«Шара» прикотилася

«Шара» прикотилася

Скидається на те, що по дві команди від України в груповий турнір Ліги чемпіонів потрапляють лише в «олімпійські» роки. Принаймні «Шахтар» разом із «Динамо» пробився в найбільш представницьку стадію головного євротурніру в 2000-му, і зараз, через чотири роки, має чудовий шанс забезпечити путівку на осінь до одного з восьми суперквартетів. Звісно, для цього ще потрібно подолати бар’єр не лише третього, а й другого раунду відбору, але ж ми вже пересвідчилися в явній перевазі гірників над «Пюніком» (на виїзді підопічні Луческу обіграли вірменів з рахунком 2:0 і навряд чи «відпустять» удома). Учора в штаб-квартирі УЄФА в Ньоні (Швейцарія) відбувалося жеребкування, яке цілком могло підсунути «несіяним» донеччанам наступного суперника у формі «Реала», «МЮ», «Депортиво», «Ювентуса», «Ліверпуля», «Монако» чи «Інтеру». Але футбольний бог змилувався, і переможець пари «Пюнік» — «Шахтар» зіграє за вихід до групового турніру з делегатом пари «Брюгге» — «Локомотив» (Пловдив). У першому матчі вдома команда українця Сергія Серебренникова довела свою зверхність — 2:0, але це вже зовсім не той колектив, який у серії пенальті здолав наших гірників на цій самій стадії минулого року (обидва матчі завершилися з рахунком 1:1, а за 11-метровими більше пощастило «синьо-чорним» — 4:1).

Путін запропонував «футбольний ЄЕП»,

Путін запропонував «футбольний ЄЕП»,

Позавчора пострадянський простір облетіла новина: президент Росії Володимир Путін, перебуваючи з візитом у Криму, в присутності колеги Кучми та провідних підприємців України й РФ запропонував спільні чемпіонати двох країн з футболу й хокею. «Це було б цікаво, і тоді б рівень спорту і в Росії, і Україні, безумовно, зріс би», — зазначив Путін на російсько-українському бізнес-форумі в Ялті. На його думку, інформує РІА «Новости», сьогодні немає суперництва, спортивний інтерес зникає. А тим часом «у Москві «Динамо» (Київ) приймали б на «ура». У Москві дуже люблять «Динамо» (Київ)», — сказав майстер політичного і спортивного дзюдо.

Володар кілець, він же пан або пропав

Володар кілець, він же пан або пропав

Головне в Олімпіаді — все ж перемога, а не участь, бо саме медалі, до того ж не «прості», а насамперед золоті, є визначальним чинником спортивної міці держави, елементом її іміджу. Іноді цей імідж не проти перебрати на себе й державні керівники.
Згадаймо: вперше на головних стартах чотириріччя — літніх Олімпійських іграх — окремою командою Україна виступила в 1996 році в Атланті й доволі несподівано посіла 9-те місце в загальнокомандному заліку — 23 нагороди, з-поміж яких 9 — найвищої проби, 2 срібні й 12 бронзових. Цей результат було сприйнято як визначний успіх, свідчення того, що «є така держава — Україна» (козирна фраза Леоніда Кравчука, який, утім, на той час уже здав президентський пост), неабияк пишався і новий гарант Леонід Кучма. Але при цьому всі розуміли, що такий дорогоцінний ужинок здобуто значною мірою завдяки ще радянському багажу. Реальну потугу незалежного спорту мала виявити Олімпіада-2000 в Сіднеї. І краще б вона цього не робила, бо українська збірна в Австралії хоча й розжилася на 23 медалі (як і чотири роки перед тим у США), однак лише 3 з них були золотими, по 10 срібних і бронзових. Екзотичні африканські країни відтіснили нас аж на 21-шу позицію в підсумковому медальному реєстрі. І могло ж бути ще гірше, якби до двох перемог плавчихи Яни Клочкової в «Акватік-центрі» не додалося нсподіване «золото» снайпера Миколи Мільчева. Провал, криза — не найрізкіші визначення щодо українського спорту найвищих досягнень після Ігор зламу тисячоліть. Чи подолала Україна цю кризу, має показати Олімпіада, яка стартує вже менш як за три тижні, 13 серпня, в Греції.

Гра в «піддавки»

Слідом за вищою лігою стартував чемпіонат України в першому дивізіоні. Перед тим як поглянути на результати стартового туру, варто оцінити склад учасників і амбіції колективів. І побачимо дивну річ: учасники турніру в першій лізі не мають особливого бажання змагатися не те що за «малі золоті медалі», а навіть за другу сходинку турнірної таблиці. Причина лежить на поверхні: слабким клубам просто не потрібне підвищення в класі, адже вища ліга — це й значно більші витрати, більша морока. Навіщо все це командам, які і в першій лізі ледве зводять кінці з кінцями, вважаючи її «золотою серединою«?

