Без води і не туди і не сюди

Без води і не туди і не сюди

Коли треба пити воду? Здавалося б, відповідь очевидна — коли відчуття спраги змушує людину тягнутися до глечика води. Але не все так просто, говорять американські вчені. Спрага виникає тільки тоді, коли організм втрачає необхідну кількість води бодай на один відсоток. А першими симптомами початку зневоднення слугують інші, менш очевидні речі. І, як стверджують дослідники з Університету Міннесоти, людина не завжди відчуває дефіцит рідини і не завжди «заливає» свою спрагу так, як треба. А це призводить до швидкої втоми, роздратування, частих застуд, хронічного запалення сечового міхура й інших неприємних наслідків.

Друге коло пекла

Друге коло пекла

Перша хвиля цьогорічної епідемії грипу та ГРВІ в Україні вже йде на спад. У школах закінчуються карантинні канікули, у лікарнях коротшають черги «сопливих» пацієнтів до ЛОР–лікарів та інфекціоністів, а в громадському транспорті зменшується кількість застуджених пасажирів. Десятитисячна «армія» чоловіків, жінок та дітей (а саме стільки українців, за даними МОЗ, перехворіли на грип у січні) повернулася до здорового життя. Але, як зазначають українські медики, заспокоюватися рано. Адже в середині березня очікують на новий спалах застудно–грипозної епідемії.

«Люта» весна

«Люта» весна

Останні лютневі дні, не по–зимовому теплі, натякають на те, що весна вже не за горами. І хоч головний український бабак–синоптик Тимко «спрогнозував», що цьогорічна весна буде затяжною і непривітною, працівники Українського гідрометцентру малюють більш оптимістичну картину: до кінця лютого збережеться суха тепла погода.

Кинуті напризволяще

Кинуті напризволяще

Національний інститут раку, який два тижні тому перейшов на баланс МОЗу, стрімко наближається до катастрофи. Величезна медична установа залишилася без фінансування. 560 важких онкохворих (зокрема, 40 дітей), які сьогодні перебувають у клініці, будуть змушені купувати ліки за свої гроші. Запасів ліків, без яких робота медиків буде просто неможливою, вистачить, у кращому випадку, на тиждень. А деяких препаратів не залишиться вже до понеділка. Про це йдеться у колективному зверненні співробітників Національного інституту раку до Прем’єр–міністра Юлії Тимошенко, підписаному 1100 медиками.

Операція «вакцинація»

Цієї весни всім громадянам України віком від 16 до 29 років (а це близько дев’яти мільйонів осіб) доведеться прийти на спеціальний пункт й отримати укол з дивакциною проти кору та краснухи. Додаткова імунізація дорослого населення, як планують медики, почнеться у квітні. А поки триває підготовчий період — лікарі облаштовують мобільні та стаціонарні пункти імунізації, завозять до медустанов термоконтейнери з вакциною, навчають персонал правильно проводити вакцинацію та інформують населення про важливість процедури.

Майже весна

Про справжню весняну «сльозотечу» поки говорити зарано, але погода, яка пануватиме в Україні найближчими днями, буде, як для зими, доволі теплою. Як розповіла «УМ» начальник відділу метеопрогнозів українського Гідрометцентру Людмила Савченко, завтра–післязавтра в переважній більшості регіонів денна температура становитиме 2—7 градусів вище нуля, уночі стовпчик термометра опуститься до 0—3 градусів морозу. На півдні України та на Закарпатті удень повітря прогріється до 5—10 градусів тепла, а нічна температура становитиме 1—3 градуси тепла.

Наш Архип охрип

Протягом минулого тижня на грип та ГРВІ захворіли понад 73 тисячі українців (з них 36,6 тисячі — діти), майже 300 пацієнтів довелося госпіталізувати. Як відзначає директор Українського центру грипу МОЗ України, професор Аркадій Фролов, цього року в Україні циркулюють переважно віруси грипу типу В, які характеризуються повільним перебігом. Саме тому епідемічний процес цього року трохи затягнувся. За словами фахівця, у 2008 році близько 40 відсотків захворювання на грип спричинив вірус типу В «Малайзія» — відносно новий для України. Саме він даватиме найважчу клінічну картину захворювання та викликатиме найбільше ускладнень. А 55 відсотків припадає на вірус типу А «Соломонові Острови», який циркулював у минулому епідсезоні.

Атлантове лихо

Атлантове лихо

Перелом хребта — надзвичайно небезпечна травма, особливо якщо йдеться про ушкодження шийного відділу. Зміщені хребці та їхні гострі уламки травмують важливі центри спинного мозку (дихання, серцебиття тощо) й призводять до миттєвої смерті людини. Нерідко трапляються випадки, коли пацієнти страждають від прихованих переломів хребта без чіткої картини хворобливих проявів. Автомобіліст може потрапити в ДТП, вийти з машини без жодної подряпини і відмовитися від госпіталізації, оскільки почувається більш–менш нормально. Людина може й не здогадуватися, що під час аварії в неї тріснув шийний хребець, і кістки тримаються вкупі лише «на чесному слові». Про те, чим небезпечні такі травми, де їх найчастіше отримують люди і яким чином лікарі «витягують» складних пацієнтів, «УМ» з’ясовувала на кафедрі нейрохірургії Національної медичної академії післядипломної освіти імені Л. П. Шупика.

Ай–Петрі на замку

Ай–Петрі на замку

Рятувальники радять усім любителям екстриму тимчасово відмовитися від відвідин кримських гір, особливо південних схилів Ай–Петрін­ської яй­ли, Чатир–Даг і Демерджі. Як роз­повів «УМ» начальник центру громадських зв’язків ГУ МНС Ук­раїни в АР Крим Олександр Загуменний, 15 лютого в Криму пройшли сильні снігопади. А вітер «зліпив» з опадів так звані «карнизи» — наноси снігу, які звисають із гірських уступів.

Ріка життя

Ріка життя

До столичних онколікарень щодня привозять найважчих пацієнтів з усіх куточків України. Багатьом хворим на рак потрібні не лише медикаменти, які пригнічують розвиток ракових клітин, а й донорська допомога. Лікарі кажуть, що без вливання потрібних доз тромбоцитів або еритроцитів багато маленьких пацієнтів можуть померти через декілька днів — навіть якщо хіміотерапія та опромінення дали чудові результати. Напередодні всесвітнього дня онкохворої дитини, який відзначається завтра, Асоціація молодих донорів України закликає українців поділитися кров’ю з тими, хто її потребує. У першу чергу йдеться про двісті діточок з різних областей, які зараз лікуються в онкологічних клініках столиці. Якщо на станціях переливання крові з’явиться бодай тисяча охочих здати «рідину життя», маленькі пацієнти матимуть більше шансів повернутися здоровими додому.