Президент загинув у хмарах

Президент загинув у хмарах

Учора в авіакатастрофі розбився президент Македонії Борис Трайковський. Делегація Македонії, яка вчора була у Дубліні, аби подати офіційну заявку про вступ країни до ЄС, перервала візит і повернулася на батьківщину. Македонія залишилася без президента і — наразі — без поданої заявки на членство в Євросоюзі.
Урядовий літак iз президентом Македонії Борисом Трайковським та шістьма іншими високими урядовцями на борту розбився вчора о восьмій ранку за місцевим часом у горах Боснії. Боснійська поліція повідомила, що знайшла залишки двомоторного літака Beechcraft Super King Air 200 американського виробництва поблизу селища Бітонья, що приблизно за 80 кілометрів на південь від Сараєва. І два пілоти, і всі пасажири загинули.

Російські терористи в Катарі

Російські терористи в Катарі

Влада Катару висунула офіційні звинувачення двом співробітникам російських спецслужб у причетності до вбивства колишнього президента Чечні Зелімхана Яндарбієва, повідомила агенція «Інтерфакс». Справу затриманих, прізвища яких не називаються, передано на розгляд генпрокуратури Катару. Яндарбієв, його син та водій загинули в столиці цієї країни — місті Доха — 13 лютого у результаті терористичного акту — вибуху закладеної в їхню машину міни. Троє підозрюваних у здійсненні теракту були затримані ще в ніч з 18 на 19 лютого, але те, що вони є російськими шпигунами, стало відомо лише вчора. Один із затриманих має дипломатичний паспорт, тому влада Катару звільнила «дипломата», і тепер він перебуває на території російського посольства.

Рамсфелд-визволитель

Рамсфелд-визволитель

Учора суд виніс рішення про звільнення з в'язниці Фатіми Мукадирової, матері узбецького дисидента, який помер за гратами від тортур, повідомляє Бі-Бі-Сі. 62-річна жінка домагалася покарання осіб, які закатували її сина, але натомість 12 лютого сама була засуджена до шести років ув'язнення за звинуваченням у спробі підірвати конституційний устрій Узбекистану. Звільнення літньої жінки відбулося під тиском міжнародних правозахисних організацій, оскільки ця справа набула широкого розголосу у світі.

Стіну — до суду

Учора в Міжнародному суді справедливості у Гаазі за поданням Генеральної асамблеї ООН розпочався розгляд судової справи стосовно зведення Ізраїлем так званого муру безпеки, повідомила агенція «Рейтер». Розгляд позову, прийнятого ГА ООН за наполяганням Палестини, триватиме в Голландії три дні. Суд має встановити, чи не є зведення муру порушенням міжнародного права. Якщо дії Ізраїлю буде визнано протизаконними, стіну розбрату між ізраїльтянами та палестинцями мусять демонтувати.

Тегеран—2004: контрольована демократія

Міністерство внутрішніх справ Ірану повідомило попередні результати парламентських виборів, які відбулися у п'ятницю. Наразі відомі власники 194 із загальної кількості 289 депутатських мандатів. Уже за двома третинами депутатського складу нового парламенту можна зробити висновок, що в ньому надалі домінуватимуть консерватори. Зі 194 мандатів 124 дісталися політикам, які репрезентують консервативні ісламські кола. Прихильники реформ здобули 52 місця, незалежні депутати — 18, повідомила «Франс Пресс». П'ять зарезервованих депутатських мандатів дісталися представникам релігійних меншин (християн, євреїв та прибічників зороастризму). У 55 округах, де жоден з депутатів не набрав потрібних для перемоги 25 відсотків голосів, пройдуть повторні вибори.

Чи по зубах Паксас?

Чи по зубах Паксас?

Литовський Сейм (парламент) розпочав процедуру імпічменту президента країни Родандаса Паксаса. За відповідну постанову у четвер увечері проголосували 62 депутати Сейму, 11 висловилися проти та троє утрималися. Упродовж наступних 15 днів після прийняття постанови Сейм має чітко визначитися з етапами процедури імпічменту та графіком своїх засідань. За словами спікера парламенту Артураса Паулаускаса, конкретні процедури проти голови держави розпочнуться на надзвичайній сесії, яка буде скликана 5 березня.

Злазь, Гія, приїхали!

Учора вранці грузинські правоохоронні органи заарештували в аеропорту Тбілісі зятя колишнього президента Грузії Єдуарда Шеварднадзе — Георгія Джохтаберідзе — повідомила агенція ІТАР-ТАРС. Затримання відбулося просто в салоні літака, який мав здійснити рейс Тбілісі-Париж. Згiдно iз заявою представника прокуратури, Джохтаберідзе мав намір втекти з країни в той час, як він перебуває у статусі підозрюваного у справі про фінансові порушення у міністерстві зв'язку та найбільшій компанії стільникового телефонного зв'язку Грузії «Магтіком», власником якої він є.

Супертрійка пропонує суперкомісара

Супертрійка пропонує суперкомісара

Під час позавчорашньої зустрічі в Берліні канцлера Німеччини Герхарда Шредера, президента Франції Жака Ширака та прем'єр-міністра Великої Британії Тоні Блера була вироблена пропозиція створити посаду «суперкомісара», тобто віце-голови Єврокомісії, який відповідав би за координацію економічних реформ та політику економічного зростання в Європейському Союзі. Лідери трьох найбільших країн ЄС підписали в Берліні лист із відповідною пропозицією Єврокомісії та Ірландії, яка в цьому півріччі головує в Союзі. Герхард Шредер заявив на прес-конференції після закінчення зустрічі, що йому особисто не подобається слово «суперкомісар», але воно вже прижилося в німецьких ЗМІ.

Землетрус-детонатор

Землетрус-детонатор

Більше 200 людей загинули та приблизно 350 отримали поранення вчора на північному сході Ірану в результаті вибуху вантажного потяга з вагонами, в яких були сірка, нафта, мазут та добрива, повідомила агенція «Франс Пресс» з посиланням на іранську державну інформагенцію ІРНА. Агенція «Рейтер» повідомила, що до складу потяга входив 51 вагон. Вибух стався приблизно за 20 кілометрів від міста Нішапур, що у провінції Хорасан. Голова комісії з надзвичайних ситуацій цієї провінції Вахід Баракчі повідомив «Франс Пресс», що п'ять найближчих до місця вибуху сіл зруйновано, у всіх будинках у радіусі десяти кілометрів повилітали шибки.

«Я країни іншої не знаю, де так вільно диха чоловік»

«Я країни іншої не знаю, де так вільно диха чоловік»

Бі-Бі-Сі повідомила, що має документи та свідчення про проведення владою Корейської Народно-Демократичної Республіки експериментів над політичними в'язнями з використанням хімічної та біологічної зброї. «Експерименти» полягають, зокрема, у знищенні людей у газових камерах. На підтвердження таких звинувачень Друга програма телебачення Бі-Бі-Сі 31 січня та 1 лютого транслювала двосерійний документальний фільм «Доступ до зла» про концтабори, в яких утримуються політв'язні Північної Кореї.