Найважча місія НАТО

В останній день липня НАТО перебрало на себе від США командування багатонаціональними стабілізаційними силами на півдні Афганістану. Це перший випадок в 57-річній історії Альянсу, коли його військовослужбовці будуть змушені вести сухопутні бої на території чужої країни, повідомила «Німецька хвиля». До складу багатонаціонального збройного контингенту в Афганістані (ISAF) входять, за даними НАТО, військовослужбовці Німеччини (2651 особа), Італії (1464), Великої Британії (1181), Франції (932), Іспанії (612), Норвегії (464), Бельгії (311), Румунії (296), США (261), Португалії (246), Туреччини (222), Македонії (214), Швеції (181), Угорщини (173), Литви (134), Греції (126), Болгарії (100). Решта країн представлені контингентами від кількох до сотні бійців: Хорватія, Чехія, Данія, Фінляндія, Словаччина, Албанія, Латвія, Словенія, Азербайджан, Ісландія, Канада, Люксембург, Ірландія, Естонія, Нова Зеландія, Австрія, Польща та Швейцарія.

Криваві світанки Іраку

Кожен ранок Іраку розпочинається принаймні з одного замаху. Вчора було ще гірше: в двох окремих замахах загинули щонайменше 30 іракських військовослужбовців, повідомляє «Франс пресс». Закладена біля дороги між містами Тікріт і Баджі бомба була приведена в дію, коли поруч проїздив автобус із вояками.

Кана. Кривавий «фестиваль»

Кана. Кривавий «фестиваль»

Більше 60 вбитих, серед яких 37 дітей — такий результат бомбардування ізраїльською авіацією у неділю вранці села Кана на півдні Лівану. Решта жертв здебільшого жінки. Рятувальні загони продовжують розбирати руїни, на які перетворилося село. Свідки наголошують, що в підвалі триповерхового будинку, в який влучила ізраїльська ракета, переховувалися понад 100 цивільних мешканців села. Журналісти Бі-Бі-Сі повідомляють із місця події, що родичі загиблих кричали на місці влаштованої євреями бійні від безсилля, розпачу та гніву. Ліванські ЗМІ повідомляють, що обстріл села Кана та сусіднього Айтіт тривав із землі, моря та повітря впродовж кількох годин. Речник ізраїльської армії, а пізніше і високі представники Ізраїлю цинічно стверджують, що відповідальність за масову загибель цивільних несе винятково організація «Хезболла», оскільки саме з території цього села був помічений запуск ракети в напрямку території Ізраїлю.

Ліцензія на вбивство

Ізраїльська артилерія та авіація продовжують бомбардування Лівану. Позавчора було знищено радіовежу та базу ліванської армії, один із снарядів влучив у вантажівку, яка везла медпрепарати. Загинули дві особи. В ніч із четверга на п'ятницю авіація здійснила авіарейди на 130 об'єктів на території Лівану, повідомило вчора громадське радіо Ізраїлю. Впродовж 17 днів війни загинули 445 ліванців та 51 ізраїльтянин. За підрахунками ЮНІСЕФ, під ізраїльськими бомбами в Лівані загинули приблизно 200 дітей, а 700 неповнолітніх отримали поранення. Міністр охорони здоров'я Лівану Мохаммад Халіфі повідомив, що в офіційних даних про кількість загиблих враховуються лише ті жертви, тіла яких знайдено. Але, за його оцінками, ще приблизно 200 тіл загиблих залишаються під руїнами будинків. «Ми не можемо їх дістати, оскільки територiї, де вони загинули, перебувають під постійним обстрілом», — сказав Халіфі. Тобто загальна кількість жертв перевищує 600. Телеканал Сі-Ен-Ен повідомив із посиланням на ліванські джерела, що кількість поранених становить 1498 осіб. В Ізраїлі поранення отримали 282 особи.

Красива дипломатія

Вони освічені, розумні, дипломатичні. Вони дуже різні за темпераментом, хитрощами вести переговори, але їх об'єднує одне — фах і посада. Всі ці жінки є міністрами закордонних справ. Автор цих рядків помітив, як багато жінок очолили зовнішньополітичні відомства своїх країн останнім часом, а впродовж нинішнього року процес фемінізації дипломатії пішов узагалі лавиноподібно. Важко сказати, чи це стала новітня тенденція, чи випадковий збіг. Незаперечним є лиш те, що жінки-дипломати справляють значно краще враження, ніж їхні колеги-чоловіки. «УМ» вирiшила провести заочний «конкурс краси» серед жінок-міністрів закордонних справ. Ось перша десятка «дипломатичних» красунь Європи та перша четвірка світу.

