Комсомолець, спортсмен, олігарх

«УМ» минулої суботи повідомляла, що керівництво правлячої Соціалістичної партії Угорщини номінувало Петера Кіша новим главою уряду країни замість Петера Медьєші, який напередодні подав у відставку у зв'язку з серйозними розбіжностями з партнерами по урядовій коаліції. Справа була ніби вирішена, але керівництво партії і сама партія — це не завжди одне і те ж саме. 623 делегати з'їзду СПУ проголосували за призначення новим главою уряду 43-річного Ференца Дьюршані. Петер Кіш набрав лише 453 голоси депутатів лівого крила партії і розпрощався з мріями очолити уряд. Угорські ЗМІ повідомляли про стрімке зростання популярності Дьюршані впродовж короткого часу від дня номінації Кіша і до дня проведення з'їзду та вирішального голосування. Думку змінили передусім ті члени партії, які сподіваються на проведення всередині неї радикальних змін, що дозволить остаточно відмежуватися від минулого.

І Червоний Хрест не допоміг

Іракське збройне угруповання «Ісламська армія в Іраку» стратило в ніч із четверга на п'ятницю відомого італійського журналіста Енцо Бальдоні, повідомив учора катарський телеканал «Аль-Джазіра», а невдовзі цю інформацію підтвердила провідна італійська інформагенція АНСА. Бойовики взяли журналіста в заручники 19 серпня у передмісті Ен-Неджефа, вбивши при цьому його водія та перекладача.

Гуд бай, Італія?

Гуд бай, Італія?

Духовний лідер іракських шиїтів великий аятола Алі аль-Сістані у середу несподівано повернувся на батьківщину з Лондона, де проходив курс лікування хвороби серця, та закликав своїх співвітчизників вирушити у марш на священне місто шиїтів Ен-Неджеф з метою покласти край кривавому військовому протистоянню між бойовиками радикального шиїтського лідера Муктади аль-Садра та іракськими урядовими й американськими підрозділами. Аль-Сістані сподівається, що втручання народу припинить кровопролиття та вбереже від руйнації головні святині шиїтів. Сам аль-Сістані провів ніч у місті Басра на півдні країни та вчора зранку вирушив до розташованого за 400 кілометрів Ен-Неджефа. Колона його автомобілів та автобуси з тисячами віруючих пересуваються під охороною іракської поліції та американських гелікоптерів. Тисячі шиїтів з інших куточків країни рухаються на Ен-Неджеф всіма можливими засобами пересування. Іракська поліція обстріляла одну з колон — двоє людей загинули. Аятола закликав тих своїх прихильників, які вже дісталися міста, не входити до нього, а брати Ен-Неджеф у кільце облоги.

Як заправишся, так і полетиш

Позавчора ввечері у Росії зазнали катастроф з різницею у часі у кілька хвилин відразу два пасажирські літаки, які вилетіли з одного і того ж московського аеропорту «Домодєдово», повідомляють російські ЗМІ. Загинули всі 90 осіб, які перебували на двох бортах, серед них — одна громадянка України.

Петро Маленький покерує Угорщиною

Петро Маленький покерує Угорщиною

Прем'єр-міністр Угорщини Петер Медьєші був змушений подати у відставку. Урядова криза розгорілася у середу після того, як голова уряду, представник Соціалістичної партії, звільнив із займаної посади міністра економіки Іштвана Чіллага, представника ліберального Союзу вільних демократів. Голова уряду сподівався, що таким чином він та його партія відновлять популярність після дошкульної поразки на червневих виборах до Європейського парламенту.

Важкі пологи іракської демократії

Важкі пологи іракської демократії

Позавчора в Багдаді 1300 депутатів Іракської національної конференції після чотирьох днів гарячих дебатів нарешті обрали 100 депутатів Національної ради Іраку — тимчасового парламенту країни. Насправді обрали 81 члена ради, а 19 місць було автоматично зарезервовано для членів уже розпущеної Правлячої ради, які після передачі американцями влади іракцям не отримали портфелів у новому уряді. Тимчасова Національна рада здійснюватиме нагляд за діяльністю уряду та підготовку до запланованих на січень наступного року загальних виборів, на яких буде обрано повноцінний склад парламенту. Вона також наділена повноваженнями затверджувати національний бюджет, призначати президента, прем'єр-міністра та нових міністрів на місце тих, хто подав у відставку чи пішов з життя.