Артем «явку» не провалив

Таки недаремно Україна боролася за Артема Мілевського. Поки що юний екс-білорус не доріс до національної «синьо-жовтої» команди, зате вже допоміг збірній України, складеній із гравців 1985 р.н., здобути одну зі своїх найважливіших перемог за останні кілька років. У другому матчі фінальної частини першості Європи серед юніорів (U-19) у Швейцарії українська команда, складена, в основному, з вихованців динамівської школи, з мінімальним рахунком перемогла одного з фаворитів континентального турніру — італійців, яких тренує Пауло Беретті.

Грали в «Еліті», та до еліти не потрапили

Грали в «Еліті», та до еліти не потрапили

Зростання рівня українського жіночого тенісу в одиночному розряді на професійних турнірах обумовило й просування вгору нашої збірної у Кубку Федерації, який є неофіційним чемпіонатом світу серед жіночих збірних. Наші дівчата доборолися до того, що опинилися за крок до потрапляння в еліту. Аби потрапити до другої Світової групи, молодим українкам під керівництвом Світлани Медведєвої потрібно було минулих вихідних обіграти суперниць із Німеччини. Двічі в історії німкені з великою Штеффі вигравали Кубок Федерації — у 1987-му й 1992 роках, але після відходу з великого спорту славетної Штеффі Граф (котра позавчора, до речі, удостоїлася честі бути записаною у тенісний Зал слави) команда покотилася донизу. В попередньому матчі дівоча «бундестім» була бита француженками — 0:5, і в разі поразки в протистоянні з українками могла вперше за 41-річну історію залишити еліту.

«Була це величезна гонитва за м'ячем...»

«Була це величезна гонитва за м'ячем...»

Насправді претендентів на звання українського міста, де вперше офіційно зіграли у футбол, було декілька. Але прискіплива експертиза вирішила зупинитися на факті, зафіксованому в польській пресі позаминулого століття. Тож тепер вважається, що перший футбольний матч українці зіграли 14 липня 1894 року у Львові, який тоді входив до складу Австро-Угорської імперії, між місцевою командою «Сокіл» і спеціально прибулою до столиці Галичини збірною польського Кракова. Зустріч відбулася на новозбудованому стадіоні у рамках другого зльоту гімнастичного товариства «Сокіл» і тривала... аж 6 хвилин. Історичний м’яч через 360 секунд після початку забив львів’янин Володимир Хомицький.

Відболіли...

Відболіли...

Чемпіонат Європи завершився, підсумки підбито. Утім не всі згадали про тих, хто був безпосереднім учасником футбольних баталій, хоча й не бігав по полю за м'ячем. Ідеться про фанатів, «трибунну» аудиторію Євро-2004. У них, за великим рахунком, був власний турнір — хто краще підтримає улюблену команду. І хлопці та дівчата старалися, як могли. Хоча, зауважмо, на стадіонах Португалії не було побито ані рекорду відвідуваності континентальних першостей, ані рекорду стовідсоткової заповнюваності трибун. Чимало матчів, навіть на стадії «плей-оф», «світили» дірками в найкращих секторах, ще раз підтверджуючи, що футбол дедалі більше стає телевізійним видом спорту.

Навіщо нас на 10630 писати примушували?

Витримавши всі можливі й неможливі правила етикету, висловлюємо від імені багатомільйонної армії футбольних телевболівальників своє «фе» організації коментарів до репортажів з Євро-2004. Надто мало було в ефірі справжнього професіонала живого мікрофона Дмитра Джулая та надто багато — вихованців «майстер-класу» легендарного Дерепи та самого пана Сергія. Але чи не найбільше дратували навіть не повільні невігластва телевізійних балакунів, а промови, заздалегідь написані на папірчиках, безвідносні до ходу поєдинків.

Краса проти страшної сили

Краса проти страшної сили

Між двома сенсаціями — головною російською і значно меншою за рангом українською — зупинимося для початку на своїй. Отже, українська тенісистка Катерина Бондаренко вперше виграла юніорський турнір Уїмблдону. В один ряд із такими «зірками на виріст», як Мартіна Хінгіс та Амелі Моресмо, стала киянка Катя Бондаренко. Другого липня у півфіналі вона продовжила свою переможну ходу, обігравши у, напевне, найважчому матчі змагань «сіяну» між дівчат під першим номером 15-річну голландку Мікаелу Крайчек — 7:6 (6:1), 1:6, 6:4. Тривалі перерви, викликані вже зовсім набридлим англійським дощем, не завадили українці сконцентруватися в потрібний момент. Хоча в другому сеті вона явно «попливла», пояснивши це згодом надто тривалим очікуванням продовження перерваного матчу в роздягальні. «Мені здавалося, що я все ще не на корті», — пояснила згодом Катерина. І у вирішальному матчі, проти третьої «сіяної» сербки Ани Іванович, наша молода співвітчизниця віддала другу партію, хоча лише на тай-брейку, зате виграла першу й третю. Малий дівочий кубок Уїмблдону в руках українки!