Пілота «катапультують»

Сейм Литви позавчора затвердив висновки парламентської слідчої комісії, яка була створена три тижні тому для з'ясування, чи президент Роландас Паксас та люди з його оточення мали контакти з міжнародними злочинними угрупованнями, чи ні. Комісія встановила, що президент перебував під впливом, який становить загрозу для безпеки країни. Комісія також зробила висновок, що особи, пов'язані зі злочинним світом, здійснювали на президента тиск із вимогами зміни голів державних інституцій, а деякі радники Паксаса намагалися впливати на хід приватизації державних підприємств. Висновки комісії підтримали 70 депутатів Сейму, «проти» проголосували 16 депутатів, які головним чином представляють пропрезидентську Ліберально-демократичну партію, 10 — утрималися.

Російський «бетон» у Маастрихті

Центральна виборча комісія Грузії вирішила, що парламентські вибори за партійними списками відбудуться 25 січня, тобто вже після президентських, які призначені на 4 січня. Але головні «стабілізаційні» події в цій країні після так званої «трояндової революції» цього тижня відбувалися за межами Грузії, передусім у голландському місті Маастрихт, де проходила конференція Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) за участю міністрів закордонних справ 55 країн-членів цієї організації. Грузинську делегацію в Маастрихті очолювала тимчасово виконуюча обов'язки президента Ніно Бурджанадзе.

Ігри патріотів

Ігри патріотів

«УМ» дослідила передвиборчі програми і фаворитів думських перегонів — прокремлівської «Єдиної Росії», КПРФ, «Родіни», — а також слабших наразі демократичних партій — «Яблука» та Союзу правих сил. Висновок невтішний: i агресивні провладні політики, i старателі демократії у «ліберальній імперії» не приховують свого політичного апетиту до України. На запитання щодо розігрування «української карти» у передвиборчих перегонах у Росії посол РФ у нашій державі Віктор Черномирдін тільки віджартувався, мовляв, я взагалі в карти не граю...

Таємно готуються не лише до війни, а й до миру

Таємно готуються не лише до війни, а й до миру

У понеділок на урочистій церемонії в Женеві був представлений новий неофіційний план врегулювання конфлікту на Близькому Сході під назвою «Женевська ініціатива». Церемонія за участю кількох сотень відомих у світі осіб транслювалася кількома телеканалами в прямому ефірі й супроводжувалася виступами ізраїльських та палестинських артистів. Її ведучим був відомий голлівудський актор Річард Дрейфус. Серед почесних гостей — колишній президент США Джиммі Картер, один із співавторів підписаної 1979 року в Кемп-Девіді мирної ізраїльсько-єгипетської угоди, лауреати Нобелівської премії миру Лех Валенса з Польщі та Джон Х'юм із Північної Ірландії. Інший нобелівський лауреат, колишній президент Південно-Африканської Республіки Нельсон Манделла, звернувся до зібрання через відеозв'язок.

Iрак: кривавий мiсяць листопад

Листопад був у Іраку найкривавішим місяцем після оголошення 1 травня президентом США Джорджем Бушом припинення головних військових дій. А найкривавішими в цьому місяці були два останні дні. Впродовж минулих вихідних у Іраку загинули щонайменше 77 осіб. Загалом, за листопад війська антиіракської коаліції втратили вбитими 102 особи: 94 військових та вісьмох цивільних.

Дешевенькi крила

Під час одного прийняття в розмові з угорським дипломатом, я поцікавився, чому його країна погодилася піти за прикладом поляків і запровадити для наших громадян безкоштовні візи. Відповідь була доволі несподіваною для мене: окрім врахування інтересів угорської меншини на Закарпатті та прибутків від українських туристів, дипломат сказав, що бюджет його країни отримує значне поповнення за рахунок коштів тих громадян України, які користуються послугами аеропорту в Будапешті. Виявляється, що авіаквитки в наших західних сусідів коштують дешевше, а пропозиція авіасполучень значно багатша, ніж у київському Борисполі. Тож Будапешт є для українців авіавікном у світ. Схоже, невдовзі для тих українців, які можуть собі дозволити подорожувати світами, з'явиться ще одне дешевше та привабливіше авіавікно в Європу — Варшава.

Буш утік від дружини і потайки з'їв індичку

Президент США Джордж Буш позавчора несподівано завітав до аеропорту Багдада, де зустрівся з американськими вояками з нагоди свята Дня подяки — повідомили вчора всі провідні інформагенції світу. Це 2,5-годинне перебування на іракській землі було першим візитом американського президента до окупованої країни. Буш разом із 600 військовослужбовцями з'їв святковий обід разом із традиційною для цього дня смаженою індичкою та й відбув додому.

Грузія: переворот-2?

На вчорашньому вранішньому засіданні парламенту Грузії не вдалося набрати кворум, тому роботу було перенесено на пообідню пору, повідомила агенція ІТАР-ТАКС. Депутати мали визначитися з датою проведення парламентських виборів та затвердити кандидатів на ключові посади в новому уряді. Дещо про можливі рішення з цих питань раніше заявляли лідери опозиції. Агенція «Франс Пресс» повідомила з посиланням на Михайла Саакашвілі, що парламентські вибори мають відбутися одночасно з президентськими, тобто 4 січня. А голова парламенту та виконуюча обов'язки президента Ніно Бурджанадзе позавчора висловилася на користь відновлення ліквідованої вісім років тому посади прем'єр-міністра та заявила, що вважає кращим кандидатом на цю посаду одного з лідерів опозиції, колишнього голову парламенту Зураба Жванію. Усунутий минулої неділі від влади президент Едуард Шеварднадзе 1995 року ліквідував посаду прем'єр-міністра і відтоді особисто поєднував виконання обов'язків президента та глави уряду. Але при цьому запровадив посаду державного міністра, який координував роботу всіх міністерств і в ієрархії влади був другою особою країни після президента.

Лялька Барбі вирушає на війну

Американські джинси, апельсиновий сiк iз Флориди та десятки інших найменувань американських товарів, які США експортують до Європи, у грудні можуть стати вдвічі дорожчими в результаті трансатлантичної війни, яка набирає сили. Світова організація торгівлі (СОТ) 11 листопада надала Європейському Союзу дозвіл накласти велетенські імпортні тарифи, які призведуть до зростання цін на американські товари в зонi ЄС від восьми до 100 відсотків.

Приклад Тбілісі для Кишинева?

Приклад Тбілісі для Кишинева?

Стала відомою причина відміни позавчорашнього візиту до Кишинева президента Росії Володимира Путіна. Президент Молдови Володимир Воронін виступив у вівторок по обіді із заявою з приводу розробленого у Кремлі «Меморандуму про головні принципи державного ладу Республіки Молдова», повідомляє кишинівська агенція «База-прес». Він перерахував окремі позитивні моменти плану, але загалом констатував, що російський план врегулювання проблеми Придністров'я не буде підписаний без узгодження його положень з європейськими організаціями та без відповідної згоди народу Молдови.