Росія i «юный Октябрь впереди»

Росія i «юный Октябрь впереди»

Учора російські ліві святкували 86-ту річниць більшовицького перевороту у Петрограді, який вони називають Великою жовтневою соціалістичною революцією. З цієї нагоди Всеросійський центр вивчення громадської думки провів опитування представницької групи з 1600 росіян стосовно їхнього ставлення до подій 1917 року і оприлюднив результати опитування напередодні «червоної дати календаря». На підставі цих даних можна зробити висновок, що більшовицький заколот стався на російській землі невипадково, що десятиліття радянської ідеологічної обробки населення «однієї шостої суші» дали свої наслідки та що росіяни у своїй більшості надалі не бажають переосмислити трагічні події ХХ століття.

Який росіянин не любить швидкої їзди!..

Як студенти живуть від сесії до сесії, народ — від зарплати до зарплати, так політики — від виборів до виборів. Цього місяця громадяни Російської Федерації мають можливість насолодитися у всій повноті яскравим театральним дійством передвиборчої кампанії, а свої оцінки театральним трупам, тобто виборчим блокам і партіям, як і театрам одного актора, тобто кандидатам мажоритарних округів, виставлять 7 грудня біля виборчих урн.

Грузинська лічба

Грузинська лічба

З позавчорашнього дня центр Тбілісі паралізований: опозиція вивела людей на вулиці для протесту проти фальсифікації, на її думку, результатів недільних парламентських виборів. Позавчора приблизно десять тисяч людей пройшли у марші протесту центральною вулицею столиці — проспектом Шота Руставелі. Кілька тисяч людей і вчора перебували біля приміщення ЦВК Грузії, будинок і канцелярія президента під охороною кількох сотень поліцейських зі щитами та кийками, передає «Інтерфакс». Влада боїться, що збурені люди підуть на штурм «штаб-квартири» Шеварднадзе.

«Тамільські тигри» гуляють по Коломбо

Президент Шрі-Ланки Чандріка Кумаратунга позавчора, коли її політичний противник — прем'єр-міністр Раніл Вікремесінге — перебував з візитом у США, відправила у відставку трьох ключових міністрів (оборони, внутрішніх справ та інформації) та призупинила діяльність парламенту, а вчора запровадила у столиці країни — Коломбо — військовий стан. Усі ключові об'єкти міста контролює військо — повідомила агенція «Франс Пресс» з посиланням на урядові джерела. Одночасно речник президента заявив, що угода про перемир'я з тамільськими сепаратистами надалі має силу, але шанси на мир — мінімальні.

ЮКОС «іде» до Сибіру

Рада директорів управлінської компанії «ЮКОС-Москва» вчора прийняла рішення про делегування її членів у правління компанії «ЮкосСібнєфть», повідомляє інтернет-видання Gazeta.ru з посиланням на прес-реліз компанії. Головою правління «ЮКОС-Москва» обрано Семена Кукеса. Михайло Ходорковський, який 3 листопада 2003 року подав у відставку зі своєї посади, не планує займати будь-якої посади в компанії «ЮкосСібнєфть». Таким чином, убито відразу двох зайців: Ходорковського на восьмий день перебування під арештом «переконали» зректися керівництва компанією, а по-друге, зроблено суттєвий крок до об'єднання «ЮКОСа» з іншим нафтовим гігантом — «Сібнєфтю». Нова компанія буде четвертим нафтовим концерном світу.

Спрут по-литовськи

У четвер минулого тижня приватний литовський телеканал LNK повідомив, що президент Литви Роландас Паксас та його радник у справах національної безпеки Рямігіюс Ачас згадуються в таємному звіті про зв'язки правлячої верхівки з міжнародними злочинними угрупованнями. Звіт цей Департамент державної безпеки країни передав голові сейму Артурасу Паулаускасу та головам депутатських фракцій. Звіт тоді ще не був оприлюднений. Наступного дня президент Паксас відреагував на телеповідомлення різкими словами: «Я категорично відкидаю ці інсинуації. Я відмежовуюся від усіх теперішніх спроб пов'язати мене зі злочинним світом». Президент вважає, що те, що його не поінформували про факт передачі звіту до парламенту, можна назвати змовою проти нього. Того ж дня Паксас скликав надзвичайне засідання Ради безпеки, на якому звернувся до командуючого армією Йонаса Кронкайтіса з вимогою «забезпечити невтручання збройних сил у політичний скандал, що розвивається». А голова Сейму Паулаускас повідомив по національному радіо, що скликає в понеділок увечері надзвичайне засідання парламенту, на якому буде створено спеціальну комісію, яка займеться розслідуванням можливих зловживань оточення президента країни, та буде визначено, чи розпочинати процес імпічменту.

Смерть на злеті

П'ятнадцять американських військовослужбовців загинули та 21 отримав поранення у результаті аварійного приземлення американського гелікоптера СН-47 «Чінук», який збили ракетою іракські федаїни, — повідомило командування американських сил в Іраку. Це найкривавіший інцидент за всі шість місяців американської військової операції в Іраку. Гелікоптер з 57 військовослужбовцями на борту здійснював рейс із міста Фалуджа, що за 52 кілометри до Багдада, до столиці, де вояки мали відпочити у розкішному комплексі з басейнами. (У Фалуджі мешкають переважно суніти, які є прихильниками попереднього режиму). Федаїни збили його у неділю вранці невдовзі після злету.

Демократія заблукала в горах Грузії

Парламентські вибори, які пройшли минулої неділі в Грузії, були організовані вкрай погано. Люди годинами чекали у довгих чергах до дільниць. Невідомо, чи це провина ЦВК, чи злий задум місцевих політтехнологів, які таким чином намагалися допомогти «партії влади». У зв'язку з чергами вибори було продовжено на дві години. Через побоювання заворушень у міста Руставі та Зугдіді були введені війська, оскільки на окремих дільницях цих міст виборці не змогли знайти у бюлетенях для голосування прізвище лідера опозиції Саакашвілі і люди були налаштовані на активні форми протесту.

Пітерські ущільнюють Кремль

Пітерські ущільнюють Кремль

Президент Росії Володимир Путін позавчора увечері задовольнив прохання голови своєї адміністрації Олександра Волошина про відставку та призначив на його місце Дмитра Медведєва, повідомив речник Кремля Олексій Громов. Волошин, який керував кремлівською адміністрацією з 1999 року, подав у відставку на знак незгоди з арештом російського олігарха Михайла Ходорковського. 38-річний Медведєв до цього вже займав посаду першого заступника голови президентської адміністрації.

Ліворуч — нари, праворуч — Лондон

Генпрокуратура Росії позавчора наклала арешт на 44 відсотки акцій концерну «ЮКОС», повідомив агенції «Рейтер» речник компанії Олександр Шадрін. Арешт акцій означає, що їх не можна пускати в обіг та передавати іншим особам, але акціонери зберігають право на дивіденди та голосування. Заарештовані активи формально належать двом спілкам — Yukos Universal Ltd, яка зареєстрована на острові Мен, та Hully Enterprises, яка зареєстрована на Кіпрі. Обидві контролюються банком «Менатеп», який офіційно є власністю голови «ЮКОСa» Михайла Ходорковського та кількох інших акціонерів.