У ХХI століття — з королем і Богом

У ХХI століття — з королем і Богом

Через 14 років після повалення комунізму парламент Сербії позавчора нарешті відмовився від червоної зірки як державної емблеми та проголосував за нові державні символи. На офіційному сайті уряду Сербії повідомляється, що за нові прапор, герб та гімн проголосували 183 депутати парламенту без жодного голосу «проти» та при трьох «утрималися». Щоправда, сербські ЗМІ та світові інформагенції повідомляють, що такої єдності вдалося досягнути завдяки бойкоту засідання парламенту депутатами від Соціалістичної партії колишнього президента Слободана Мілошевича, оскільки вони вважали запропоновані до запровадження державні символи «буржуазними та монархістськими». На що спікер парламенту Предраг Маркович відповів, що Угорщина, Болгарія, Росія та Польща використовують монархістську символіку, але є демократичними країнами.

Янкі, «гоу аут»

Президент США Джордж Буш офіційно повідомив про своє рішення вивести впродовж наступних 7—10 років 60—70 тис. американських військовослужбовців з Європи та Азії. Про цю найбільшу із часу закінчення «холодної війни» передислокацію американських військ у світі він повідомив позавчора в промові перед делегатами «Конференції ветеранів закордонних воєн», яка відбувалася в місті Цинциннаті, штат Огайо. Президент наголосив, що мова йде про виведення військовослужбовців з «театрів воєнних дій минулого століття», та додав, що разом з військовими на батьківщину повернуться або будуть передислоковані до баз в інших країнах приблизно 100 тис. цивільних працівників та членів родин військовослужбовців.

Аль-Садр: тричі поранений і дуже небезпечний

Аль-Садр: тричі поранений і дуже небезпечний

Радикального шиїтського лідера Муктада аль-Садра було поранено під час боїв у місті Ен-Неджеф, повідомили вчора «Рейтер» та «Франс Пресс». Речник аль-Садра — шейх Ахмад аль-Шинабі — особисто заявив кореспонденту «Рейтер»: «Муктада тричі поранений у результаті американських бомбардувань, але я не маю інформації про його теперішній стан та куди його забрали». З попередніх повідомлень цих інформагенцій випливало, що лідер шиїтського повстання переховується в мечеті-мавзолеї Імама Алі, яку американці не бомбардували. З огляду на це існують припущення, що повідомлення про поранення аль-Садра є лише тактичним кроком з метою здобути час на перепочинок та перегрупування сил повстанців, яких іракська поліція та американські війська у Ен-Неджефі фактично притиснули до стіни.

Місія — немиротворча

Місія — немиротворча

Щонайменше 72 особи загинули, більше сотні отримали поранення у вчорашніх нічних та вранішніх боях між шиїтськими загонами «Армії Махді» та іракськими урядовими загонами і американськими підрозділами в місті Ель-Кут, повідомив учора представник міністерства охорони здоров'я Іраку Фалах аль-Дірмані. «Рейтер», у свою чергу, повідомляє з посиланням на «джерела в службах безпеки», що більшість убитих — це жертви американських авіабомбардувань однієї з дільниць міста, в якій зосередилися бойовики iз загонів шиїтського духовного лідера Муктади аль-Садра. Агенція «Франс Пресс» уточнює, що під американськими бомбами загинули щонайменше 56 осіб та отримали поранення щонайменше 110 іракців. Серед них є як повстанці аль-Садра, так і звичайні мешканці міста, включно з дітьми. Директор шпиталю в Ель-Куті Хадер Фадал Арар повідомив «Франс Пресс», що у південній частині міста, яка зазнала американських авіаударів, повністю зрівняно iз землею 18 будинків.