Новий роман Матіоса
Анатолія Матіоса, який порушив кримінальну справу щодо міністра юстиції Лавриновича за невиконання указу Президента про розпуск парламенту, звільнили з посади начальника відділу прокуратури міста Києва.
Анатолія Матіоса, який порушив кримінальну справу щодо міністра юстиції Лавриновича за невиконання указу Президента про розпуск парламенту, звільнили з посади начальника відділу прокуратури міста Києва.
Указ Президента — нормативно-правовий акт, за невиконання якого винним загрожує кримінальна відповідальність. На цьому наголошує і сам глава держави, і багато хто з юристів. Щоправда, не всі. Так, скажімо, правники з команди парламентсько-урядової коаліції наполягають на тому, що до вердикту Конституційного Суду ніхто готуватися до виборів не зобов'язаний. І навіть більше того: зобов'язаний не готуватися.
Про те, що міжпартійний з'їзд Блоку Юлії Тимошенко (який ставив собі на меті затвердження кандидатів у депутати) переноситься з одинадцятої ранку на сьому вечора, журналісти дізнались учора, вже «поцілувавши» замок на дверях Українського дому. Адже напередодні ніяких оголошень чи попереджень не було. Таку неуважність до преси можна, в принципі, списати й на форс-мажор, але значно гіршим є народжений у ту ж саму мить коловорот чуток і припущень: чи не планує, бува, БЮТ іти більшим блоком? Чи й досі в муках народжує свій славнозвісний список, у прохідній частині якого, за прогнозами Миколи Томенка, з'являться до 50 нових достойників?
Особою судді-доповідача у цій справі — Сюзанною Станік — відучора всерйоз зацікавилася СБУ. На Володимирській, 33, мають підтвердження фактів передачі майна на 12 мільйонів доларів близькому родичу цієї судді КС. За словами в. о. голови Служби безпеки Валентина Наливайченка, СБУ відреагувала на звернення чотирьох депутатів і провела відповідну перевірку. Нею виявлено, що впродовж 2005—2006 років і на початку 2007-го родичеві пані Станік було передано земельні ділянки та квартири у Києві і Ялті, кілька іномарок та офіс у центрі столиці площею близько 500 кв. м.
Розібратися у цій ситуації має і Генпрокуратура, і сам Конституційний Суд, голові якого Івану Домбровському вже направлено листа від СБУ. Слідчі бажають почути пояснення й самої пані Станік. Принаймні як її непрацюючий родич (а йдеться про 75-річну матір) отримав майно на таку суму? Чи це був не хабар із прицілом на важливі процеси в Конституційному Суді?
Перенесення вчорашнього з'їзду «Нашої України» з 10-ї години на 15-ту викликало в делегатів з областей підозри в тому, що причиною цьому став з'їзд БЮТ. Мовляв, керівництво «НУ» хотілося дочекатися результатів зібрання потенційних партнерів по мегаблоку. Однак Блок Тимошенко також вирішив «з'їжджатися» не о 10-й, а аж увечері. Втім, як кажуть люди знаючі, насправді причина перенесення з'їзду «Нашої України» була суто технічною, а на об'єднання у спільний блок із БЮТ сподіватися було марно в будь-якому разі. Хіба що на залучення «Народної самооборони» Луценка. Тут варто зауважити, що НСНУ, уже не раз обпікшись на мінусах громіздкої конструкції блоку, відтепер вимагає від соратників з інших політичних сил приєднуватися не партіями, а «фізичними особами».
Авторитет Бориса Тарасюка «перетиснув» — і передвиборчий блок найстаріших в Україні національно-демократичних партій отримав назву «Рух — Українська правиця». А сам екс-міністр закордонних справ, а нині тільки керівник Народного Руху — перше місце у виборчому списку блоку. Домінанта НРУ (чи, радше, поступка амбіційності Тарасюка) вчувалася навіть у ритуалі вчорашнього установчого з'їзду «Правиці»: він почався, як зазвичай з'їзди Руху, із козацького маршу (що викликало ностальгію не так за бравурною козаччиною, як за фільмом «Пропала грамота»), а вже потім пролунав Гімн України. Лідер Української народної партії Юрій Костенко зціпив зуби і погодився — попередні вибори підказали, що самотужки УНП не здолає 3-відсотковий бар'єр. Отже, Костенко поступився Тарасюку першістю і йде другим у списку «Правиці». Третє місце — за головою ще однієї блокотворчої партії, УРП «Собор», Анатолієм Матвієнком.
«Народна самооборона» стала першим блоком, який затвердив свій список на дострокові вибори до Верховної Ради. Отже, в бюлетені, де друкується перша п'ятірка списку, виборці можуть побачити: першим — Юрія Луценка, другим — Миколу Катеринчука, народного депутата з «Нашої України», лідера «Європейської платформи», який до останнього метався між «НаСа» і БЮТ, третьою — голову фонду «АнтиСНІД» Наталію Лук'янову, четвертим — журналіста «Закритої зони» Володимира Ар'єва, п'ятим — Володимира Стретовича, ще одного нардепа-«нашоукраїнця», голову партії «Християнсько-демократичний союз», яка разом із «Вперед, Україно!» виступила одним із фундаторів блоку Луценка.
Єдиною політичною силою, яка перебуває в опозиції до Президента, але погодилася йти на дострокові вибори, стала Прогресивна соціалістична партія Наталії Вітренко. У суботу ПСПУ провела з'їзд і одностайно прийняла рішення брати участь у виборах.
Сьогодні минає останній день, коли партії, які хочуть узяти участь у дострокових виборах, мають подати свої списки до Центральної виборчої комісії. Потенційні лідери виборчої кампанії свою позицію оголосили. А що кажуть у тих партіях, які показали на минулих виборах непогані результати (більше одного відсотка голосів)? Чи будуть вони балотуватися цього разу?