Хворі на «цінофренію»

Хворі на «цінофренію»

У першотравневі дні в нових країнах-членах Союзу найбільш ходовим товаром стали прапори ЄС, які мають майоріти поруч з національними на всіх державних установах, а за бажанням — також на приватних будинках та фірмах. З'ясувалося, що блакитний прапор ЄС із золотими зірочками на ньому часто коштує більше, ніж національний. «Газета виборча», приміром, повідомляє, що польський національний прапор великого розміру (100 на 150 сантиметрів) коштує у магазині 20 злотих, а прапор ЄС такого ж розміру — 35 злотих. Продавці пояснюють, що золоті зірочки на прапорі ЄС наносяться за допомогою особливої техніки друку, що відбивається на його ціні.
Якщо мешканців «старої» Європи передусім лякає перспектива напливу емігрантів зі Сходу, то звичайні громадяни нових країн ЄС переймаються не стільки проблемами еміграції чи вартості прапора ЄС, а ціновими змінами на товари першої необхiдностi та, власне, на безліч інших товарів та послуг.

Розширена Європа співатиме,

Вступ десяти нових країн до Європейського Союзу святкуватимуть не лише у столицях «новачків»,а й у Старій Європі. Головні «євросвяткування» пройдуть в Ірландії, яка в цьому півріччі головує в ЄС. Принагідний офіційний саміт голів 25 країн розширеного ЄС буде тривати в Дубліні лише неповну годину, а потім високі гості перейдуть до більш приємних речей, ніж заформалізовані промови. Оскільки лідери країн мають намір «піти в народ» і разом з ним відсвяткувати на вулицях об'єднання Європи, то за їх «вуличною» безпекою будуть пильнувати 2500 ірландських поліцейських та військовослужбовців. Побоюються не лише нападів терористів, а й усіляких лівих екстремістів, бо святкування відбуватиметься 1 травня — у день їхнього єднання.

Радість перемоги і тягар поразки

Радість перемоги і тягар поразки

Центральна виборча комісія Македонії повідомила офіційні результати другого туру президентських виборів, які відбулися у цій країні позавчора. Прем'єр-міністр Македонії, представник правлячої політичної сили країни, Соціал-демократичного союзу, Бранко Црвенковський здобув 62,66 відсотка голосів виборців і таким чином займе найвищу посаду країни, яка звільнилася після трагічної загибелі в авіакатастрофі в лютому цього року президента Бориса Трайковського. Суперник Црвенковського, висуванець правоцентристської опозиції Сашко Кедєв набрав 37,34 відсотка голосів.

Осама біля Дамаска

Осама біля Дамаска

Сирійська поліція знайшла вчора в селі за 25 кілометрів від столиці країни — Дамаска арсенал зброї та боєприпасів, який належить терористам, котрі позавчора здійснили безпрецедентний напад на дипломатичний район у сирійській столиці, повідомила місцева інформагенція САНА. Це була перша така подія в Сирії з 1981 року, коли «Мусульманське братство» організувало в Дамаску серію терористичних замахів з метою вбити тодішнього президента Хафеза аль-Асада. Тоді влада жорстоко викорчувала тероризм ціною життя десяти тисяч осіб.

Президент y зірках та смужках

Президент y зірках та смужках

Після вдалого експерименту зі зміною кольору та кольоровими позначками на двадцятидоларових банкнотах (саме цей номінал найчастіше підробляють в Америці) Сполучені Штати вирішили поліпшити вигляд також банкнот номіналом 50 доларів. Заступник міністра фінансів США Семюель Бодман представив на прес-конференції у Вашингтоні зразок нової банкноти, повідомила агенція «Ассошіейтед Пресс». Вона має значно привабливіший вигляд та є важчою для підробки. На додаток до традиційних світло-зелених та чорних кольорів на банкноті з'явилися також червоний, блакитний та жовтий. Ліворуч від портрета 18-го президента США Улісса С. Гранта розташоване поле з блакитними зірками, а з його правого боку проглядаються червоні смужки з американського прапора. Банкнота зберегла свої попередні розміри та зображення Капітолію на зворотному боці. Також на зворотному боці банкноти розміщені цифри «50» жовтого кольору.

