«Карнавальна» ніч

«Карнавальна» ніч

За два дні до Нового року «Газпром» попередив своїх європейських клієнтів у Литві, Польщі та Німеччині про можливі проблеми з поставками російського газу, який надходить до них через територію Білорусі. Нагадаємо, що 20 відсотків поставок російського газу до Європи здійснюються через Білорусь, решта — через Україну. Водночас російський монополіст попередив Мінськ, що перекриє газ о 10-й ранку 1 січня, якщо не буде підписано новий контракт на поставки на 2007 рік. Річні обсяги транзиту газу через Білорусь у країни ЄС та Калінінградську область Росії становлять більше нiж 30 млрд. кубометрів.

Щастя бути тринадцятою

Словенія першою з 10 нових країн, які приєдналися до ЄС 1 травня 2004-го, ввела в обіг з 1 січня єдину європейську валюту. Таким чином з 1 сiчня 2007 року стала 13-ю країною зони євро. Після розпаду Югославії тут впродовж 15 років національною валютою був толар. На прощання з толаром відведено два тижні — по 14 січня, повідомляє бізнес-агенція «Блумберг».

Балканська ноша Євросоюзу

Балканська ноша Євросоюзу

Це рішення давалося Брюсселю важко — дуже вже «сирими» входять Болгарія та Румунія до складу європейської спільноти. Не виконані до кінця вимоги про боротьбу з корупцією та злочинністю, реформування судової системи та деякі інші далеко не другорядні питання. А головне — об'єднана Європа приймає до свого складу дві найбідніші порівняно з іншими членами ЄС країни і змушена буде виділяти дуже великі кошти зі спільної каси для «підтягування» їх хоча б до якогось нижньо-середнього єесівського рівня, хоча б до рівня Польщі, яка до 1 січня була найбіднішою країною ЄС. Якщо Софія та Бухарест виявляться поганими учнями, то на них чекає покарання у вигляді зменшення фінансової підтримки Брюсселя. На таких неприємних і навіть принизливих умовах до ЄС не вступала ще жодна країна.

Найбільші наукові відкриття 2006 року

Найбільші наукові відкриття 2006 року

Найбільшим науковим відкриттям 2006 року названо доведення гіпотези Пуанкаре, зроблене математиком із Санкт-Петербурга Григорієм Перельманом. Принаймні саме таку оцінку дали роботі Перельмана експерти, які укладали рейтинг найвизначніших наукових подій року для найавторитетнішого у світі наукового журналу — Science. Доказ гіпотези Пуанкаре є ключем до розуміння форм Всесвіту. З 1904 року математики всього світу безуспішно ламали списи над цією «задачкою», яка стосується природи тривимірних просторів.

Вкоротив вiку. Президентського

Парламент Грузії вчора затвердив законопроект «Про внесення змін у Конституцію», за яким президентські вибори переносяться з січня 2009 року на осінь 2008 року (жовтень—листопад). Це зроблено з ініціативи самого президента з метою сумістити президентські і парламентські вибори. За затвердження цього законопроекту проголосували 168 депутатів, проти — 12, повідомляє інтернет-агенція Газета.ru.

Афганістан не відпускає

Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер залишиться на своїй посаді до кінця 2009 року, на два роки довше передбаченого терміну. Таке неформальне рішення прийняли перед початком святкових канікул посли 26 країн-членів Альянсу. Вони наразі не мають бажання обгрунтовувати його, але існує підозра, що союзники не хочуть ризикувати, започаткувавши вибори наступника Схеффера в той момент, коли вирішується доля місії НАТО в Афганістані, повідомляє польська газета «Жечпосполита».

Визначився спадкоємець Ніязова

Вищий законодавчий орган Туркменістану Народна рада постановила, що з 11 наявних претендентів на пост глави держави, який звільнився після смерті президента Сапармурата Ніязова, у виборах 11 лютого можуть стартувати шестеро. Прізвища п'яти з них можна не називати, бо вже цілком очевидно, що наступником Туркменбаші визначено колишнього віце-прем'єра, а тепер тимчасово виконуючого обов'язки президента Гурбангули Бердимухаммедова. На користь цієї версії свідчать факти, що, на відміну від інших претендентів, Народна рада затвердила його кандидатом у президенти одноголосно та «під нього» змінила Конституцію країни. Адже, за діючими до цього часу положеннями головного закону, виконувач обов'язкiв президента не може претендувати на обрання президентом.

Чесна людина доброї вдачі

Чесна людина доброї вдачі

Колишній президент США Джеральд Форд помер у віці 93 років, повідомила вчора колишня перша леді Бетті Форд. Форд був 38-м президентом США і єдиним з усіх, хто прийшов до влади не шляхом демократичних виборів, а успадкував владу після Рiчарда Ніксона, який подав у відставку після афери Уотергейт. Про причини смерті не повідомляють, але відомо, що в останні роки Форд мав проблеми зі здоров'ям: 2000 року переніс інсульт, цього року чотири рази потрапляв до шпиталю.

Мисливець за планетами

Мисливець за планетами

На сьогодні на 14.43 за Гринвічем заплановано запуск супутника COROT («Корот»), створеного у співпраці вчених Австрії, Бельгії, Німеччини, Іспанії, Бразилії та Європейської космічної агенції, повідомляє Бі-Бі-Сі. Ідею запуску супутника, який обертатиметься навколо Землі по полярній орбіті на висоті 827 кілометрів упродовж двох із половиною років і вишукуватиме в космосі малі планети, висунули вчені Французької космічної агенції Cnes, які також здійснюють керівництво проектом. Космічний апарат перебуває на космодромі Байконур у Казахстані з початку цього місяця, оскільки його перший запуск російською ракетою «Союз» планувався на 21 грудня, але зашкодили погані погодні умови.

Хто перший у черзі на престол?

Учора в Туркменії о 15.00 за місцевим часом (о 12.00 за Києвом) розпочалося позачергове засідання вищого законодавчого органу країни — Народної ради, до складу якої входять 2507 осіб: депутати парламенту, старійшини кланів, члени уряду, голова Верховного суду, генпрокурор та керівники районних адміністрацій, повідомляє Бі-Бі-Сі. На засіданні має бути визначена дата нових президентських виборів та прізвища можливих кандидатів на цю посаду, яка звільнилася після смерті президента Сапармурата Ніязова.