Ба, та тут новий батут!

Ба, та тут новий батут!

Стрибки на батуті — молодий вид олімпійської програми. Дебютував цей побратим гімнастики й акробатики на Іграх у Сіднеї. У жіночих змаганнях другою тоді стала наша Оксана Цигульова, представниця миколаївської батутної школи, тому й цього разу ми сподівалися на успіх жінки, Оксаниної землячки й колишньої партнерки в парних стрибках — Олени Мовчан. Але Оленка минулої п'ятниці вирішила ризикнути, замахнутися на «золото», помилилася й скотилася на підсумкове п'яте місце. А от Юрій Нікітін, ще один батутист із Миколаєва і підопічний того ж тренера — Володимира Горжія, наступного дня несподівано для багатьох здобув нагороду найвищої проби.

Подарунки Батьківщині до Дня незалежності і не тільки

Подарунки Батьківщині до Дня незалежності і не тільки

Коли кореспондент «УМ» після перемог Яни Клочкової телефонував до Афін і розмовляв із віце-президентом Федерації плавання України Андрієм Власковим, цікаво було довідатися не лише про подробиці Яниного виступу, а й про можливості інших наших плавців у олімпійському Акватик-центрі. Пан Власков iз цього приводу жодних ілюзій не плекав, був небагатослівним і на питання про наступні ймовірні медалі відповів по-спартанськи коротко: «Сердінов». Це було вже після того, як на стометрівці брасом відверто провалився Олег Лісогор. Керівництво ФПУ робило основну ставку на молодого плавця з Луганська Андрія Сердінова, який не раз показував гарні результати «на Європі», був срібним призером чемпіонату світу-2003, вигравав етапи Кубка світу, але цього разу мав довести свою спроможність на турнірі особливої ваги — Олімпіаді, у найсерйознішому протистоянні — з крутими американцями. Ішлося про дистанцію — 100 метрів батерфляєм, на якій у недалекому минулому був лідером інший український плавець — Денис Силантьєв (цікаво, що в 2000 році він у цьому виді програми став бронзовим призером чемпіонату світу на «короткій» воді тут же, в Афінах). Щоправда, цього разу досвідчений «Містер Батерфляй», срібний призер Сіднея на 200-метрівці, не доплив на «сотці» навіть до півфіналу — в 1/4 він показав час 53,46 — четвертий у тому кваліфікаційному запливі, який, до речі, виграв Сердінов. 21-річний луганчанин не лише символічно, а й гідно прийняв естафету у старшого товариша, дійшовши до фіналу й налаштувавшись лише на перемогу.

П'ять кілець серед «коліс»

П'ять кілець серед «коліс»

За задумом, Олімпіада в Афінах мала б стати «найчистішою» в сенсі допінгу. Всесвітнє антидопінгове агентство (ВАДА), йдучи назустріч головним стартам чотириріччя, зробило жорсткішим підхід до пошуку заборонених препаратів. Спеціально до Ігор-2004 набрали чинності нові Антидопінгові правила: вперше всі спортсмени — учасники Олімпіади до Ігор — мали пройти перевірку на всі заборонені препарати. На самій Олімпіаді обов'язково перевіряють призерів, а також тих, на кого вкаже жереб та осіб, які викликають підозру своїми «неадекватними реакціями» (тоді як на попередніх Іграх допінг-контроль здійснювали вибірково — в основному проби на допінг брали в тих атлетів, яких раніше підозрювали в ковтанні нечесних пігулок і «коліс»). Особливим пунктом у нових правилах відзначено, що атлети повинні заздалегідь представити список препаратів, які вони приймали за рекомендаціями лікарів.

Втрати і сподівання

Втрати і сподівання

Пекуче грецьке сонце все більше впливає на умови проведення Олімпійських ігор. Температура за 30 змушує залишати свої місця вболівальників на змаганнях тенісистів та плавців, шукаючи притулку в тіні, особливо скаржаться на гарячий пісок спортсмени з пляжного волейболу. За попередні дні Олімпіади вже 17 чоловік звернулися до медиків по допомогу з приводу теплових ударів; добре, що фактично біля кожного спортивного об’єкта є медичний пункт. До речі, ще на початку цього тижня повідомлялося, що з 5 мільйонів квитків на змагання XXVIII Ігор було реалізовано лише 3 мільйони, МОК критикував організаторів за численні порожні місця на трибунах, і греки готувалися до безплатної роздачі квитків. Але за такої спеки коло глядачів може не розширитися навіть «на шару»...

Допінг не допоміг

Судячи з телекартинок, погода в столиці XVIII Олімпіади дуже непогана, а от на морі, де відбуваються змагання яхтсменів, час від часу штормить, що заважає дотримуватися запланованого розкладу проведення регат. Але й тут в України є небезпідставні надії на медалі. Зокрема, екіпаж у складі досвідченої Руслани Тарани, Ганни Калініної та Світлани Матеушевої в новому класі «Інглінг» у сьомій гонці посів друге місце, поступившись лише американкам, і в загальному заліку зберігав третю позицію, зовсім небагато програючи данській яхті, яка за чотири етапи до фінішу йшла на «срібло». Продовжує штормити і героїв Атланти-96 Євгена Браславця та Ігоря Матвієнка в класі яхт «470». Після кількох успішних гонок 18-те місце нашого дуету на сьомому етапі відкинуло Браславця й Матвієнка на 5-ту сходинку в загальному заліку. У класі яхт «49-eр» Родіон Лука та Георгій Леончук ідуть сьомими; Ольга Маслівець у «Містралі» позавчора значилася шостою.

