Матріархат по-фінськи

Матріархат по-фінськи

У другому турі президентських виборів у Фінляндії, які відбулися позавчора, перемогу здобула діючий президент Тар'я Халонен, повідомила Центральна виборча комісія після підрахунку 100 відсотків бюлетенів. 62-річна пані президент, яка є кандидатом від своєї Соціал-демократичної партії та «Альянсу лівих», здобула підтримку 51,8 відсотка виборців. Завдяки цій нелегкій перемозі Тар'я Халонен, яку в Фінляндії називають «матір'ю нації», залишається на другий шестирічний президентський термін. Висуванець Центристської партії та «Національної коаліції», правого політичного табору Фінляндії, 57-річний банкір Саулі Ніїністо, який рекламував себе як «народний президент», заручився підтримкою 48,2 відсотка виборців. Халонен перемогла з перевагою лише у 110 тисяч голосів. Активність виборців становила 77,1 відсотка. Переможений повівся дуже елегантно: першим привітав суперницю з перемогою і поцілував їй руку.

Тероризм демократії

Наприкінці минулого тижня Центральна виборча комісія Палестинської Автономії повідомила остаточні результати парламентських виборів, які відбулися минулої середи. Перемога радикальної організації ХАМАС виявилася ще більш вражаючою, ніж повідомлялося спочатку, а поразка правлячої партії ФАТХ — ще більш дошкульною. 76 iз 132 депутатських мандатів дісталися ХАМАСу, тобто радикали здобули більше половини парламентських місць і можуть самостійно створити уряд і правити ПА. ФАТХ дісталося 43 місця у парламенті. Національний фронт визволення Палестини виборов три мандати, партії «Баділь», «Незалежна Палестина» та «Третій шлях» — по два, а незалежні кандидати — чотири мандати.

Гірше гіршого

Енергетична катастрофа, в якій опинилася Грузія в результаті трьох терористичних замахів минулої неділі на газопроводи і лінію електропередач у Росії, ще більше поглибилася в результаті аварії у ніч iз середи на четвер газопроводу, яким газ із Росії постачається до країни обхідним шляхом через Азербайджан. Позавчора бурі та сніговії пошкодили лінію електропередач у Східній Грузії, якою струм подається з Інгурської ГЕС. У результаті майже вся країна тепер, серед холодної та суворої зими, позбавлена світла, тепла та води.

Легкий наганяй за тяжкі злочини

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) позавчора ввечері відхилила проект рекомендації, в якому говорилося про необхідність засудження злочинів, здійснених тоталітарними комуністичними режимами. Після тригодинної дискусії над текстом, що його підготував та запропонував до розгляду правий депутат від Швеції Йоран Ліндблад, проект набрав звичайну більшість голосів, але не здобув необхідних для прийняття дві третини голосів.

Пусти Росію у «вісімку»...

Пусти Росію у «вісімку»...

Росія цього року перебрала на себе головування у «великій вісімці» — неформальному клубі найбільш промислово розвинених та багатих країн світу, до якого також входять США, Велика Британія, Франція, Японія, Німеччина, Канада та Італія. Кожен із членів «клубу восьми» головує в ньому впродовж року. Минулого року кермо було в руках прем'єр-міністра Великої Британії Тоні Блера, а наступного перейде в руки канцлера Німеччини Ангели Меркель.

Дороге слово Папи

Дороге слово Папи

Учора в Римі вийшла друком перша енцикліка нового Папи Римського Бенедикта XVI. Папські енцикліки є формою звернення римських першосвященників до всіх вірних Католицької церкви і в них містяться засадничі настанови. Зазвичай енцикліки присвячені різним питанням католицької доктрини, моралі чи дисципліни.

«Нові горизонти» Плутона

«Нові горизонти» Плутона

Минулого тижня з мису Канаверал на Флориді у напрямку Плутона стартував космічний зонд НАСА під назвою «Нові горизонти». Його місія — дослідження географії та атмосфери дев'ятої планети Сонячної системи та її найбільшого супутника Харона. Апарат також повинен зробити фото двох менших супутників Плутона, про відкриття яких оголосили лише в листопаді минулого року.

Зірки на снігу

У швейцарському альпійському гірськолижному курорті Давос розпочинаються щорічні зустрічі (завжди проводяться в останній тиждень січня) сильних світу цього, які отримали назву Світовий економічний форум. На неформальних зустрічах, тематичних конференціях та вечірках 2300 учасників 35-го Давоського форуму з 89 країн упродовж наступних п'яти днів обговорюватимуть подальші напрямки розвитку світу та глобальної економіки, повідомляє Сі-Ен-Ен.

Неповна перемога

На дострокових парламентських виборах, які відбулися в Канаді позавчора, перемогу здобули консерватори, повідомив учора канал канадського громадського телебачення CTV. Діючий прем'єр-міністр Канади Пол Мартін визнав свою поразку на виборах та заявив, що залишає посаду голови Ліберальної партії.

Права і ліва ноги Португалії

Права і ліва ноги Португалії

Учора Державна виборча комісія Португалії після підрахунку більш ніж 99 відсотків голосів, поданих минулої неділі на президентських виборах у цій країні, оголосила, що перемогу здобув висуванець правоцентристських сил Анібал Каваку Сілва. Він набрав 50,59 відсотка голосів, і, таким чином, відпадає потреба у проведенні другого туру.