Чорнобильські грибочки

Днями українські податківці оприлюднили приголомшливу звістку: у Чорнобильській зоні «прикрито» підпільний консервний цех з виробництва продуктів харчування. Як повідомив «УМ» прес-секретар Головного управління податкової міліції України Олександр Вознюк, шість жительок одного з сіл Овруцького району, що на Житомирщині, виготовляли консервований фруктовий сік і маринували гриби. А щоб ніхто не накрив «конвеєр» і не здогадався про його існування, тіньове виробництво оселилося в одній із покинутих осель у Чорнобильській зоні відселення.

Не вкради ікону з перлами

Із найстарішого в Україні Святомиколаївського жіночого монастиря у Мукачевому невідомі поцупили три дорогоцінні ікони Божої Матері, XVIII століттям. Як розповів «УМ» начальник Центру громадських зв'язків Управління внутрішніх справ України у Закарпатській області Олександр Маківчук, із заявою про викрадення до правоохоронців звернувся настоятель храму отець Федiр.

Іще раз SARS

Напевно, українці вже трохи призабули минулорічну лихоманку, коли від словосполучення «атипова пневмонія» пересмикувало. І даремно. Не виключено, що всі особливі заходи безпеки, до яких вдавалися вітчизняні фахівці, намагаючись не пустити азіатську заразу в Україну, знову поновлять. Принаймні контрольний режим на авіаційному транспорті через небезпеку нового спалаху нетипової пневмонії Україна посилює. Про це «УМ» повідомила начальник управління профілактики інфекційних захворювань Міністерства охоони здоров'я України Людмила Мухарська.

«ПАЗик»-перевертень

У черговий раз вітчизняний громадський транспорт підтвердив свою «екстремальність»: у вівторок у Донецькій області перекинувся рейсовий автобус. На щастя, обійшлося без жертв, але внаслідок «піке» постраждало 8 із 20 пасажирів автобуса. Троє наразі перебувають у міській лікарні №1 Макіївки. Як повідомив «УМ» заступник головного лікаря цієї лікарні Олександр Перепелиця, найбільше постраждало троє пасажирок: дві бабусі отримали черепно-мозкові травми, а 35-річній жінці поставили страшний діагноз — перелом хребта.

Буря в Бучі

Медсестра дитячого санаторію психоневрологічного типу «Дружний», що в Бучі на Київщині, Наталя Климівна Чайка прокинулася позаминулої ночі, відчувши запах диму. Коли кинулась оглядати приміщення, помітила, що чадить з-під зачинених дверей кімнати на першому поверсі — там виявився осередок пожежі. Діти тим часом спали поверхом вище. Жінки — 66-річна Наталя Чайка та 48-річна Галина Садова — самотужки почали виводити дітей (а їх було 23) з палаючого корпусу санаторію металевою драбиною, що підіймалася із землі на другий поверх. Про шоковий стан малих (у санаторії лікуються діти шкільного віку) говорити не доводиться: двоє дівчаткок 12 та 13 років, розбивши скло, вистрибнули з вікна другого поверху — вони найбільше постраждали з усіх дітей, поламавши ноги. Десятеро дітлахів віком від 6 до 13 років госпіталізовано до Київської дитячої лікарні «Охматдит». «Усі діти мають інгаляційні порушення через отруєння чадним газом легкого ступеня, — розповів «УМ» завідувач токсикологічного відділення лікарні, в яке доставили дітей, Борис Шеман. — Наразі діти почуваються добре, щоправда, усі в шоці від пережитого». Потрапили на лікарняні ліжка і рятівниці дітей — медсестра Наталя Чайка та санітарка Галина Садова госпіталізовані до опікового відділення Київської обласної лікарні з опіками тіла 2—3 ступенів та отруєнням чадним газом.