Відкриття — з вогником, вогонь — зі скандалом

Відкриття — з вогником, вогонь — зі скандалом

Церемонія відкриття XXVIII Олімпійських ігор вразила не лише очікуваною масовістю та яскравістю театралізованого дійства, що представило основні віхи історії Греції, а й деякими неочікуваними поворотами сценарію. Скажімо, додав незвичності у сприйняття урочистого шоу вхід національних делегацій на олімпійськиий стадіон за грецьким, а не англійським алфавітом. Тому, приміром, найчисленніші американці (538 спортсменів) пройшли не в кінці, як завжди, а ближче до початку, а колона збірної України розташувалася посередині списку з 202 країн-учасниць — 145-ю, між узбеками й уругвайцями (і, до речі, синьо-жовтий прапор ніс не брасист Олег Лісогор, як анонсувалося, а його колега-плавець Денис Силантьєв, чий «батерфляйний» старт був запланований на пізніший порівняно з Лісогоровим термін). Але головною несподіванкою стала особа атлета, який запалив на стадіоні олімпійський вогонь. Виявляється, сценаристи вирішили довірити цю місію не баскетболістові Нікосу Галлісу, як про те сповіщали напередодні репортери, а спринтерові Костадіносу Кендерісу. Втім грецький володар «золота» Олімпіади-2004 за сенсаційну перемогу на дистанції 200 метрів так само сенсаційно «пролетів» на церемонії відкриття Ігор-2004. Причиною тому став скандал із допінгом і дорожньо-транспортною пригодою.

Китайська пристрілка й українська шабля

Китайська пристрілка й українська шабля

Як відомо, невдовзі після прийняття рішення про проведення Олімпіади-2008 у Пекіні китайці оголосили, що збираються виграти на батьківщині неофіційний командний залік. У всіх частинах Піднебесної республіки закипіла робота, і на її проміжному етапі — в Афінах — уже можна побачити результати. У зв’язку з цим, проектуючи грецьку дійсність на наші реалії, хочеться зауважити, що піклуватися про спортсменів треба не тільки під час передвиборчих перегонів, а впродовж довгих років їхнього становлення (8—10), тільки за таких умов можна по-справжньому бути причетним до олімпійських успіхів, і успіхи ці будуть частішими та невипадковими. В Афінах же першим прозвучав китайський гімн — на честь Їфу Ванга, незворушного 43-річного дядечка з чималим черевцем, який зі своїм пневматичним пістолетом на 10-метровій дистанції виявився влучнішим за росіянина Михайла Неструєва. І друге «золото»-2004 — з пневматичною гвинтівкою — виграла китаянка Лі Ду. А невдовзі, продемонструвавши фантастичну виучку (іноді віриться у байки, що азіатів тренують палицями, як собак), представники КНР перемогли у двох видах синхронних стрибків у воду.

Грецькі «темники» забороняють показ Януковича?

Грецькі «темники» забороняють показ Януковича?

Олімпійський піар Прем'єр-міністра Віктора Януковича почався з провалу... ще до початку Олімпіади. Бо як інакше назвати вимкнення «картинки» зі студії УТ-1 в Афінах якраз у той час, коли звідти до українців намагався мовити на кубертенівські теми президент Національного олімпійського комітету, а заодно й кандидат у президенти України та її нинішній Прем'єр? Якраз упродовж тих 15 хвилин, коли Віктор Федорович, напружуючись, підшукував українські слова для опису своїх грецьких вражень, екрани у хатах вітчизняних глядачів Першого національного то сіріли незрозумілими смугами, то рятували ситуацію фоновою заставкою.

Ігри, бажані богам

Ігри, бажані богам

Завдяки підлим папараці вже відомо, що в апогеї сьогоднішньої церемонії відкриття Олімпіади вогонь у чаші запалить баскетболіст Нікос Галліс, олімпійський гімн заспіває Бйорк, а головна спортивна арена Афін, куди вже не купити квитків навіть за тисячу євро, перетвориться на символічне озеро з човником, інсценізувавши перед тим фрагменти античної історії. Не потрібно було й папараці, аби дізнатися, що синьо-жовтий прапор на Олімпійський стадіон попереду української делегації внесе плавець із Броварів Олег Лісогор. Утім далеко не все так буденно. Ця Олімпіада наповнена особливим, сакральним сенсом, адже святкові, ще не повністю прибрані від будівельної техніки Афіни майорять транспарантами «Ласкаво просимо додому, Олімпіадо!». Саме на цій землі змагалися перші олімпіоніки, за 800 років до настання Христової ери примирюючи «воюючі сторони» Греції. Саме в Афінах у 1896 році відродився олімпійський дух і відбулися перші Ігри сучасності. І ця, наймасовіша в історії, ХXVIII Олімпіада має стати своєрідною відповіддю тривожним викликам ХХІ століття. Змагайтеся, а не воюйте. Доводьте свою перевагу і престиж своїх країн у чесній спортивній боротьбі, а не в «гарячих точках». Будьте щирими, а не піартеся перед телекамерами. Беріть участь і, якщо можете, перемагайте. Швидше, вище, сильніше. І кожен уболіватиме за наших із тією самою щирістю, що й у І тисячолітті до нашої ери...

Корозія Залізного

Корозія Залізного

Звичайно, американського важковаговика Майка Тайсона пам’ятають не тільки за скандальними історіями зі згвалтуванням та відкушеним вухом Холіфілда. Свого часу він був справді великим боксером, від ударів якого штабелями лягали суперники, він отримав титули, шалені гонорари та прізвисько Залізний. Але його час минув, що й довів минулого уїк-енду мало кому відомий британець Денні Уїльямс.