«Копач могил» проти демократа

Цієї неділі, 27 червня, у Сербії в другому турі президентських виборів зійдуться крайній націоналіст Томіслав Ніколич, представник Сербської радикальної партії, та реформатор Борис Тадич, висуванець проєвропейської Демократичної партії, засновником якої був убитий у березні минулого року прем'єр-міністр Сербії Зоран Джинджич. Саме ці двоє обійшли в першому турі (13 червня) інших 13 претендентів на найвищу державну посаду. Ніколич здобув підтримку 30,7 відсотка виборців, за Тадича проголосували 27,4 відсотка сербів з правом голосу, які з'явилися на виборчі дільниці. Ніколич має невелику перевагу, але остаточний результат виборів передбачити важко. Сербські аналітики вважають, що Тадич стартує в другому турі не з гірших позицій: у нього більше шансів отримати голоси тих виборців, котрі в першому турі голосували за кандидатів, які відсіялися.

Канада після Кретьєна:

У грудні минулого року пішов на пенсію після десяти років перебування на посаді прем'єр-міністра Канади один з найбільш досвідчених та шанованих політиків цієї країни Жан Кретьєн. За роки його правління Канада заявила про себе як цілком самостійна у внутрішній та зовнішній політиці та незалежна від свого великого південного сусіда країна. Новим главою уряду став 65-річний Пол Мартін, який в уряді Кретьєна мав портфель міністра фінансів, представник тієї ж правлячої Ліберальної партії. Місцеві аналітики відразу ж заговорили, що після десяти років політичної стабільності на країну очікують зміни, оскільки Мартін має консервативніші погляди, ніж його попередник. Очікували, що Канада передусім піде на зближення зі Сполученими Штатами, відносини з якими стали холодними, як канадські зими, після відмови Кретьєна відправити канадські війська до Іраку та його загальне критичне ставлення до цієї військової операції.

Напад партизанiв

У ніч із понеділка на вівторок приблизно 200 озброєних осіб проникли на територію Інгушетії з територій Чечні і Північної Осетії та здійснили напад на підрозділи МВС Інгушетії в районах міст Назрань, Карабулак та станиці Слєпцовська. Запеклі бої тривали приблизно п'ять годин. За попередніми даними, що їх наводить «Інтерфакс», загинули щонайменше 46 осіб, серед яких 18 співробітників МВС, та 30 отримали поранення. За інформацією речника МВС Інгушетії Ях'ї Хадзиєва, серед загиблих — виконуючий обов'язки голови МВС республіки полковник Абукар Костоєв, заступник міністра внутрішніх справ Зяудін Котієв, прокурор Назранського району Белан Озієв та прокурор Назрані Мухарбек Бузуртанов.

Правила поведінки в європейському гуртожитку

Після півтора року копіткої підготовчої праці Європейського конвенту та дев'яти місяців напружених і бурхливих переговорів минулої п'ятниці на саміті ЄС у Брюсселі було нарешті затверджено текст Конституції Європейського Союзу. Впродовж найближчих місяців текст головного закону для 25 країн-членів ЄС має бути остаточно відредагований, перекладений на 20 офіційних мов Союзу та підписаний. Потім він має пройти процес ратифікації всіма національними парламентами. Цей останній етап затвердження Конституції ЄС може виявитися ще більш драматичним, ніж переговори стосовно її змісту. До того ж приблизно в третині з 25 країн-членів ЄС Конституція має бути затверджена ще й на всенародних референдумах. Велика Британія, Ірландія, Данія та Люксембург yже прийняли рішення про проведення конституційних референдумів, а Польща, Іспанія, Бельгія, Голландія, Чехія та Франція зважують таку можливість.

Концтабори в океані

Сполучені Штати утримують осіб, яких підозрюють у причетності чи зв'язках з терористичними організаціями, у 20-30 таємних таборах у різних куточках світу, повідомила у Вашингтоні правозахисна організація Human Rights First («Людські права в першу чергу») у звіті «Покласти край таємним в'язницям». Агенція «Рейтер» наводить зроблений у цьому звіті висновок, що в таких таємних в'язницях «неправомірне утримання та знущання над в'язнями є не лише ймовірними, а й неуникненними». Організація перелічує 17 таких таборів, існування яких офіційно підтвердила адміністрація США.

Україно-польський траур

Україно-польський траур

Учора вранці у варшавському шпиталі помер після довгої хвороби у віці 70 років Яцек Куронь, політик і публіцист, автор кількох книг, легендарний лідер опозиції комуністичному режиму в часи Польської Народної Республіки, радник незалежної профспілки «Солідарність», міністр праці та соціальної політики в перших посткомуністичних урядах Тадеуша Мазовецького та Ганни Сухоцької, в 1989—2001 роках — депутат Сейму Польщі і, нарешті, великий симпатик та приятель незалежної України. «Велика, мудра і добра людина», — так згадують Яцека Куроня його співробітники та знайомі. А звичайні люди запам'ятали його як приязного, симпатичного, гідного поваги чоловіка, одягненого у джинсову сорочку та з незмінною сигаретою в руці.

Війна без причини

Під час вчорашнього вранішнього замаху в Багдаді загинули щонайменше 32 особи, а приблизно 120 отримали поранення, повідомила агенція «Франс Пресс» з посиланням на дані з трьох багдадських шпиталів. Терористи-самогубці детонували начинену вибухівкою машину перед входом до пункту набору до сил іракської цивільної оборони, тому серед жертв переважають молоді чоловіки-рекрути. Під час подібного замаху на цей же центр у лютому цього року загинули 47 новобранців.

Нафтовий саботаж

Нафтовий саботаж

Позавчора один із головних нафтопроводів на півночі Іраку був пошкоджений в результаті сильного вибуху. Спроби погасити пожежу тривали всю ніч iз вівторка на середу. «Ймовірно, що це був акт саботажу», — повідомив журналістам представник Північної нафтової компанії Іраку. Інцидент стався на нафтовому родовищі Дісі за 50 кілометрів на захід від міста Кіркук. За кілька годин до цього саботажники висадили в повітря частину нафтопроводу поблизу портового міста Басра на півдні Іраку. З огляду на все частіші акти саботажу на нафтопроводах і їх збіг у часі, можна зробити висновок, що йдеться про координовані дії саботажників на території всієї країни.

Перший терористичний фронт

Від вибуху начиненої вибухівкою машини, яку вчора у вранішні години детонував у центрі Багдада поблизу площі Тахрір (Визволення) терорист-самогубця, загинули щонайменше 13 осіб. Як повідомила агенція «Рейтер», серед загиблих — п'ятеро закордонних електриків-контрактників, зокрема двоє британців та один француз. Ще троє іноземних робітників-контрактників отримали легкі поранення. «Терористи намагаються зірвати заплановану на 30 червня передачу влади іракцям», — пояснив голова уряду Іяд Аллаві.

Країна Христианія: досвід створення раю на землі

Країна Христианія: досвід створення раю на землі

Кінець анархістській вольниці в Копенгагені? Після 33 років толерантного ставлення до найбільшої комуни хіпі в світі, якою є копенгагенська Христианія, данська влада вирішила нарешті легалізувати та впорядкувати життя в цій самопроголошеній країні, повідомила на початку червня Бі-Бі-Сі. Відповідно до закону, що його парламент Данії прийняв 1 червня, багато з тих будинків, які впродовж останніх десятиліть були самовільно зведені на території колишнього морського форту, будуть знесені, а натомість на території Христианії зведуть 300 нових, більш сучасних будинків.