ» проаналізувала кількість засуджених в останні роки за злочини, скоєні проти виборчих прав громадян, i дійшла висновку: за ґрати потрапляють переважно рядові члени дільничних комісій, рідше — їхні голови та заступники. До безпосередніх замовників фальсифікацій каральний меч правосуддя, як правило, не дотягується. Тож напередодні місцевого плебісциту 31 жовтня не зайве нагадати учасникам виборчого процесу про кримінальну відповідальність за «каруселі», «печиво», «помилки» під час підрахунку голосів тощо.

«Я перший в історії...»

Наступної середи для Олександра Медведька завершується п’ятирічна каденція на посаді Генпрокурора. Саме 3 листопада 2005 року Верховна Рада надала згоду на це призначення: «за» Генпрокурора Медведька тоді проголосувало аж 303 народнi депутати й жодного «проти». Наступного дня Президент Ющенко підписав відповідний кадровий указ. Своїм терміном на посаді Олександр Іванович неабияк пишається й позавчора навіть похвалився, спілкуючись із журналістами: «Я перший в історії незалежної України без десяти днів пропрацював п’ятирічний термін. До цього було 13 Генпрокурорів і виконуючих обов’язки. Але п’ять років не працював ніхто!»

Хотів до медиків — отримав поліцейських

Як повідомили «УМ» у Департаменті зв’язків iз громадськістю МВС iз посиланням на інформацію Національного центрального бюро Інтерполу Чехії, ще в понеділок увечері на території цієї країни затримали колишнього міністра економіки в уряді Тимошенко Богдана Данилишина.

«Інакше Янукович буде мером!»

«Інакше Янукович буде мером!»

Уже кілька тижнів мешканці Приірпіння, що під Києвом, передають iз вуст в уста дивні чутки: мовляв, мером міста Буча бажає стати син Президента — Віктор Янукович–молодший. Нібито саме через це в чинного голови Бучанської міськради Анатолія Федорука мало шансів на переобрання. Але якщо бучанці не бажають, щоб тут правив хлопець iз Донецька, варто голосувати за нинішню владу міста. Відзначу, що, коли до редакції «УМ» уперше зателефонували читачі з Бучі й повідомили цю «сенсацію», автор не повірив та сприйняв усе це за недотепний жарт. Утiм байки про Януковича–мера активно обговорювали пасажири приміських електричок та «маршруток», а згодом навіть депутати Ірпінської міськради!