Мрії про Європу

1 травня відбудеться п'яте і найбільше в історії ЄС розширення. Спільна європейська сім'я народів прийме 75 млн. мешканців Польщі, Словаччини, Чехії, Угорщини, Словенії, Латвії, Литви, Естонії, Кіпру та Мальти. Населення ЄС зросте до 453 мільйонів.

Вчений випустив SARS погуляти

Побоюючись вибуху та поширення нової епідемії атипового запалення легенів (SARS), медичні органи Пекіна перевели на карантинні умови утримання в лікарнях чи домашніх умовах більше 600 осіб, повідомила вчора агенція «Франс Пресс». Йдеться передусім про тих, хто так чи інакше пов'язаний з Пекінським науково-дослідним інститутом, де вивчалися віруси SARS. Жорсткий карантин Китай вирішив застосувати у зв'язку з наближенням травневих свят (Першотравень святкується у цій країні як День праці), коли в столиці відбуваються масові народні гуляння.

Нелюбий прапор від нелюбої влади

Нелюбий прапор від нелюбої влади

Тимчасова Правляча рада Іраку затвердила проект нового прапора країни. У нижній його частині розміщені три смуги — жовта в оточенні двох блакитних, а на верхній, білій, частині прапора — зображення півмісяця блідо-блакитного кольору. «Символіка нового прапора представляє мир, іслам та курдську єдність Іраку. Білий колір означає мир та новий початок для країни, а півмісяць є символом ісламу, — заявив речник ради Хамід Кіфає. — Дві блакитні смужки символізують дві головні ріки Ітаку — Тигр і Євфрат, а жовта — курдський народ». Упродовж найближчих днів новий прапор буде вивішено на всіх державних установах Іраку. Старий червоно-біло-чорний триколор iз трьома зеленими зірками посередині, який проголошував панарабський націоналізм у часи правління режиму Саддама Хусейна, був державним символом країни впродовж 40 останніх років.

Соня і її «п’ята графа»

Соня і її «п’ята графа»

В Індії з 20 квiтня розпочалися найдовші в світі парламентські вибори. 659 млн. виборців цієї країни з населенням 1,02 мільярда впродовж трьох тижнів мають обрати 552 депутатів Лок Сабха (Народної палати) — нижньої палати індійського парламенту. Вибори в 35 штатах та союзних територіях Індії відбуваються поетапно, в чотири тури — 20 та 26 квітня і 5 та 10 травня. Підсумки у всіх турах будуть оголошені одночасно 13 травня. Очікують, що вже за два дні потому на підставі результатів виборів буде створено новий уряд.

Австрійці віддали перевагу «лівому чоловіку»

Австрійці віддали перевагу «лівому чоловіку»

У неділю в Австрії відбулися парламентські вибори. За найвищу державну посаду на батьківщині вальсів та найкращої в світі кави змагалися міністр закордонних справ, 55-річна Беніта Ферреро-Вальднер з правлячої Австрійської народної партії та висуванець опозиційних соціал-демократів, колишній голова Національної Ради (нижньої палати парламенту), 65-річний Хайнц Фішер. Теперішній голова держави Томас Клестіль закінчує свою другу шестирічну каденцію і не має права обиратися втретє. Хоча президент в Австрії обирається шляхом всенародного голосування, але він має обмежені, швидше церемоніальні повноваження. Та все ж цього разу перед шістьма мільйонами виборців країни вимальовувалася виразна виборча інтрига. У разі перемоги Ферреро-Вальднер уперше в історії Австрії президентом стала б жінка, бо останньою представницею прекрасної статі, яка правила Австрією (Австро-Угорщиною), була імператриця Марія Терезія. У разі перемоги Фішера вперше за останні 18 років у президентське крісло сів би представник лівої опозиційної партії.