Смітник на вулицях Тернополя

Смітник на вулицях Тернополя

Уже десять днів тернопільські комунальники не мають змоги вивозити з міста побутове сміття. Переповнивши контейнери біля житлових будинків, воно почало розкладатися і розповсюджувати жахливий сморід, чому сприяє досить висока денна температура повітря. Як «УМ» уже повідомляла, надзвичайна ситуація викликана тим, що мешканці прилеглих до міського сміттєзвалища сіл перекрили під’їзд до нього і не пропускають сміттєвози. Гігантське звалище заборонили екологи ще у 1997–му. З того часу навколо нього перманентно виникали більші чи менші конфлікти, але владі вдавалося знаходити компроміси з селянами. Цього разу — після того, як 1 серпня закінчився строк квітневої обіцянки міськради знайти нарешті інше місце під сміттєзвалище — протистояння досягло критичної точки. Наразі мешканці сіл Малашівці, Ігровиця та Верхній Івачів блокують під’їзд до сміттєзвалища цілодобово, перекривши дорогу власними автомобілями та встановивши поряд намети.

Тернопіль тоне у відходах

На початку квітня цього року селяни вже перекривали дорогу до Малашівського сміттєзвалища, розташованого поруч із головним водозабором обласного центру, яке перевантажене і заборонене екологами для експлуатації ще 12 років тому. Тоді «блокаду» зняли у відповідь на обіцянки влади впорядкувати до 1 серпня навколишню територію, розпочати поетапну рекультивацію і, головне, нарешті визначитись із місцем нового сміттєзвалища. Але якщо з двома першими пунктами справа справді почала просуватися, то найголовніше так і залишилось невирішеним. Це й стало причиною нової «блокади», яка триває від суботи.

Може наразитися

Може наразитися

Патріарх Московський та всієї Русі Кирило продовжує свій вояж західною Україною. Нині після обіду заплановано його приїзд до СвятоУспенської Почаївської лаври, що в Кременецькому районі Тернопільщини. Чимало вірян чекає його там із душевним трепетом. Міліція та працівники інших відповідних служб — у повній «бойовій» готовності...

Вода пішла — проблеми залишились

Вода пішла — проблеми залишились

Рік тому на Західну Україну обрушилося стихійне лихо. Через сильні зливи, що не вщухали кілька діб поспіль, вийшли з берегів ріки. Вода розмила сотні кілометрів доріг, зруйнувала тисячі будинків, знищила урожай на полях та городах, і найстрашніше — забрала 24 людських життя, з них шість — дитячих. Серед населених пунктів, які постраждали найбільше, було і придністровське селище Коропець, де повінь затопила півтори сотні житлових будинків. Туди і вирушила журналіст «УМ», щоб дізнатися, як пережили люди водяне лихо і чи всі їхні проблеми вирішено.

Почистимо історію

Почистимо історію

Як відомо, на території Тернопільщини розташована третина всіх стародавніх замків України. З одного боку, місцеві жителі цим, звичайно, пишаються, а з іншого — усім свідомим громадянам соромно за те, в якому стані перебувають ці унікальні пам’ятки історії та архітектури. Адже факти вперто свідчать про те, що невблаганний час завдав спорудам меншої шкоди, ніж байдужо–споживацьке ставлення людей.

«Як українець до братів–українців»

«Як українець до братів–українців»

На нашій планеті небагато сак­ральних місць, пов’язаних зі з’явами Божої Матері, і одне з таких — Зарваниця. У невеликому селі Теребовлянського району Тернопільщини розміщений один із п’ятнадцяти світових духовних Богородичних центрів, визнаних Вселенською католицькою церквою. За своїм релігійним та історичним значенням він прирівнюється до славнозвісних Києво–Печерської та Почаївської лавр. Ще в 1867 році Ватикан надав чудотворній Зарваницькій іконі Мате­рі Божої паломницький статус, а в наші дні її щорічно відвідують сотні тисяч паломників з усього світу.

Російський орел на повстанській могилі

Ця історія стала відома широкому загалу завдяки зверненню мешканців села Мшана Зборівського району Тернопільської області до депутата облради від ВО «Свобода» Сергія Демчишина. Люди з болем і обуренням поскаржились депутату, що рік тому на сільському цвинтарі відбувся незрозумілий акт загарбання могили українських Січових стрільців. Буквально за лічені години на ній, незважаючи на відповідну табличку, з’явилася кам’яна плита з написом, що там нібито поховані... бійці лейб–гвардії Преображенського полку російської армії, які загинули в 1917 році.

Передавайте гроші на… сопілку

Передавайте гроші на… сопілку

До хамства у маршрутках ми вже давно звикли. Тож ті, хто вперше сідають у тернопільський автобус 36–го маршруту, розмальований рекламою ансамблю «Веселі галичани», часто взагалі не можуть зрозуміти, що відбувається. Одна моя знайома, наприклад, усі 15 хвилин поїздки була переконана, що йде зйомка якоїсь телепередачі прихованою камерою. Бо хіба можливо в нас таке, щоб водій вітався, пропонував цукерки і воду, брав усіх пільговиків без жодних лімітів, а потім ще й розважав пасажирів під час поїздки жартами, запрошував усіх хором співати, а на зупинках... грав для них на сопілці?!

Томати — на п’єдестал!

Таку шану симпатичний овоч у мешканців південної зони регіону давно заслужив. І коли, наприклад, на «продовольчому» партійному з’їзді часів пам’ятної перебудови Михайло Горбачов згадував Заліщицький район Тернопільщини, мовляв, його овочами можна всю республіку нагодувати, то цю овочеву культуру мали на увазі передусім.

За церкву можна і в морду дати!

Учорашня сесія дочасно обраної облради в Тернополі яскраво продемонструвала поступове загострення протистояння між фракціями «Свободи» та Партії регіонів, яке постійно провокують «регіонали». З огляду на співвідношення сил («свободівців» у п’ять разів більше, і в раді «рулять» сьогодні саме вони), це нагадує напади моськи на слона. Однак основне завдання тернопільських «регіоналів», схоже, полягає у максимально скандальному самопіарі з прицілом на наступні вибори. Тож їхній лідер, екс–нардеп Орест Муц, у залі обласної ради постійно поводиться так, що у багатьох опонентів починає не тільки міцне слівце на язик проситися, а й кулаки свербіти. Зокрема, на минулій сесії Муц заявив, що під час виборчої кампанії–2007 у центральному штабі ПР у черзі за отриманням грошей голова ВО «Свобода» Олег Тягнибок стояв відразу за ним, Муцом. На це «тягнибоківці» відреагували судовим позовом.