На схилах Дніпра заговорять тіні

Уже в листопаді цьогоріч у столиці України з'явиться важлива історична пам'ятка — Державний історико-меморіальний комплекс жертв голодомору, політичних репресій та насильницьких депортацій. Зведуть меморіал на схилах Дніпра, на території Володимирської гірки. «Фахівці тривалий час обирали місце для цiєї символічної споруди, — каже заступник Київської міської державної адміністрації Іван Фоменко. — Розглядалося кілька десятків варіантів: і територія Лук'янівського цвинтаря, і район Повітрофлотського проспекту, і місце поблизу Києво-Печерської лаври. Однак ми дійшли висновку, що найкраще місце для такого меморіалу — схили Дніпра». Розпорядження про створення меморіалу жертвам голодомору днями підписав Київський голова Олександр Омельченко. До цього, нагадаємо, подібні укази та розпорядження про відзначення 70-ї річниці голодомору видали Президент України та Кабмін.

Права не заберуть

Українські автомобілісти нарешті можуть заспокоїтися — відтепер відiбрати посвідчення водія у них не зможе ніхто, навіть інспектор ДАІ. Міністерство внутрішніх справ скасувало положення інструкції, за яким «даішники» могли в разі порушення правил дорожнього руху водієм вилучати посвідчення. Про це «УМ» повідомила прес-служба Генеральної прокуратури України. Про скасування положення інструкції йдеться у відповіді на протест, який Генпрокуратура внесла у грудні минулого року до Міністерства внутрішніх справ щодо невідповідності чинному законодавству інструкції, яка регулює дії працівників ДАІ. Наказ уже передано до Міністерства юстиції на державну реєстрацію.

Францією «ходить» марка

Увесь наступний рік французи відправлятимуть і отримуватимуть конверти з марками, на яких зображено покійного мера Хмельницького Михайла Чекмана та вихідця з України, екс-прем'єра Франції П'єра Берегуа (або ж по-нашому — Петра Берегового). Так уряд Франції вирішив вшанувати внесок наших земляків у налагодження партнерських відносин між Україною та Францією. Як розповіла «УМ» голова комітету міжнародних зв'язків і міст-побратимів Хмельницького міськвиконкому Зоя Діденко, Михайло Чекман, який трагічно загинув у автомобільній аварії минулого року, у 2000 році разом із делегацією з Хмельницького мав ділову поїздку до Франції на конференцію мерів цієї держави: відбулися зустрічі у десяти французьких містах, була досягнута домовленість про підписання угоди про співпрацю і побратимство з одним iз міст республіки. Але через трагічні події угода так і не була підписана. Особливо приємне враження Михайло Чекман справив свого часу на П'єра Берегуа (вже також покiйного). Асоціацiя «Нормандія-Україна» i Поштовий департамент Франції вирішили увічнити фігури Михайла Чекмана та П'єра Берегуа у поштовій марці.

Епопея «Руслана» триває

Ніяк не залишить у спокої канадський суд заарештованого ще в червні українського літака «Руслан». Як уже повідомляла «УМ», Федеральний суд Канади 23 грудня виніс рішення про продаж транспортного літака Ан-124-100, аби таким чином задовольнити позов кіпрської енергетичної компанії «TMK Energi Limited» до Фонду держмайна України. Посольство Канади в Україні вже наступного дня підтвердило факт прийняття цього рішення. Тепер же Федеральний суд Канади визнав законною конфіскацію українського «Руслана» на користь сплати частини боргу України перед кіпрською енергетичною компанією. Цим самим затвердивши всі свої попередні рішення, незважаючи на петиції української сторони. Про це повідомляє українська служба Бі-Бі-Сі з посиланням на світові інформаційні агентства.

Бам для білого халата

Українські лікарі з мобільного госпіталю нашого МінНС відзначили новорічно-різдвяні свята у Бамі Ісламської республіки Іран — у це зруйноване землетрусом вщент місто вони прибули ще 29 грудня. Правда, святкувати таки не довелося: вже о 5 годині ранку після прибуття лікарі та обслуговуючий персонал розгорнули мобільний госпіталь і взялися за роботу. Після катастрофічного землетрусу смерть тут прийшла у кожну родину, кожен втратив під час стихійного лиха своїх рідних. Рятувальники згадують, як один із батьків, реєструючи смерть своєї дитини, не міг назвати її імені по батькові — настільки був великим його шок. Руйнування міста просто катастрофічне — знищено більш ніж 80 відсотків усіх будівель, за офіційними даними, загинуло більше 35 тисяч осіб, десятки тисяч поранених.