БєлКА не літає

Повним провалом закінчилася спроба вивести на навколоземну орбіту перший білоруський супутник БєлКА (Беларускі Касьмічны Апарат) вагою 750 кілограмів із космодрому «Байконур». Підвела російсько-українська ракета-носій «Днєпр-1», яка вже через 86 секунд після старту, що відбувся вчора о 00.43 ночі за київським часом, упала на землю. Завданням білоруського супутника було спостереження Землі та передача даних для досліджень Національної академії наук Республіки Білорусь. За святом, яке перетворилося на фіаско, на космодромі спостерігали президент Білорусі Олександр Лукашенко, міністр закордонних справ Казахстану Єрзан Ашикбаєв та глава «Роскосмосу», який здійснював запуск, Анатолій Пермінов. Російська інтернет-агенція Gazeta.ru іронічно зауважує, що Лукашенко «стійко сприйняв цей удар долі». В Білорусі до цього проекту, який мав не лише наукове, а й пропагандистське значення (країна входить до елітного клубу «космічних» держав), ставилися дуже серйозно. Проект, започаткований 2003 року за розпорядженням Лукашенка, коштував 10 млн. доларів.

Смуга безпеки

Учора в аеропорту Бейрута здійснив посадку перший за останні 13 днів літак. Взагалі очікують три чартерні військові транспортні машини, які ООН орендувала в Йорданії. Вони привезуть до Бейрута гуманітарну допомогу, а на зворотному шляху заберуть приблизно 150 поранених, яких доставлять до шпиталів Йорданії. Прибуття першого літака до аеропорту Бейрута фактично означає зняття повітряної блокади, яку Ізраїль запровадив у перший день інтервенції до Лівану. Позавчора комісар ЄС у справах розвитку та гуманітарної допомоги Луї Мішель звинуватив Ізраїль у серйозних порушеннях міжнародного гуманітарного права в Лівані. Він вказав, що право на самозахист не дозволяє Ізраїлю знищувати Бейрут та ключові об'єкти ліванської інфраструктури.

Зійшлися на вузькій кладочці...

Зійшлися на вузькій кладочці...

Повним фіаско закінчилася позавчорашня зустріч у Відні делегацій Сербії та Косова. Ця перша за останні сім років спроба посадити за стіл переговорів непримиренних опонентів була організована за посередництва ООН. Делегації з обох переговорних сторін включали по 15 осіб. Сербську очолювали президент Сербії Борис Тадич та прем'єр-міністр Воїслав Коштуніца. Албанців Косова репрезентували президент провінції Фатмір Сейдіу та прем'єр-міністр Агім Чеку. Делегації впродовж семи годин розмовляли за зачиненими дверима, але фрагменти висловлювань було представлено ЗМІ.

Про «кузькину мать» і ймовірну інтервенцію до Грузії

Грузія почала перекидати війська у напрямку Кодорської ущелини, повідомила вчора агенція «Інтерфакс». Свідки з тамтешніх сіл повідомили агенції, що вчора вранці в напрямку ущелини проїхали більше 60 автомобілів, з яких половина — вантажівки з військовослужбовцями. Міністерства оборони та внутрішніх справ вчора відмовилися коментувати новий поворот у районі грузинсько-абхазького конфлікту. В минулі вихідні колишній представник президента Грузії у контрольованій Грузією частині Кодорської ущелини Абхазії Емзар Квіциані заявив, що виходить з підпорядкування центральній владі Грузії і має у своєму розпорядженні достатні збройні сили, щоб протидіяти будь-яким спробам штурму контрольованого ним району.

Сила є, дипломатії не треба

Під атаками ізраїльської авіації позавчора загинули 12 ліванців, включно з 23-річною ліванською фотожурналісткою в місті Тір. На півдні Лівану під перехресним вогнем отримав тяжкі поранення неозброєний спостерігач від ООН.