Долар виходить iз тіні

Долар виходить iз тіні

Стабільність на українському валютному ринку, до якої за останній час ми вже встигли звикнути, закінчилася. Принаймні до кінця літа курс гривні щодо долара, а особливо щодо євро, змінюватиметься. Експерти прогнозують ситуацію, за якої євро може сьогодні коштувати 9,50 гривнi, через кілька днів — уже 11 з хвостиком, а потім знову менше 10 гривень.

На заправках — мінус двадцять

На заправках — мінус двадцять

На українських АЗС учергове міняють цінники. Цього разу, як це не дивно, у бік зменшення. Таким чином оператори нашого паливного ринку відреагували на світову тенденцію — здешевлення вартості нафти. Або, як варіант, їх змусили так вчинити.

Маяківські бебі–швачки

Маяківські бебі–швачки

Дорогу на вулицю Садову в прилуцькому селі Маяки знають сьогодні чимало волинських підприємців, які торгують дитячими речами. Тут розташований невеличкий швейний цех, продукцію якого вже знають у багатьох куточках України. Про його існування сама дізналася кілька років тому, коли у мене народився перший онук. Непроста то справа — вибирати шапочки, повзунки і кофтинки для новонародженого, коли товару багато, а якісного й красивого і щоб ціна не кусалася — негусто. Оббігала тоді ледь не всі точки на Центральному ринку в Луцьку. То занадто яскраві малюнки, то тканина пахне фарбою, то дизайн ніякий. Поки люди не підказали: «Шукайте маяківський інтерлок». Знайшла кілька точок, де продавався цей невідомий мені крам для найменшеньких. У штанцях і бодіках, пошитих у Маяках, уже виросли двоє моїх онуків. Та на вигляд вони ще геть нічого, не кажучи про те, що ніде ніщо не розпоролося, не порвалося й не облізло. На тлі засилля неякісного ширвжитку, яким завалені наші ринки, це вже про щось говорить.

Язик віце–прем’єра

Язик віце–прем’єра

Обіцянка політика — це не більше, ніж яскрава телевізійна картинка. За якою стоїть лише бажання сподобатися виборцю або стремління потрапити «у тренд» до свого керівництва. А із реальністю, правдою і тим паче совістю оратора ця категорія не має нічого спільного. Днями інформпростір України буквально розірвало коротеньке зізнання колишнього члена ліквідованої партії «Сильна Україна» Олександри Кужель: «Тігіпко платив нам зарплату у конвертах».

Обнадійливе шипіння надр

Обнадійливе шипіння надр

Україна таки приступила до розробки сланцевого газу: всупереч скепсису екологів, лобістів та екологів–лобістів із «газпромівським» акцентом. Учора міністр екології та природних ресурсів Едуард Ставицький визначив компанії–переможці, які добуватимуть вуглеводні з Олеської (Львівщина та Івано–Франківщина) та Юзівської (Харківщина) ділянок. Реальнi результати робота може дати не раніше, ніж за 6—8 років, а собівартість тисячі кубометрів газу становитиме близько 300 доларів. Таким чином, наші запаси сланцевого газу можуть стати знаряддям тиску на незговірливий «Газпром» і таки виторгувати у нього знижку.

«Чорний» травень

«Чорний» травень

Вони сподівалися, що все буде добре, але жорстока реальність поставила на цьому оптимізмі велику чорну крапку. Ще зовсім недавно вітчизняні урядовці наполягали на власних прогнозах розвитку української економіки: у держбюджеті заклали цифру 3,9%, хоча Прем’єр–міністр Микола Азаров стверджував, що його команда покаже зростання на 5%, а можливо, і на цілих 6%. Незалежні зарубіжні експерти давали не більше трьох відсотків. Але днями аналітики дуже різко знизили своє бачення українських економічних перспектив: із 3% до... 1,6%. Це більш ніж удвічі менше, ніж планував наш уряд, і більш ніж утричі гірше за показник, на який він таємно сподівався.

Надра у приватних руках

Надра у приватних руках

Віднині стати багатою людиною в Україні стало ще легше. Особливо, якщо ця людина займається металургією. Днями нардепи ухвалили, а Президент підписав довгоочікуваний закон про приватизацію державних вугільних шахт. Утiм експерти не очікують від нововведень жодних революційних змін для галузі. Окрім корупційних.

Про дешевий і не мрійте!

Ілюзії команди Віктора Януковича на якусь свою особливу роль у діалозі з Москвою та міфічні преференції, які звідси можуть випливати, розвіюються з кожним днем. Днями обраний президент Росії, зустрічаючись з журналістами, пояснив, що він не бачить необхідності змінювати стратегію і тактику розмови з Україною. І не бачить жодних підстав для зменшення ціни на газ, яка для нашої країни є чи не найвищою серед інших європейських споживачів.

Як вижити інвестору?

Як вижити інвестору?

— Буде нам тут права качати, ср...й американець! — після цих слів 68–річний інвестор зі США Ісаак Каліхман головою вперед пірнув із дбайливих рук людей у формі в нетрі заґратованого міліцейського «уазика». Того самого, який у народі ще досі називають «бобиком». Де і провів наступні півтори години свого життя — поки у його офісі тривав не особливо законний обшук.

Важко спрогнозувати, чим міг би закінчитися подібний інцидент — в умовах суворих українських реалій — якби на місці Каліхмана виявився наш співвітчизник. Цілком можливо, в офісі пильні правоохоронці «виявили» би пляшки із запалювальною сумішшю, зброю, наркотики та план підземних ходів адміністрації Президента. Але цього інвестора, як це не смішно звучить, урятував паспорт громадянина США. Майор у цивільному, який, не назвавшись, проводив обшук, раптом змінив гнів на милість — і наказав відчинити заґратовані двері. «Моя дружина зі США зателефонувала в американське посольство в Україні й попросила домогти. Вже навіть після закінчення інциденту, коли мені повернули мобільний телефон, людина з американського посольства телефонувала до мене кожні 15 хвилин — запитувала, чи не б’ють мене, чи не вчиняють незаконних дій», — розповідав підприємець кореспондентові «УМ».

Паска, м’ясо, два яйця

Порівняно з минулим роком ціни на продукти, що їх українці традиційно купують до Великодня, цьогоріч майже не зміняться. Таку думку висловили експерти аграрного ринку позавчора на прес–конференції у «Главкомі». За підрахунками аналітика Української аграрної конфедерації Дениса Рубченка, великодній кошик у середньому коштуватиме українцеві 200—250 гривень. Піст на ціни не впливає, зауважує фахівець. Навіть попри те, що деякі українці від м’яса відмовились, його вартість зростає. Фахівці прогнозують, що перед Великоднем ціни на свинину й курятину зростуть на 20%. Після незначного спаду — знову подорожчання відсотків на 10 на травневі свята. Причиною цього є зменшення виробництва м’яса та підвищений попит на продукт. А от вартість яловичини не зміниться. Також експерти прогнозують стабільні ціни на борошно, молочні продукти та навіть яйця (нагадаємо, що виробників змусив знизити ціни на яйця Антимонопольний комітет).